500 plus na krowę i 100 plus na tucznika, czyli „piątka” dla rolników

Na wesoło Państwo dołącz do dyskusji (1025) 06.04.2019
500 plus na krowę i 100 plus na tucznika, czyli „piątka” dla rolników

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

W poniedziałek rozpocznie się strajk nauczycieli, a tymczasem prezes PiS postanowił wesprzeć inną grupę społeczną. Mowa o rolnikach, którzy mają dostać 500 plus na krowę i 100plus na tucznika.

500 plus na krowę, czyli piątka dla rolników

Tzw. „Piątka Kaczyńskiego” (czy jak wolą Wiadomości TVP – „Jarkowe”), jest już chyba odmieniana przez wszystkie przypadki i właściwie zdominowała całą narrację polityczną przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (w moim subiektywnym zestawieniu jest jeszcze oczywiście strajk nauczycieli i karta LGBT+). Wszystko wskazuje na to, że partia rządząca, zachęcona sukcesem (w końcu jednak sporo Polaków popiera postulaty PiS), postanowiła wymyślić kolejną „piątkę”. Tym razem dla rolników. Prezes Kaczyński wyjawił ten plan na sobotniej konwencji w Kadzidle pod Ostrołęką.

Padło wiele pięknych słów, jednak chyba nic tak nie zapadnie w pamięć z tej konwencji, jak… 500+ na krowę. Nie, to nie jest żart. Kaczyński zapowiedział wsparcie dla rolników w wysokości 500 zł od jednej krowy. Wspierana ma być również hodowla tuczników, choć skromniej. W tym przypadku minimum 100 zł od jednego tucznika. Pieniądze dostaną rolnicy, którzy prowadzą własny chów i mają własne pasze.

Ciąg skojarzeniowy chyba trudno powstrzymać. 500 plus na dziecko (teraz także i pierwsze), dodatkowe pieniądze dla emerytów, aż tu nagle…500 plus na krowę. Wprawdzie pieniądze prawdopodobnie będą pochodzić z puli z UE, którą i tak należałoby wydać na cele rolnicze, jednak w obecnej sytuacji takie zapowiedzi… no cóż, robią takie wrażenie a nie inne. Ponadto doskonale rozumiem, że PiS próbuje właśnie za obietnice wsparcia finansowego zapewnić sobie głosy kolejnej grupy społecznej, jednak zastanawiam się, kto wpadł na genialny pomysł wyboru akurat tej kwoty. No cóż, tego chyba akurat nie konsultowano ze specjalistami od wizerunku partii.

Co zyskają rolnicy?

Prezes Kaczyński twierdzi, że PiS będzie starało się, by małe i średnie gospodarstwa rolne miały większy udział w środkach przyznawanych przez UE. Chce również ogólnie zwiększyć udział Polski w puli, która jest co 7 lat przyznawana rolnictwu. Chodzi oczywiście również o pieniądze z Unii. Jak PiS ma zamiar tego dokonać – nie wiadomo. Partia ma też dążyć do tego, by poziom życia na wsi i miastach był podobny.

1 025 odpowiedzi na “500 plus na krowę i 100 plus na tucznika, czyli „piątka” dla rolników”

 1. Oj tam oj tam.Panie Kralka – pan zapomina o kapitalnej rzeczy – racjonalnie analizować i zastanawiać się dlaczego krowa traktowana jest tak samo jak dziecko nie będą ludzie którzy mogli by być wyborcami PiS – ci albo poprą Koalicję Obywatelską albo Konfederację.

  Z tą cyfrą 5 to jest marketing polityczny,5 stów tam,pięć gdzie indziej. W sumie gdyby nie to,że 50 złotych to mniej niż 100 i ktoś mógłby się zdenerwować – na świnię by było 50+.
  PRowcy PiS odrobili lekcję z podprogowego marketingu.

  Zresztą ze świnią to może się okazać,że sobie w racicę stopę strzelili,bo teraz taki Korwin mógłby to pięknie rozegrać starym plakatem:
  https://uploads.disquscdn.com/images/18c0fc94bef41f3bf996ffb35076908bf0774c2581d7007ee36e4219d55280d9.jpg

 2. Rolnicy żądają, by określona część żywności sprzedawana w hipermarketach pochodziła z Polski. Ponadto chcą oznakowania towarów flagą kraju pochodzenia. Innymi słowy ich postulaty sprowadzają się do tego, by rząd zapewnił im możliwość pracy i możliwość zbytu towarów w kraju. Tymczasem rząd chce ich po prostu przekupić co, jak z resztą większość decyzji partii podatki i składki, będzie miało negatywne skutki w przyszłości. Tymczasem inne kraje Zachodu nie tylko stosują protekcjonizm gospodarczy, ale też wspierają swoich producentów w eksporcie (np. do Polski). Coś tu jest nie tak.

  • Rolnicy zawsze czegoś żadaja. Np zamiast dupę ruszyć i w kilku założyć przetwórnie to siedzą na dupach i narzekają że im jabłka gniją i nikt nie chce kupić więc podatnik ma zapłacić za skup interwencyjny. Rolnicy to kolejna grupa po górnikach która mentalnie głęboko w komunie siedzi i czeka aż za nich ktoś wszystko zrobi dlatego tak bardzo PIS popierają.
   Co ciekawe jeśli jakiś rolik się wybije i montaż przetwórnie założy czy większą chlewnie oto to nagle zostaje wrogiem całej okolicy i na wszelakich spotkaniach złorzeczą mu i zastanawiają się skąd on tą kasę ma ale nie widzą jak dawniej do 22 jeździł starym traktorem obrabiając pole swoje i ich. (Znam z autopsji jako chwilowy słuchacz tych niby pogaduszek)
   Ogólnie rolnicy to obok górników i nauczycieli najbardziej roszczeniowa grupa w kraju. Komuna z tych 3 grup nigdy nie wyszła.

 3. Panie Kaczyński, teraz to już obiecaj Pan coś wszystkim! Bo jak jedni dostaną, a inni nie, to sorry, ale połowa społeczeństwa wyjdzie na ulicę! Niech każdy młody mikro- i średni przedsiębiorca też dostanie 150 tys. bezzwrotnej dotacji. Jeśli dostawać będą tylko wybrane grupy społeczne, które nie generują dochodu – nie zasilają budżetu państwa, to dlaczego my podatnicy mamy na to wszystko pracować? Gdzie sprawiedliwość i równość społeczna. A konstytucja zapewniająca równość obywateli? No tak konstytucja pewnie zostanie zmieniona, jeśli, nie daj Boże, PiS wygra wybory parlamentarne 2019. Ten amok wpędzi nasz kraj w koszmarne tarapaty finansowe. Konsekwencje durnoty obecnej władzy będziemy odczuwać przez conajmniej 20 kolejnych lat!!! Skandal!!!

 4. Gdzie mam złożyć papiery? Na moją mówię ty stara krowo, a ona na mnie ty świnio, razem + 600, jeszcze czasami powiem ty koteczku , czy myszko, może na inne zwierzęta dodatki, to razem dociągnięty do+3000

 5. Sprzedając mleko wypłata za mleko 4500 z 10 krów czyli krowa produkuje 450 zł miesięcznie plus koszty produkcji a Jarek daje ze swojej sakiewki o O tak 500 zł Robin Hood Jarek na prezydenta!!! Grecjo już niedługo cię dogonimy coś mi się wydaje że chwilą radości może trwać krótko a potem będzie płacz przez łzy no że Jarek nie załatwił nam wiz do usa do zrobił USA w kraju polska mi się podoba

 6. 500zł to jakiś podstawowy nominał partii rządzącej? To muszą pogadać z kierownictwem Biedronki. Wczoraj byłem świadkiem smutnej sceny, jak jakaś madka próbowała płacić banknotem 500zł (jak by nie patrzeć to jest obecnie bardzo popularna stawka, a dawanie zasiłków jednobanknotowych jest efektywniejsze niż rozmienianie się na drobne). I co? Kasa zablokowana na dobre parę minut, telefony po kierownika.. bo jest zakaz trzymania w kasach banknotów 500zł.

 7. jest to z środków unijnych (nauczyciele z państwowych) a dotej pory pyło 400+ na krowe raptem podwyżyli o 100 złoty i nagle afera się robi. najpierw ogarnijcie temat potem piszcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *