Współdzielenie konta na Netflix może już nie być takie proste

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (1)
Współdzielenie konta na Netflix może już nie być takie proste

W Polsce – i zresztą nie tylko w Polsce – współdzielenie konta na Netflix jest niezwykle popularną opcją. Teoretycznie współdzielenie jest możliwe tylko wtedy, gdy z konta korzystają wspólnie domownicy. W praktyce jednak konto współdzielą również często znajomi i osoby, które nie mieszkają pod jednym dachem. Netflix po raz kolejny próbuje walczyć z tym zjawiskiem. 

Współdzielenie konta na Netflix – legalne, ale pod pewnymi warunkami

Warto w pierwszej kolejności zajrzeć do regulaminu korzystania z usług platformy. Zgodnie z nim, wszystkie treści dostępne na platformie są przeznaczone do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym. Tym samym współdzielenie konta na Netflix jest legalne (w końcu platforma sama umożliwia wykupienie abonamentu, by móc korzystać z serwisu na więcej niż jednym urządzeniu jednocześnie), jednak – tylko dla domowników prowadzących wspólnie jedno gospodarstwo domowe.

W praktyce oczywiście bywa różnie – z czego sam Netflix również doskonale sobie zdaje sprawę. Z tego względu firma powoli wdraża rozwiązanie, która zapowiedziała już znacznie wcześniej – czyli weryfikację użytkownika poprzez e-mail lub SMS. Wcześniej Netflix tylko testował takie rozwiązanie; teraz użytkownicy platformy we Włoszech donoszą, że podczas oglądania treści w serwisie pojawia się komunikat o treści „Pomóż nam potwierdzić, że to Twoje konto. Możemy wysłać kod weryfikacyjny na (adres e-mail) lub pod numer (wskazany przez użytkownika przy rejestracji numer telefonu).”

Taki komunikat ma się coraz częściej pojawiać również u polskich użytkowników. Teoretycznie można wybrać opcję „zweryfikuj później”. To pozwala obejść zabezpieczenie bez konieczności wykonywania weryfikacji. Problem polega jednak na tym, że coraz częściej opcja późniejszej weryfikacji ma stawać się niedostępna lub być dostępna tylko przy pierwszym pojawieniu się takiego komunikatu.

Nikt nie powinien czuć się zaskoczony

Firma nie wprowadziła – i raczej nie zamierza wprowadzić – kar za współdzielenie konta na Netflix przez osoby, które nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego. Jak jednak widać – prawdopodobnie skutecznie utrudni korzystanie z jednego konta przez np. znajomych, którzy nie mieszkają razem. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wiadomo było przecież, że Netflix testuje system weryfikacji i że ostatecznie zostanie on wprowadzony. Ponadto portal szukał – i nadal szuka – sposobów na to, jak zwiększyć liczbę subskrybentów i przychodów. Ograniczenie współdzielenia konta może być jednym z nich.