Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 już od lipca – sprawdź co się zmieni

Finanse Podatki Praca dołącz do dyskusji (65) 30.05.2019
Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 już od lipca – sprawdź co się zmieni

Joanna Buchwałd-Musińska

Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 obowiązują od początku tego roku. Zgodnie z ustawą, pracodawcy, którzy nie uruchomili jeszcze PPK, zobowiązani są dokonać tego do 1 lipca.  Sprawdzamy co się zmieni, ile będziemy odkładać na PPK oraz jak wpłynie to na wysokość przyszłych emerytur.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe 2019

Głównym założeniem PPK była inwestycja w godne emerytury. PPK miały ostatecznie pogrzebać OFE, do których zaufanie społeczne runęło. Pieniądze z OFE zostały legalnie wyprowadzone i po „oszczędnościach” Polaków słuch zaginął. Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 są odpowiednikiem „prywatnych emerytur”. Oznacza to, że środki zgromadzone dotąd na OFE trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Premier twierdzi, że do Polaków trafi 100 proc. ich oszczędności, choć w praktyce wygląda to zgoła inaczej. Za przeniesienie 100 proc. zgromadzonych środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa wysokości 15 proc. Pieniędzy przeniesionych do ZUS opłata nie obejmie. Najbardziej zauważalna różnica jest oczywiście taka, że pieniądze z IKE po śmierci ubezpieczonego wchodzą w skład masy spadkowej jako środki prywatne.

Ile pieniędzy z pensji pochłonie PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 bazują na środkach zgromadzonych od pracownika, pracodawcy oraz od państwa. Prognozowaną wysokość emerytury, a także wartość środków pobieranych co miesiąc z konta, obliczy kalkulator PPK. Jeden z redaktorów Bezprawnika, Jerzy Wilczek, dokonał wstępnej kalkulacji. Mężczyzna nieco po 30-stce, zarabiający ok 4,5 tys. zł, odkładając podstawowe 2 proc., zgromadzi do 60-tki 106 tys. zł, przy założeniu, że co roku jego wynagrodzenie ulegnie waloryzacji o ok. 1 proc. Oznacza to, że oprócz emerytury otrzyma dodatkowo 1014 zł miesięcznie. Środki te można rozdysponować na kilka sposobów, o czym Wilczek pisze w artykule kalkulator PPK.

Z wyliczeń wynika również, że samodzielne odkładanie tych kwot przyniosło by zaledwie 33 tys. zł oszczędności. Wydaje się zatem, że PPK są sensowne. Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 obciążą jednak nie tylko pensję pracownika oraz budżet państwa, ale również pracodawcę. Pracownik może odkładać od 2 do 4 proc. wynagrodzenia brutto. Pracodawca zobligowany będzie „dołożyć” do tego od 1,5 do 4 proc. pensji, natomiast z budżetu państwa popłynie jednorazowo 250 zł na każde nowe konto, a następnie 240 zł każdego roku. Z ustawy wynika, że osoby o najniższym wynagrodzeniu będą mogły odkładać mniej. Rodziło to bowiem ryzyko masowych rezygnacji z PPK.

Rezygnacja z PPK

Do PPK automatycznie obejmie wszystkich pracowników, o ile nie złożą oni deklaracji o rezygnacji z uczestnictwa w planie. Każdy pracownik może to zrobić w dowolnym momencie. Ważność deklaracji upływa po 4 latach. W przypadku niewypełnienia kolejnej deklaracji pracownik zostanie przywrócony do uczestnictwa w PPK. Warto mieć świadomość, że za namawianie pracownika do wystąpienia z PPK grożą wysokie grzywny.

Kogo ustawa obliguje do wprowadzenia PPK

Na początek Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 wprowadzą pracodawcy zatrudniający więcej niż 250 pracowników. Następnie ustawa obliguje wprowadzenie PPK dla pracodawców zatrudniających mniej pracowników, w odstępach 6-cio miesięcznych. Do 1 stycznia 2020 r. PPK wprowadzą przedsiębiorcy zatrudniający od 50 do 249 osób, a do 1 lipca 2020 – od 20 do 49 osób. Od 1 stycznia 2021 r. program będzie obligatoryjny dla wszystkich pracodawców, nawet tych, którzy zatrudniają tylko jedną osobę. Program obejmie automatycznie wszystkich pracowników.

Wdrożenie PPK – zagrożenia

Przede wszystkim jest to kolejne obciążenie dla pracodawcy. Koszty zatrudnienia pracownika 2019 przekraczają 2700 zł dla pracodawcy, który wypłaca pracownikowi najniższą krajową. Nie uwzględniają one wszystkich obciążeń, jakie ponosi pracodawca, np. urlopów, kosztów BHP itp. Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 dodatkowo tę kwotę wywindują. Ponadto wprowadzenie PPK wiąże się z wysiłkiem „logistycznym”. Do obowiązków pracodawcy należeć będzie podpisanie stosownych umów na prowadzenie PPK, przygotowanie dokumentów oraz administrowanie nimi. Dla wielu firm może się to okazać dużym obciążeniem.

Zasady wypłacania środków z PPK

Z uwagi na cel przyświecający wdrożeniu PPK, wypłata środków przed ukończeniem 60. r.ż. jest niemożliwa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ubezpieczony, jego małżonek lub dziecko poważnie zachoruje. Wówczas uczestnik PPK może wnioskować o wypłatę 25 proc. zgromadzonych dotąd środków. Oprócz tego, wcześniejsza wypłata pieniędzy z PPK będzie możliwa wówczas, gdy środki te posłużą sfinansowaniu wkładu własnego do kredytu na dom lub mieszkanie ( z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat).

Zarówno kobiety jak i mężczyźni, którzy osiągną progowy wiek mają następujące możliwości wypłaty środków:

– jednorazowo w kwocie nieprzekraczającej 25 proc. zgromadzonych pieniędzy, a następnie w ratach przez kolejne 10 lat;

– w formie świadczenia małżeńskiego – przez 10 lat. Pieniądze byłyby wypłacane małżonkom wspólnie aż do wyczerpania środków. W przypadku śmierci jednego z nich będą one przekazywane drugiemu w dotychczasowej wysokości, również do wyczerpania środków.

Czym grozi niewywiązanie się z obowiązków wynikających z ustawy o PPK

W związku z tym, że PPK są częścią wielkiego planu naprawczego systemu emerytalnego, ustawodawca przewidział surowe kary za niewywiązywanie się z obowiązków wynikających z ustawy.

Pracodawca, który:

• nie prowadzi stosownej dokumentacji dot. wpłat na PPK;

• spóźni się z zawarciem umowy o prowadzenie PPK na rzecz pracownika;

• nie wpłaca ustalonych składek na PPK w terminie;

• nie zgłasza wymaganych ustawą danych (lub są one nieprawdziwe), udziela nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich składania;

może zostać ukarany karą od 1 000 zł do nawet 1 000 000 zł grzywny. Natomiast pracodawcy, który nie dopełni obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK lub będzie nakłaniał uczestnika PPK do rezygnacji, grozi grzywna w wysokości nieprzekraczającej 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń w poprzednim roku obrotowym.

Volkswagen Polska robi to dobrze

Nieformalnym pracodawcą roku, który nie tylko z powodzeniem wprowadził PPK, ale również opłaca składki za swoich pracowników jest fabryka Volkswagena w Poznaniu. VW zatrudnia ponad 11 tys. osób, z czego ok. 90 proc. uczestniczy w PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 mają u podstaw całkiem dobre założenia, jednak na oszacowanie trafności projektu przyjdzie nam poczekać jeszcze wiele lat.

65 odpowiedzi na “Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 już od lipca – sprawdź co się zmieni”

 1. Równocześnie rząd wprowadza podwyżki (200 zł) dla najmniejszej krajowej. Dobrze to sobie wymyślili. Licząc, że średnio pobiorą 150-200 zł na PPK to akurat wyjdzie podwyżka – i tyle z niej zobaczą pracownicy. Ochłap… mówią ludziom, że dostaną pieniądze – ale nie wspominają o tym, że zaraz i tak je zabiorą. Ale społeczeństwo się cieszy. Głosy będą

 2. „Z uwagi na cel przyświecający wdrożeniu PPK, wypłata środków przed ukończeniem 60. r.ż. jest niemożliwa.” – nieprawda. Wypłata środków jest możliwa w każdym momencie. Tracimy dodatek państwa i dodatek startowy oraz odprowadzamy podatek

 3. To może niech jeszcze ktoś opisze, co się niby dzieje z tymi środkami, które zasilą PKK. Bo na razie to wygląda jakby trafiały do czarnej dziury opisanej jako „PKK”, w której to będą ulegały cudownemu rozmnożeniu. Tak samo jak miało być z OFE. Bo jeśli trafią na giełdę albo do jakichś funduszy, to za 30 lat równie dobrze może się uzbierać 10kzł jak i 200kzł…

  • Instytucja Finansowa która będzie zarządzała środkami zgromadzonymi w PPK, będzie je inwestowała je w tak zwanych FZD (Funduszach Zdefiniowanej Daty). Jak na razie na polskim rynku finansowym tylko PKO TFI oraz NN TFI mają doświadczenie w tego typu funduszach. Polega on na tym iż na starcie odpowiednie 85% środków jest inwestowana w część udziałową (akcje, giełda itd) a 15% w część dłużną (np. obligacje skarbu Państwa). Wraz z wiekiem pracownika, im bliżej on będzie emerytury części te będą się zmieniać, a więc tuż przed emeryturą część udziałowa będzie 15% a dłużna 85%. Jeśli chodzi o inwestowanie w udziały, to ustawa jasno wyjaśnia w jakich procentach środki te mają byc inwestowane w spółki WIG20, w małe i średnie spółki oraz zagraniczne.

   • Dzięki! A zatem głównie giełda. Jako że WIG20 obecnie jest na poziomie z roku 2005, to ten sposób „oszczędzania na emeryturę” nie wróży dobrze nieszczęsnym emerytom… Za to złoto podrożało od tego czasu trzykrotnie. Może lepiej byłoby inwestować w jakiś ambergold? :-)

    • Czyli likwidują OFE zabierając sporą część pieniędzy (które miały być dziedziczenie) i tworzą nowe OFE (które zozstanie zlikwidowane przez któraś tam kolejna ekipę)

 4. „Za przeniesienie 100 proc. zgromadzonych środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa wysokości 15 proc. ”
  No i o to w tym wszystkim chodzi – żeby jeszcze raz zabrać człowiekowi pieniądze. O nic więcej.

 5. Volkswagen nie wprowadził PPK, tylko PPE w 2011 roku. Na obecny dzień żadna z firm nie wprowadziła PPK, ponieważ podpisanie pierwszych umów na zarządzanie tym programem będzie możliwe w lipcu 2019 roku, a pierwszych umów na prowadzenie w październiku 2019 roku. Ponad to wypłata środków przed 60 roku życia jest możliwa w każdej chwili, ale obwarowana została różnymi podatkami, zwrotem dopłat od Państwa itd. Trochę nieścisłości w Państwa artykule widzę.

 6. Kolejna skarbonka w której gdy coś więcej się uzbiera to znowu (OFE też mialo być prywatne i dziedziczone) znacjonalizują jak kasy zabraknie, a zabraknie skoro zadłużają się na potęgę na różne Plusy

 7. Artykul w pewnych momentach troche mija sie z prawda, bo tak jak tam ktos nizej napisal srodki z ppk mozna wyplacic w dowolnym momencie chociazby po to, zeby kupic mieszkanie jako wklad wlasny. Poza tym ppk nie sa wyrocznia – mozna sie wypisac w dowolnym momencie, to dobrowolny wybor uczestnika

 8. Dokładnie PPK sa dobrowolne i w każdym momencie można się wypisać i zabrać pieniądze.Tylko po co? Skoro one mogą tam leżeć, dodatkowe wpłyną od pracodawcy i państwa i dzięki temu zyskujemy.Jak sie wypiszemy to odbieramy tylko swoją kasę ,więc jak dla mnie się nie opłaca…

 9. Ja też uważam ze PPK to bardzo dobre rozwiązanie dla polaków.Dzięki niemu bedziemy mogli mieć dodatkowe pieniądze na emeryturze to jest na plus a nie odwrotnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *