Czy można jeździć konno pod wpływem alkoholu?

Codzienne Moto dołącz do dyskusji (62) 01.06.2018
Czy można jeździć konno pod wpływem alkoholu?

Justyna Bieniek

Znajomy chwalił się kiedyś, że ma konia, którego bardzo lubi. Koń ten (w przeciwieństwie do jego żony) zawsze odwozi go do domu, po suto zakrapianej nocy. Mogłoby się wydawać, że faktycznie jazda wierzchem jest doskonałym środkiem transportu w takiej sytuacji. Co prawda wolnym, ale pewnym i bezpiecznym – przynajmniej w kwestii ewentualnej odpowiedzialności prawnej, ale czy jest tak faktycznie? Czy można jeździć konno pod wpływem alkoholu?

Czy za jazdę wierzchem pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy koń jest … pojazdem. Przynajmniej w świetle prawa. Szukając definicji pojazdu, musimy sięgnąć do przepisów Kodeksu drogowego, tam w art. 2 w słowniczku pojęć przeczytamy, że za pojazd uznajemy środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.

Ustawowa definicja raczej nie pozostawia wątpliwości, że trudno byłoby zaliczyć do grona pojazdów również konia. Stąd też nietrudno wywnioskować, że za jazdę wierzchem pod wpływem alkoholu nie stracimy prawa jazdy.

Alkohol a jazda konna

Mimo, że jazda konna pod wpływem alkoholu nie grozi utrata prawa jazdy, nie oznacza, że polskie przepisy nie przewidują innych sankcji w tym zakresie. Zgodnie z art. 45 Kodeksu drogowego jazda wierzchem pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka stanowi wykroczenie z art. 86 Kodeksu wykroczeń i zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą aresztu.

Oczywiście w takiej sytuacji należy rozważyć, czy każdy sposób „siedzenia” na koniu będzie jazdą. Są przecież sytuacje, gdy zamiast siedzieć okrakiem, można być przez konia przerzuconym i spokojnie przemieszczać się z punku A do punktu B. Przy założeniu, że punkt B to dom „jeźdźca” – a jak wiadomo, każdy koń wraca do stajni i nawet z ładunkiem na grzbiecie, nie potrzebuje w tym pomocy – taki transport za jazdę raczej nie będzie można uzać.

Czy można jeździć na pijanym koniu?

Pisząc ten artykuł, przeglądałam fora hobbistów. Na jednym z nich trafiłam na dość ciekawe pytanie – czy można jeździć na pianym koniu i co na to prawo drogowe? Cóż? … Nie wiem i nie chce wiedzieć skąd panu, który zadał to pytanie, przyszło ono do głowy (chce wierzyć, że było to czysto teoretyczne rozważanie i nie wynikało z jego doświadczeń). Kontynuując jednak rozważania, jakie podjęli użytkownicy forum w tym wątku, można z przymrużeniem oka stwierdzić, że zwierze pod wpływem alkoholu może być traktowane jako… niesprawne technicznie, za co może grozić mandat.

Z całą pewnością jednak już samo pojenie zwierząt alkoholem stanowi naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Może więc jednak nie warto próbować.

62 odpowiedzi na “Czy można jeździć konno pod wpływem alkoholu?”

 1. „Nie wiem i nie chce wiedzieć skąd panu, który zadał to pytanie, przyszło ono do głowy ”
  Z tego co pamiętam z wakacji u prababci to konie potrafią dość często się ‚upić’ zgniłymi jabłkami które jedzą z ziemi, więc nie jest to wcale tak głupie pytanie… inna sprawa że najczęściej taki koń się słania na nogach i pokłada – więc jazda na nim jest po prostu technicznie niemożliwa ;)

 2. „pojenie zwierząt alkoholem stanowi naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt” – oj tam oj tam jakby spytać zwierzaki podczas wigilii to nic by nie miały przeciwko. Takie słonie na przykład jak wynika z badań naukowych bardzo lubiały 7% drinka,a w indiach jak dobrały się do 500 litrów spirytu to go „wtrąbiły”. No niestety włączył im się wtedy po alkoholu „tryb agresora” i zdemolowały wieś w której miały popijawę.

 3. Już w „Misiu” był problem z pijanym zwierzakiem”
  „Paluch: Koń? To ona, małe piwko wypiła, jak rany. No, pół piwka! W poniedziałek idzie na odwykówę, wszyje sobie, będzie miała spokój…
  Milicjant: Słuchajcie…
  Paluch: … władzy bym nie kłamał!
  Milicjant: Taaa… Ten wasz koń, czy też wasza ona… nie dość, że pijana to jeszcze brudna!
  Paluch: To, to fakt! Jest trochę fleja. Nie zawsze się umyje po robocie. Tu pan władza ma absolutnie rację!
  Milicjant: Taaaa? No jak wy myślicie? Co ja wam mogę powiedzieć, co?
  Tatuś Tradycji: Że pan nam proponuje mandat w wysokości sto złotych…
  Milicjant: Wy mówicie sto złotych? Zgoda. Ja wam mówię drugie sto, czyli razem dwieście”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *