Sprawdź, ile wyniesie rata twojego kredytu po podwyżce i co możesz zrobić, by ją obniżyć

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (103)
Sprawdź, ile wyniesie rata twojego kredytu po podwyżce i co możesz zrobić, by ją obniżyć

Jaka będzie jutro, za miesiąc czy za pół roku rata mojego kredytu? To pytanie zadaje sobie teraz około 4 mln Polaków, którzy są stroną 2,5 mln umów o złotowy kredyt hipoteczny. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przypomina, że na stronie finanse.uokik.gov.pl można znaleźć kalkulator, który pozwoli każdemu kredytobiorcy orientacyjnie wyliczyć ile wyniesie miesięczna rata, gdy koszt kredytu wzrośnie. UOKiK wzbogacił go teraz o nowe funkcje. Podpowiada co zrobić, by płacić mniejszą ratę.

Co zrobić, by płacić mniejszą ratę?

UOKiK swój kalkulator kredytowy uruchomił już kilka miesięcy temu. Zachęcał osoby, które planują wziąć złotowy kredyt hipoteczny, by sprawdziły ile wyniesie rata, gdy oprocentowanie wzrośnie – po to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy będzie je stać na spłatę. Do kalkulatora na stronie finanse.uokik.gov.pl. trzeba wpisać kwotę kredytu, która jest do spłaty. Następnie wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników. Połowa pokazuje symulację przy wzroście oprocentowania. Połowa przy jego spadku. Jak podpowiada Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK,

Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Kredyt hipoteczny zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na większe obciążenia. Dzięki naszemu kalkulatorowi finansowemu każda osoba może sprawdzić nie tylko wysokość rat kredytu hipotecznego przy zmianie oprocentowania, ale i oszczędność z tytuły nadpłaty. Jeśli bowiem dysponujemy wolnymi środkami finansowymi, warto rozważyć nadpłatę kredytu właśnie teraz. Nasz kalkulator pokaże ile dzięki temu możemy zaoszczędzić na odsetkach w całym okresie trwania kredytu.

Co prawda nadpłacanie kredytu jest dobrym rozwiązaniem, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie, jednak warto to zrobić także, gdy w perspektywie są dalsze wzrosty oprocentowania.

Efekt nadpłaty

Zobaczmy, jak to działa na przykładzie. Osoba, która ma do spłaty 300 tys. zł do marca 2045 roku płaci bankowi ok. 1500 zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu sięgającym 5 proc. rata rośnie do 1824 zł. Kolejny wzrost o 0,50 proc. to prawie 87 zł miesięcznie więcej do spłaty. Jeśli nadpłaci bankowi 20 tys. zł, nowa rata, z 1500 zł teraz, powinna spaść do 1399 zł. A co się dzieje, gdy skrócimy o 2 lata i 3 miesiące okres kredytowania? Wtedy, po nadpłacie, rata się nie zmniejszy, ale na spłacie całego kredytu zaoszczędzimy ponad 20 tys. zł.

Jest jest jeszcze jedna opcja. Kredyt ze stałą stopą procentową. Każdy, kto ma kredyt ze zmienną stopą, może przejść na stałe oprocentowanie. W większości banków oznacza to umowę na 5 lat. Potem można wrócić do zmiennej stopy lub podpisać kolejną umowę na następny okres ze stałym oprocentowaniem. Stała stopa to rozwiązanie pewniejsze, ale niestety istotnie droższe. Dlatego jeszcze przed podwyżkami zainteresowanie klientów kredytem ze stałą stopą było niewielkie. Jeśli dla kogoś rata jest dziś za wysoka przy zmiennym oprocentowaniu, to tym bardziej nie zdecyduje się na przejście na jeszcze wyższą ratę. Mimo tego nie zaszkodzi zapytać w swoim banku, ile wyniesie rata przy stałej stopie. Wysoka inflacja, według prognoz, ma pozostać z nami jeszcze w 2023 roku, a wraz z nią podniesione stopy i droższe kredyty.