Rolkarze legalnie na ścieżkach dla rowerów?

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (141)
Rolkarze legalnie na ścieżkach dla rowerów?

Jazda na rolkach po ścieżkach rowerowych jest nielegalna, ale może się to zmieni.

Rolkarzy na naszych ulicach jest coraz więcej. Kilku moich znajomych śmiga regularnie i po dość długich trasach. Większość oczywiście jeździ po… ścieżkach rowerowych, mimo iż jest to niedozwolone przepisami prawa drogowego. Może się jednak okazać, że jazda na rolkach po ścieżkach rowerowych może zostać zalegalizowana.

Rolkarze wybierają ścieżki dla rowerów, bo te mają dobrą nawierzchnię, są oddzielone od chodników, jezdni i są zazwyczaj długie. Niestety zgodnie z przepisami prawa, rolkarze traktowani są jak piesi. Jednym słowem nie mają wstępu na jezdnię jako taką i ścieżki rowerowe! Podobnie jest z jeżdżącymi na hulajnogach i wrotkach. To gdzie powinni jeździć rolkarze i wielbiciele hulajnóg? Pozostaje im chodnik i pobocze jezdni.

Ciekawa wypowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z upoważnienia ministra w tej sprawie dotyczy interpelacji posła Macieja Orzechowskiego. Za jazdę na rolkach po ścieżkach rowerowych można dostać mandat w wysokości 50 zł.

Za rolkarzami ujął się poseł partii Nowoczesna Michał Jaros. Poseł wystosował propozycję, aby rolkarzy zrównać w prawach z rowerzystami. Chodzi o to, by nie traktować ich jak pieszych, gdyż tak się teraz interpretuje osoby, które są poza pojazdem, prowadzą rower, motocykl, wózek inwalidzki lub dziecięcy.

Problemem jest także to, że rowerzysta będący pod wpływem alkoholu może spodziewać się sporego mandatu lub sprawy sądowej, a ledwo utrzymujący się przez upojenie alkoholowe wielbiciel rolek, nie będzie nękany przez policję do czasu, gdy komuś nie zrobi krzywdy lub nie wyrządzi innej szkody.

Czy sądzicie, że powinno się dopuścić, by zgodnie z prawem rolkarze mogli śmigać po, bądź co bądź, „ścieżkach dla rowerów”?

Jeśli masz problemy związane z interpretacją przepisów, niesłusznie wystawionymi mandatami, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.