Jak przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy urząd umorzył już ich pożyczkę 5 tys. zł? Jedno jest pewne – pisemnej decyzji nie dostaną

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (395)
Jak przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy urząd umorzył już ich pożyczkę 5 tys. zł? Jedno jest pewne – pisemnej decyzji nie dostaną

Urzędy pracy już umorzyły pierwsze mikropożyczki dla przedsiębiorców. Nie dostaną jednak oni żadnego pisemnego potwierdzenia. Jeśli jednak składali wniosek drogą elektroniczną, mogą sprawdzić, czy urząd umorzył już ich zobowiązanie. 

W początkowym okresie epidemii koronawirusa trzy formy pomocy dla przedsiębiorców cieszyły się zdecydowanie największą popularnością. Chodzi oczywiście o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Okres zwolnienia ze składek już się jednak skończył, a tylko nieliczne osoby pobierają świadczenie postojowe. Już dawno zostały też przyznane mikropożyczki.

Ostatecznie mikroprzedsiębiorcy nie musieli zwracać pożyczonych pieniędzy – wystarczyło, by spełnili dwa warunki. Pierwszy – prowadzenie działalności gospodarczej co najmniej przez trzy kolejne miesiące od momentu otrzymania pożyczki. Drugi – byli zobowiązani, by złożyć wniosek o umorzenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Sam wniosek nie był zbyt skomplikowany – przedsiębiorca musiałby podać m.in. podstawowe dane firmy, a także podać kwotę otrzymanej pożyczki (nie trzeba było wcale wnioskować o 5 tys. zł – równie dobrze można było zwrócić się o przyznanie mniejszej kwoty) oraz numer wniosku/umowy i datę udzielenia pożyczki. Większy problem mogło natomiast sprawić złożenie wniosku w odpowiednim terminie. Przedsiębiorcy mieli tego dokonać w terminie 14 dni od spełnienia warunku uprawniającego do umorzenia, czyli od minięcia trzech miesięcy dalszego prowadzenia działalności od dnia przyznania pożyczki. Tym samym konieczne byłoby ścisłe pilnowanie terminu złożenia wniosku – jeśli przedsiębiorca złożyłby go po terminie, nie mógłby liczyć na umorzenie mikropożyczki 5 tys. zł.

Umorzenie mikropożyczki 5 tys. zł. Urzędy nie będą osobno informować przedsiębiorców

Ostatecznie jednak rządzący zdecydowali o tym, by umorzenie pożyczki 5 tys. zł nastąpiło z urzędu. Wpłynęły na to m.in. apele rzecznika MŚP, który przypominał, że składanie wniosku o umorzenie byłoby „nadmierną i nieproporcjonalną regulacją”. Dzięki temu przedsiębiorcy nie musieli już przejmować się dodatkowym obowiązkiem. Teraz urzędy pracy umarzają już pierwsze mikropożyczki. Niektórzy przedsiębiorcy otrzymali wsparcie jeszcze w kwietniu, co oznacza, że urząd umorzył już ich zobowiązania.

Jeśli jednak przedsiębiorcy liczyli na to, że urząd pracy w drodze pisemnej decyzji poinformuje ich o tym fakcie, to niestety – nic takiego nie będzie mieć miejsca. Wszystko dlatego, że umorzenie następuje w drodze czynności materialno-technicznej, a nie decyzji administracyjnej. Urzędy mogą co najwyżej przekazać informację o umorzeniu, ale co do zasady nie będą ich wysyłać pocztą.

Przedsiębiorcy mogą natomiast – jeśli składali wniosek elektronicznie – przekonać się, czy urząd umorzył już ich pożyczkę. Wystarczy że wejdą na swoje konto na stronie praca.gov.pl. Tam – w skrzynce odbiorczej – znajdą informację o tym, czy urzędnicy umorzyli ich zobowiązanie. Będą mogli też potwierdzić odebranie tej wiadomości, a następnie pobrać UPO.