Seansik.tv i tnttorrent.info (ale nie weeb.tv) kolejnymi ofiarami policji?

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (35) 31.05.2015
Seansik.tv i tnttorrent.info (ale nie weeb.tv) kolejnymi ofiarami policji?

Maja Werner

Zaledwie dwa tygodnie temu w wyniku spektakularnej akcji olsztyńskiej policji zamknięto administratorów takich serwisów jak scs.pl, iitv.info czy ekino.tv. Internauci podejrzewają, że kolejne serwisy – w tym seansik.tv i tnttorrent.info (a być może także torrent.pl) – poszły w ich ślady. 

Jakub Kralka zajmujący się w naszej redakcji problematyką prawa własności intelektualnej, prognozował wtedy, że tworzenie następców tych witryn będzie się wiązało z wyjątkową odwagą lub wyjątkową głupotą ich twórców. W międzyczasie jednak z problemem musiały zmierzyć się strony istniejące już wcześniej. Wśród stron, które rozpowszechniały filmy i seriale za pośrednictwem flashowych odtwarzaczy prym zaczęły wieść między innymi seansik.tv i weeb.tv. W ciągu kilku dni twórcy musieli zmierzyć się ze zdecydowanie większym ruchem, niż miało to miejsce do tej pory.

W związku z tym nie wytrzymały serwery – takie jest stanowisko administratorów weeb.tv, którzy na Facebooku przepraszają za niedogodności i dbają o dobrą opinię swoich widzów, jak gdyby tworzyli legalnie działającą firmę, bardziej notowaną na warszawskiej giełdzie, niż opierającą swój model biznesowy na naruszaniu cudzej własności intelektualnej.

Zniknięcie serwisu seansik.tv i tnttorrent.info jest jednak przez internautów utożsamiane z tą akcją wrocławskiej policji. Jak czytamy na stronie policja.pl:

W trakcie tych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli wiele sprzętu informatycznego służącego do przestępczego procederu: 14 komputerów, 13 dysków zewnętrznych, 40 kart bankomatowych prepaid, serwerownie, kilka telefonów komórkowych, płyty DVD, karty SIM oraz pendrivy.

Łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi nie mniej niż 45 tysięcy złotych. Straty jakie mogli spowodować zatrzymani to kwota nie mniejsza niż 5 milionów złotych.

Postawione zarzuty opierają się na art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która przewiduje odpowiedzialność karną  w postaci pozbawienia wolności nawet do lat 5 (choć strona policji podała maksymalny wymiar kary na pułapie 3 lat, więc być może działania administratorów nie zostały uznane za „stałe źródło dochodu albo działalność przestępną”).

Niewątpliwie jednak skoordynowane działania policjantów w całym kraju, stawiają pod dużym znakiem zapytania los kolejnych stron z filmami/serialami oraz wyszukiwarek torrentów. Grono tych pierwszych zaczyna się w ostatnim czasie drastycznie kurczyć, a do ich twórców został wysłany czytelny sygnał, że już teraz mają kłopoty.

Jeżeli macie problem z prawem autorskim, jesteście twórcą, którego prawa zostały naruszone lub też ktoś zarzuca Wam naruszanie prawa, zapraszamy do kontaktu z zespołem prawników Bezprawnik.pl pod adresem kontakt@bezprawnik.pl – możecie tam otrzymać szybką, sprawną i niedrogą pomoc prawną.

Artykuł kończymy jednak pozytywnym akcentem. Serwis Spider’s Web informuje bowiem, że w usłudze Netflix powoli zaczynają pojawiać się polskie napisy. Być może zatem widzowie znad Wisły już niedługo przestaną być kulturalnie wykluczani z dostępu do coraz popularniejszych we współczesnym świecie seriali, a różnej maści piraci serialowi piraci upadną w wyniku pojawienia się legalnej konkurencji.

Fot. tytułowa: shutterstock.com

35 odpowiedzi na “Seansik.tv i tnttorrent.info (ale nie weeb.tv) kolejnymi ofiarami policji?”

 1. No tak się właśnie od kilku dni zastanawiałem czy serwery siadły, czy ich dopadli, ale ta akcja policji rzeczywiście wskazuje na drugą możliwość. Dobrze, że znam Przyjaciół na pamięć, mogę sobie odtwarzać w pamięci.

 2. Jestem jak najbardziej za legalnymi nadawcami internetowymi jak Videostar ale niech ceny tych legalnych nadawców za abonamenty będa akceptowalne i nie odstraszajace. Póki co ceny odstraszaja to raz a dwa oferta legalnych nadawcaów internetowych nie jest za ciekawa a w najlepszym wypadku bardzo średnia i nie rzuca na kolana. To ma się opłacać nie tylko nadawcom ale i użytkownikom takich serwisów. Jeśli legaln nadawcy internetowi (czy poza Videostar jeszcze jacyś są) dostosują swoje ceny do polskich realiów oraz zwiększą swoja ofertę programową wtydy zwyciężą a piraci padną. Dopoki tego nie zrozumia będzie nadal jak jest.

  • fajny ten videostar, nawet tego nie znałem
   ale to jest przecież telewizja online, a nie VOD
   15 zł za kilkadziesiąt kanałów miesięcznie to jest półdarmo, ty byś chciał żeby oni ci dopłacali za oglądanie tego?

   • Nie chodzi o dopłacanie mi do tego ale o to, żeby oferta Videostar (dawne Netvi.tv) była bardziej obszerna choćby o takie stacje jak TVN24 czy TVN Active. Masz rację to nie jest serwis VOD ale telewizja online i taki był/może jeszcze jest Weeb.tv. Moim zdaniem Videostar to znakomita baza do dalszego rozwoju telewizji online i trzymam kciuki za tego nadawcę.

  • Niezla reklama serwisu ziomek. Niema komentu w ktorym bys nie napisal nazwy tego serwisu z jakims opisem/ Reklamuj tak dalej a zaraz wyrejestruja sie ci zarejesatrowani bo ludzi odrzuca tego typu reklama. Pozdrawiam wujek dobra rada.

 3. Serwisy streamingowe są jak Hydra z Kapitana Ameryki: Gdy odetniesz jedną głowę, na jej miejsce wyrosną dwie kolejne.

  • Bo przez długi czas żyły w poczuciu bezkarności. Biorąc pod uwagę, że twórcy SCS.pl czy iitv.info wyjdą na wolność prawdopodobnie gdy już się skończy Gra o Tron, a może nawet M jak Miłość, to ja bym się poważnie zastanowił nad uruchamianiem kolejnego serwisu.

   • W sumie masz rację, ale szybka/łatwa kasa( za premki czy jakieś inne duperele) wygrywa przykładowo po kinomaniaku powstał kinoman.tv, nazwa podobna, styl strony identyczny, więc od razu wystartowali z dobrym gruntem i ludzie im płacą, co ciekawe dość długo się ta strona już trzyma.

    • Część tych portali rozbija swoje siedziby i adresy za granicą, często w krajach śródziemnomorskich, więc najwyraźniej uznano, że unikną w ten sposób odpowiedzialności. Ale biorąc pod uwagę, że polska policja w ciągu miesiąca zlikwidowała pewnie jakieś 90% polskiego biznesu opierającego się na embedowaniu filmów i seriali z nielegalnych źródeł (a wcześniej zapewne wgrywania ich w te źródła, co jest zapewne głównym powodem odpowiedzialności z tyt. art. 116), to ja na miejscu admina takiego np. Seriale Online (które wciąż jest online) byłbym przerażony i bał się każdego dzwonka do drzwi ;)

     • No chyba, że takiego właściciela serwisu nie jest łatwe zidentyfikowanie (pośrednicy/domena, serwery, konta, wszystko na inne nazwisko, albo może nawet nieprawdziwe dane) i jakoś nadal to się trzyma. Poza tym zawsze znajdzie się ostatnio popularna „luka w prawie” i takie serwisy powstają.

      P.S. A co jeśli nie ma dzwonka, tylko domofon? he he ;]

     • przecież ich nazwali grupą przestępczą a więc jakiego dzwonka do drzwi? tam AT wchodziło.
      Same korzyści kolejna dzielna akcja policji
      statystyki rozwiazywania przestepwstw w gore
      „przestepcy” za kratami
      a „altruisci” dbajacy o dobro tworcow wsparci w swym „prolentriacie”

 4. Wspominając o Videostar.pl bedącym jedynym legalnym serwisem streamingowym pozwalający na oglądanie telewizji przez internet trzeba powiedzieć i pochwalić ich za to, że w przeglądarce działa bez wtyczki Flash Player a do tego posiada w Google Play aplikację mobilna co ułatwia korzystanie z niego na urządzeniach mobilnych. Dla mnie to znakomity krok w dobrą stronę legalnych nadawców internetowych. Na dzień dzisiejszy najwiekszą wadą/brakiem tego portalu jest niewielka oferta nadawanych stacji. Brakuje np TVN 24, Active i Style, Turbo, Superstacji i kilku innych jeszcze kanałów.
  Miejmy jednak nadzieję, że z czasem to się zmieni i będziemy mogli się cieszyć normalnym dostępem do telewizji przez internet.

   • Zawsze jest jakaś iskierka w tunelu, sprawiająca, że człowiek jednak widzi pozytywy tak jak w przypadku Videostar.pl czyli brak konieczności używania Flash Playera oraz aplikacja mobilna dla Androida.

  • Tu nie chodzi o oglądanie TELEWIZJI na komputerze, a o filmy i seriale. Większość programu telewizyjnego to chłam. A Videostar to właśnie telewizja.

   • Moim zdaniem ocena poziomu ramówki telewizyjnej zależy od naszych potrzeb i dla jednych będzie chłamem jak piszesz a dla innych wystarczająca. Jeżeli chodzi o dyskusję to zarówno Seancik i Weeb.tv działały na tych samych zasadach i tylko Videostar jest legalny.

 5. Taaa. Już to widzę jak policja pozamyka wszystkie serwisy streamingowe i ceny poszybują w góóóóóórę. Nie będzie się opłacało oglądać nic przez internet. Mam nadzieję, że tak nie będzie, ale moja intuicja i rozeznanie rynku mówi mi inaczej. :(

  • tylko czego konkretnie ceny?
   na tym polega cały problem, że te pirackie serwisy są alternatywą dla usług, których legalnie NIE MA

  • „3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,

   podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.”

   Proszę pisać do Marszałka Sejmu, może poprawią ustawę wedle Pańskiego uznania

 6. „W związku z tym nie wytrzymały serwery – takie jest stanowisko administratorów weeb.tv,
  którzy na Facebooku przepraszają za niedogodności i dbają o dobrą
  opinię swoich widzów, jak gdyby tworzyli legalnie działającą firmę,
  bardziej notowaną na warszawskiej giełdzie, niż opierającą swój model
  biznesowy na naruszaniu cudzej własności intelektualnej.”

  Większość kanałów na weeb.tv to były transmisje live. Czyli to co było w ogólnodostępnej TV było też tam. Różnica polegała na tym, że weeb.tv nie kradło pieniędzy za rzekomo fantastyczną ofertę programową beznadziejnych polskich stacji TV.
  A czy to legalne? Na pewno chwalebne – 60pln za 3 miesiące i większość kanałów TV vs 100pln / 1 miesiąc za pakiet podstawowy, w którym nic nie było

 7. weeb.tv nie zamkną. Z tego co wiadomo, właścicielami są osoby które było „wysoko” postawione w pewnych instytucjach państwowych

 8. Niezla reklama serwisu ziomek. Reklamuj tak dalej a zaraz wyrejestruja sie ci zarejesatrowani bo ludzi odrzuca tego typu reklama. Pozdrawiam wujek dobra rada.

 9. To dlaczego nadawcy nie chcą udostępniać swoich kanałów odpłatnie??
  Jest legalny serwis videostar gdzie można obejrzeć telewizję przez internet ale jest tam bardzo mało kanałów bo nadawcy nie chcą ich umieszczać nawet w legalnym serwisie!!!

 10. Nich się wezmą za oszustwa producentów. Zawsze można było sprawdzić czy dany tytuł na się podoba a tak tylko kupować w ciemno :C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *