Czy produkty w Polsce są zawsze gorszej jakości niż na zachodzie? UOKiK przeprowadził stosowne badania

Zagranica Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji (271)
Czy produkty w Polsce są zawsze gorszej jakości niż na zachodzie? UOKiK przeprowadził stosowne badania

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się przekonanie, że produkt, przeznaczone na polski rynek są znacznie gorszej jakości, niż ich odpowiedniki w Niemczech. UOKiK przeprowadził badania, z których wcale tak nie wynika. Jakość produktów w Polsce i w Niemczech.

Treść raportu, opublikowanego po badaniach można, przeczytać na stronie UOKiK.

Dobre, bo niemieckie!

UOKiK (na wniosek) pierwszy raz w historii przeprowadził badania tego typu. Stwierdzono, że pora zakończyć powielanie miejskich legend, na temat jakości produktów w Polsce. Wyniki badań jasno rozstrzygają, czy produkty na rynku polskim są faktycznie gorsze niż ich odpowiedniki na rynku niemieckim. Na szczęście nie są.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził i porównał 101 produktów. Znaczne różnice wykazało raptem 12 produktów, co oznacza, że w przypadku 90% (spośród badanych) produktów – skład się w zasadzie wcale nie różni. Co ciekawe, znalazły się również produkty, które to w Niemczech były znacznie gorsze.

Z własnego doświadczenia wiem, że najczęstsza i najbardziej widoczna różnica, pomiędzy produktami w Niemczech i w Polsce, w zasadzie pojawia się głównie w zakresie chipsów. W Niemczech większość z nich, nawet tych tańszych, smażona jest na oleju słonecznikowym, a w Polsce – na palmowym. Na szczęście wielu producentów chipsów, przeznaczonych na nasz rynek, obecnie zmienia proces produkcji i część z nich jest lub będzie wytwarzana z użyciem oleju słonecznikowego.

Jakość produktów w Polsce i w Niemczech

Poniżej, w formie tabeli, przedstawię produkty, które znacznie się różniły od swoich bliźniaczych odpowiedników. Warto nadmienić, że reszta, czyli 90% badanych produktów nie różniła się w znaczny sposób od siebie. Warto wspomnieć, że dwa z nich są lepsze u nas, niż na zachodzie.

Polska Niemcy
Chipsy Crunchips paprykowe 👑
Serek Almette z ziołami 👑
Czekolada Milka z orzechami 👑
Lipton Ice Tea Peach 👑
Czekolada Milka Oreo 👑
Napój Capri Sun Orange 👑
Ciastka Leibniz Minis Coco 👑
Chrupki Montser Munch Original 👑
Chrupki Curly Peanut Butter Classic 👑
Serek Philadelphia z ziołami 👑
Knorr Fix Spaghetti Bolognese 👑

Jak wynika z powyższej tabeli – są również produkty, które lepiej prezentują się w Polsce.

Bardzo istotną kwestią, której UOKiK nie porusza, jest znaczna różnica w cenie produktów, pomiędzy rynkiem polskim, a niemieckim. Biorąc pod uwagę znaczne różnice w zarobkach i średnich cenach towarów, logicznym byłoby, że produkty przeznaczone na rynek polski, powinny – przynajmniej nieznacznie – prezentować się gorzej. Tak jednak nie jest i zdecydowana większość produktów, spośród testowanych, nie różni się zbytnio od „wersji niemieckich”.

Z badań jasno wynika, że nie mamy się czego wstydzić. Różnice pomiędzy produktami faktycznie występują, ale nie są znaczne.