Zerowy PIT dla młodych w 2020. Czy pracownik korzystający z programu musi w tym roku składać oświadczenie?

Podatki Praca Dołącz do dyskusji (180)
Zerowy PIT dla młodych w 2020. Czy pracownik korzystający z programu musi w tym roku składać oświadczenie?

1 sierpnia 2019 r. wszedł w życie zerowy PIT dla młodych. Program miał zachęcać osoby poniżej 26. roku życia do podejmowania aktywności zawodowej. Jeśli młody pracownik chciał, by pracodawca od razu przestał naliczać i odprowadzać podatek dochodowy, musiał wypełnić odpowiednie oświadczenie. Program zerowy PIT dla młodych w 2020 r. nie wymaga już składania przez pracowników żadnych oświadczeń. 

Zerowy PIT dla młodych w 2020: podstawowe informacje

Program zerowy PIT dla młodych, który zaczął obowiązywać w 2019 r., umożliwiał wielu młodym osobom podniesienie ich zarobków – i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracodawcę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu? Przede wszystkim – korzystanie z programu jest możliwe do dnia ukończenia 26. roku życia. Przychód osiągnięty po tej dacie będzie już obciążony podatkiem dochodowym.

Ponadto przychód uzyskany przez pracownika musi pochodzić z umowy o pracę lub z umowy zlecenia. Tym samym z programu nie skorzystają m.in. młodzi przedsiębiorcy czy osoby, które osiągają wykonują świadczenia na podstawie umowy o dzieło. To zdaniem wielu osób największa wada programu. Niektórzy eksperci twierdzili również, że uniemożliwienie skorzystania z programu sporej części młodych osób to nie tylko przejaw dyskryminacji, ale nawet – działanie niezgodne z prawem.

Młodzi pracownicy muszą również pamiętać, że ich przychód – w skali roku – nie może przekroczyć 85 528 zł.

W 2019 r. pracownik, który chciał praktycznie natychmiast odczuć wzrost swoich zarobków, musiał złożyć u swojego pracodawcy specjalne oświadczenie. Chodziło o pisemne potwierdzenie, że przychód uzyskany przez niego w okresie 1 sierpień -31 grudzień 2019 r. będą w całości zwolnione od podatku. Tym samym potwierdzał spełnienie wymaganych warunków skorzystania z ulgi. Jeśli pracownik nie złożył oświadczenia, to naliczony podatek miał zostać zwrócony przy okazji rozliczenia rocznego za 2019 r.

Czy pracownik korzystający z programu także w tym roku musi składać oświadczenie?

Bez PIT dla młodych w 2020: składanie oświadczenia nie jest już konieczne

Warto wiedzieć, że w tym roku młodzi pracownicy nie muszą już składać żadnych oświadczeń. Pracodawcy automatycznie nie uwzględniają w ich przypadku podatku dochodowego – wynika to wprost z przepisów ustawy. Jedyna sytuacja, która zobowiązuje pracownika do złożenia oświadczenia to ta, gdy w trakcie roku osiągnie przychód wyższy niż wspomniane 85 528 zł.

Na ten moment to jedyna zmiana, jeśli chodzi o program zerowy PIT dla młodych w 2020 r. Mało prawdopodobne wydaje się rozszerzenie tego programu o przedsiębiorców czy osoby zarabiające na podstawie umowy o dzieło.