No Big Cyc niby chce 1 mln zł od TVP na rzecz WOŚP za użycie ich piosenki, ale jakoś tego pozwu nie czuję

Technologie dołącz do dyskusji (77) 25.07.2018
No Big Cyc niby chce 1 mln zł od TVP na rzecz WOŚP za użycie ich piosenki, ale jakoś tego pozwu nie czuję

Jakub Kralka

„W tyle wizji” to taki TVP-owski odpowiednik TVN-owskiego „Szkła kontaktowego”, które z uporem maniaka stara się udowodnić, że można stworzyć coś bardziej nieśmiesznego, niż kabaret Koń Polski.

„W tyle wizji” stoi na poziomie całej Telewizji Polskiej pod rządami Jacka Kurskiego, a więc jest to nachalna, polityczna reklama, która skupia się niemal wyłącznie na sukcesach obecnej władzy, zaś opozycja portretowana jest w formie postaci wyciągniętych rodem z najgorszych horrorów.

Nie dziwi zatem, że zespół Big Cyc zdenerwował się, gdy podkład piosenki pt. „Jak słodko zostać świrem” został wykorzystany w tle materiału ilustrującego protesty pod Sejmem. W Sejmie i Senacie mają ostatnio miejsce absolutnie skandaliczne i żywo zagrażające naszej demokracji, natomiast faktem jest, że przeciwników tych zmian w proteście pod instytucjami nie reprezentuje jakiś kwiat narodu, tylko raczej odpowiednik pani Joanny przypinającej się do krzyża na Krakowskim Przedmieściu, tylko zorientowany w inną stronę.

Jako zdecydowany przeciwnik tzw. reform PiS-u, nie czuję się zbyt dobrze reprezentowany przez tzw. Obywateli RP, zresztą pisałem już na Bezprawniku, że gdyby KOD nie istniał, to PiS musiałby go wymyślić.

Big Cyc pozywa TVP

Zespołowi muzycznemu nie spodobał się fakt, iż wykorzystano ich piosenkę w materiale politycznym. Zdaniem liderów grupy wykorzystano ją bezprawnie. Z całą pewnością nie chodzi tu o kwestię praw autorskich, ponieważ Big Cyc jest zrzeszony w ZAiKS, czyli organizacji zarządzania zbiorowego, które pomagają popularnym podmiotom sprawnie zarabiać na swojej twórczości. TVP ZAiKS-owi płaci, Big Cyc dystrybuuje „Jak słodko zostać świrem” przez ZAiKS, pod względem prawa autorskiego temat jest dla mnie zamknięty.

Oświadczenie zespołu Big Cyc w związku z bezprawnym wykorzystaniem utworu przez TVP Info.W dniu 23.07.2018 na antenie…

Opublikowany przez Krzysztofa Skibę Środa, 25 lipca 2018

Wydaje mi się zresztą, że Big Cyc sprawiedliwości chce dochodzić na gruncie dóbr osobistych wskazując, że zostały one naruszone poprzez wykorzystanie ich w tak obrzydliwej propagandzie politycznej.

Przykład tego, dlaczego wiele osób sprzeciwia się „reformie” sądów

Tutaj pojawia się problem pisowskiej reformy polskich sądów, z którego przeciętny człowiek na co dzień nie zdaje sobie sprawy, bo brak mu praktycznych przykładów. Proces Big Cyc kontra TVP będzie jednym z nich, ponieważ sąd – niezależnie od argumentów prawnych – zapewne stanie przed dylematem czy orzekać na korzyść Big Cyc i następnie znosić konsekwencje będąc podporządkowanym bezlitosnym i pozbawionym elementarnej przyzwoitości w walce z rywalami politykom, czy też dla swojego bezpieczeństwa orzec po myśli TVP.

Moim zdaniem sprawa jest trudna i niejednoznaczna, choć w mojej ocenie artyści nie mają aż takiej kontroli nad swoimi utworami po chwili ich publikacji, szczególnie gdy oddali je do wolnej dystrybucji przez OZZ-y, by decydować w jaki sposób dzieło zostanie wykorzystane. Wyobraźmy sobie U2, Madonnę czy Marylę Rodowicz, którzy analizują pod kątem przyzwoitości każdy przykład wykorzystania ich utworu jako formy ilustracji muzycznej dzieła. Jest to dość… odważne założenie.

Przy czym jestem skłonny sobie wyobrazić orzeczenie sądu, które będzie sprzyjało interpretacji Big Cyc, ponieważ argumentacja zespołu nie jest do końca pozbawiona sensu i w dużej mierze zależy od subiektywnej oceny sędziego. Nie wydaje mi się jednak, by w tej sytuacji kwota aż 1 miliona złotych była adekwatna.

Skoro jednak sprawa nie jest jednoznaczna, to czy w dzisiejszej Polsce warto być odważnym sędzią? I to jest właśnie ta tragedia, na którą nie godzą się nawet świry.

77 odpowiedzi na “No Big Cyc niby chce 1 mln zł od TVP na rzecz WOŚP za użycie ich piosenki, ale jakoś tego pozwu nie czuję”

  • W bardzo wielu sprawach dużo rozchodzi się o subiektywne odczucia, bo prawo nie jest w stanie przewidzieć każdej możliwej sytuacji.

  • No i właśnie to jest przyczyna spiny ;D Mieli zwarcie, ścieżki się rozeszły no i trafił się pierwszy lepszy argument aby wbić szpilę poprzedniemu pracodawcy :)

 1. Warto dodać, że Krzysztof Skiba z Big Cyca był przez pewien czas jednym z prowadzących w Tyle wizji i jako jedyny wypowiadał się negatywnie o PiS-ie. Zresztą zwolniono go za żarty związane z Katyniem. Ta kwestia ma spore znaczenie w tej sprawie, bo wykorzystanie jego utworu można odbierać jako prztyczek w nos.

 2. Wszystko zależy od tego, jak mają skonstruowane umowy ze swoją wytwórnią i OZZ. Prawa autorskie majątkowe to jedno, ale osobiste i zależne to inny temat. Wbrew pozorom to nie jest tak, że wchodzi się na jakiś stock, kupuje utwór np. U2 czy Pearl Jam i już można wykorzystywać w reklamie czy programie – o ile wiem, to z większymi kapelami rozmowy trwają dość długo, właśnie dlatego że sprawdzają sobie, czy dane użycie utworu im nie zaszkodzi. Czy BC ma w umowach zapisy, które im pozwalają się nie zgadzać na wykorzystanie utworu – tego się pewnie teraz nie dowiemy.

  • Bardziej powiedziałbym, że kwestia samej ustawy o prawach autorskich. Użycie materiału jako tła muzycznego (odrębnego utworu od odrębnego utworu, którym były w tym przypadku urywki z kamer pod sejmem, jeden bez drugiego może współistnieć) to rzecz zupełnie inna, niż wkomponowanie materiału w inny (do tego jest potrzebna licencja na synchronizację – którą też można uzyskać przez OZZ, ale inaczej mają tu nadawcy masowi, a inaczej producenci niebędący nadawcami). Nadawcy płacą (zawsze do OZZ, tak stanowi ustawa) tantiemy emisyjne, czyli za emitowanie danego utworu.
   A tak w ogóle to Big Cyc jest… członkiem ZAiKS-u, czyli na trzecim i najwyższym stopniu reprezentowania w kontraktach przez tę OZZ – bo co do zasady towarzyszy temu przekazanie powiernicze reprezentowania interesów autora w zarządzie jego prawami majątkowymi na rzecz stowarzyszenia (zgodnie z umową aplikacyjną) przez czas bycia w nim zrzeszonym.

   Dla przypomnienia – stopnie ochrony utworów przez OZZ są trzy:
   1: artyści niezrzeszeni bez umowy z OZZ – z mocy ustawy OZZ może reprezentować ich interesy;
   2: artyści niezrzeszeni z umową ochrony na konkretne utwory – w tym przypadku OZZ reprezentuje ich i z mocy ustawy, i z woli autora;
   3: członkowie OZZ – organizacja ma pełne prawa do ich reprezentowania w zakresie twórczości danego autora niepowierzonej zawczasu innej firmie czy OZZ.

 3. Dyrygent orkiestry zapowiedział że będzie grał do końca świata. I na razie ma się całkiem nieźle. Czy jest spispo aby go zatrzymać?

 4. Gdyby piosenkę wykorzystało PO to wtedy zapewne Skiba byłby zadowolony i nie przeszkadzałoby mu, że nagranie jest wykorzystywane do celów politycznych. Z drugiej strony każdy wie, że pis i po to jedna ręka.

  • no skoro byłoby wykorzystane JEGO dzieło zgodnie z JEGO wolą to dlaczego miałby być nie zadowolony?

 5. Pan Jakub zrobił w tekscie duży błąd,bo…Przykład tego, dlaczego wiele osób sprzeciwia się „reformie” sądów…to cudzysłów chyba powinien być przy słowie „wiele”

  • w życiu swoim nie widziałem takiej nagonki na reformę sądownictwa jak teraz więc okreslenie „wiele” jest bardzo adekwatne.

   • Nagonke robią tylko media z kapitałem obcym,przeważnie niemieckim,ci co spijają śmietanke na tym.Jeśli chodzi o społeczeństwo,to „zwykli”ludzie chodzą do pracy i z tego co rozmawiam,to po za wyjątkami kibicują i popierają to co dzieje się z sądami,natomiast zwróćcie uwagę kto protestuje w tych ich „wielkich”manifestacjach…przeważnie są to jakieś stare tłuste baby w korzuchach z norek za 15 tyś,żydzi którym te zmiany nie są na ręke,albo Janda co nie dostała dotacji na swój prywatny teatr,czy zawsze antypolski z natury Stuhr,czy wszelkiego rodzaju cwaniaczki typu Kijewski

    • Kuźwa….rozumiem ze u mnie w pracy to ludzie tez są z mediow i z kapitalem niemieckim? Łącznie z wydziałem prawnym? Nie wiem kogo masz w robocie ale u mnie to wiekszosc ludzi z wykształceniem wyższym ze średnimi zarobkami.
     KOD to tylko garstka krzykaczy – niezadowolonych z formy rządzenia jest masa wiecej wyksztalconych ludzi, ktorym glupio na ulice wychodzić.

     • Wykształcony,to wcale nie znaczy inteligentny…można być dobrze wykształconym tatalnym beztalenciem

     • Ale wiesz…. Statystycznie inteligencja idzie w parze z wykształceniem…..

     • No co tez Pan nie powiesz :D Skąd ja wiedziałem, ze zobacze taką wyswiechtaną odpowiedź? :) Zupelnie bezsensowna odpowiedź oczywiście :) Tak prosze Pana – ze statystyki wynika taka srednia wlasnie tylko nie wiem po dziś dzien co za idiota wmyslil statystyke nog i połączył krowy z kurczakami :D
      Statystycznie co czwarty Polak glosowal na PIS – i co? Tez nieprawda?

     • Skoro taki jest Twój punkt rozumowania,to rzeczywiście muszę przyznać Ci rację bo jeśli połowa polaków miała wybory gdzieś,to na PiS głosowało 1/5 społeczeństwa i trzymając się tych Twoich statystyk, na tą twoją żydowską partię głosowało w takim razie zaledwie 1/9 społeczeństwa

     • O jakiej mojej partii mówisz? Bo ja nie mam żadnej partii. Zaczyna sie ta pusta argumentacja widzę…

     • To nie siej propagandy pisząc ze na Pis glosowalo 1/5 społeczeństwa a jak juz,to bądz konsekwentny i od razu dopisz ze na platforme glosowalo 1/9 społeczeństwa i wtedy wogóle bym nie zareagował.

     • Gdybym robil to na korzysc PO to faktycznie bylaby to propaganda tylko, ze.. …gdzie ja tu wspomniałem choc raz o PO?
      To nie ma znaczenia – wladza powinna wciąż liczyc sie ze zdaniem wszystkich OBYWATELI POLSKI a nie z 1/5 czy 1/9. Polacy wiekszosciowo zdecydowali kto ostatecznie podejmuje decyzje o sprawach a nie że kazda wola 1/5 powinna byc ponad pozostałych Polakow.

      To jest wlasnie to bledne rozumowanie demokracji u nas.

      Przestan mi tu na siłę nawiazywac do PO bo to takie same urzędasy jak wszyscy w tej polityce. Nie potrafisz inaczej rozmawiac jak tylko z perspektywy tych dwoch durnych partii? Różnią sie jedynie sloganami nt. Aborcji, homoseksualizmu i emigrantów.

     • A chciałbyś żyć w kraju składającym się z samych muzułmanów,gey-ów i morderców swoich własnych dzieci? a na dodatek pracować do 67 lat? Bo ja nie,a chcesz sądy które skazują babcie za kradzież batona a uniewinniają sędzie który ukradł expedience w sklepie pieniądze?.A Pis oczywiście idealny nie jest ale walczy właśnie z wyżej wymienioną patologią forowaną przez PO…to tylko pojedyncze przyklady,bo mogę wymienić znacznie więcej a to że na wybory chodzi połowa nie zmnienia faktu że PIS poprzez głosy,które otrzymał w demokratycznych wyborach ma prawo sprawować rządy a jak komuś się PIS nie podoba,to niech poczeka na kolejne wybory i odda głos na kogoś innego,np:Kijewskiego,Petru,Palikota czy Grodzką.

     • Wyłączcie TVN24, wyjdźcie na spacer, a rzeczywistość się objawi…

  • Sam redaktor jest dużym błędem, bez cudzysłowia. :) Wiadomo, że spora grupa artystów, dziennikarzy, szeroko pojętych mediów ma za pazurami współpracę z SB tudzież inne grzeszki i inne szemrane interesy, a także przywileje typu 50% kosztów uzyskania przychodu (nie wiedzieć czemu reszta społeczeństwa jest pokrzywdzona w tej materii). No i jak im się pod d… robi gorąco to protestują, warcholą, pyskują. Takie zachowanie jest normalne dla kogoś kto traci przywileje zwłaszcza nadane przez reżim komunistyczny (sędziowie też należą do tej „parafii”). Ale jak to się mówi: psy szczekają, karawana jedzie dalej. PiS zamiast wdawać sie w bezcelowe polemiki niech robi swoje i nie ogląda się na unię, na ub-ków, żydo-komuchów itp. kreatury. Niech słucha głosu normalnego społeczeństwa i niech spełnia obietnice wyborcze.

   • „normalnego społeczeństwa”…. Dobre dobre…druga polowa jak eozumiem powinna „wypier##ć”? I tak po kazdych wyborach az zostaniesz ty i Kaczyński.

 6. Ja oceniając zachowania Obywateli RP, KOD, feministek itp. niemalże codziennie utwierdzam się w że określenie „gorszy sort” to wręcz idealne określenie dla tych grup społecznych.
  Ciężko pracują na te określenie – agresja słowna i fizyczna, żenujące hasła, ataki na biura poselskie PiS, zakrzykiwanie spotkań z politykami zjednoczonej prawicy a nawet przebijanie opon w samochodach. Po prostu dno ale przykład idzie z góry.
  Gorszy sort to idealne określenie dla nich i oni ciężko na to pracują :)

  • ZA „ich demokracji” w latach 80-tych, jakby protestowali w taki sposób pod komitetem w najlepszym razie dostali by pałą po łbie a w innych może jakies przesłuchanie na odwróconym do góry nogami taborecie itp. Dziś za dobrze mają. Pałować tę hołotę i nie bać się opinii eurokołchozu.

  • jak ludzie podczas stanu wojennego wychodzili na ulice i robili protesty to rozumiem że to dla ciebie tez był gorszy sort bo się władzy sprzeciwał?

   • Kompletnie ci się we łbie miesza. Weź się za robotę i zrób coś pożytecznego dla kraju a nie trollujesz w necie.

    • Tylko dziwne jest ze komentarz niejakiego „mala” tylko potwierdza mentalnosc i oblude o ktorej mówię.
     Kto nie z nami ten przeciwko nam.

     • Ile ty masz lat dzieciaku. Będziesz równał protesty za komuny z dzisiejszymi? Gdzie Rzym gdzie Krym? Co ma piernik do wiatraka?

     • Rownam w zakresie mentalności, ze jak nie jestes z nami to przeciwko.
      Rozumowanie demokracji w Polsce jest na zenujaco niskim poziomie. 1/5 spoleczenstwa zaglosowala na PIS i teraz 4/5 nagle stracilo wszelkie prawa do pretensji i glosu w jakiejkolwiek debacie publicznej? Nagle sa drugim sortem i nie Polakami. A jakis przedstawicielz tej 1/5 bedzie mi mowil ze powinno sie ludzi pałowac? Kutwa słów brakuje na takich….

     • Jakieś 3/5 społeczeństwa owszem straciło prawo do pretensji, nie idąc do wyborów.

     • Nie, nie stracili. Ludzie mają prawo do wyrażania swoich poglądów, ponieważ wciąż razem mieszkamy w jednym kraju. Powiem więcej, Ci co zagłosowali w wyborach, także mają prawo do zmiany poglądów i np. protestowania przeciwko osobom które wybrali.

   • Zawsze wiedziałem, że z Darków to mądre chłopaki. Dziękuję za utwierdzenie mnie w tym przekonaniu.

 7. Kiedyś na urlopie dostałem info, że czeka na mnie w domu awizo do polskiego sądu. Cały urlop spaprany, nie dlatego, że było to awizo do sądu, ale że było to wezwanie do POLSKIEGO sądu. „Wymiar sprawiedliwości” jako oksymoron? Zapracowali sobie na to przez 30 lat. „Drogi” PiS-ie proszę o więcej.

  • Bo dostałeś wezwanie do sądu to sądy są do wyrzucenia? To nie jest tak, że ludzie obecnie protestujący nie chcą zmian w sądzie. To jest tak, że ludzie obecnie protestujący, nie chcą uzależnienia sądów od polityków. Czy wciąż byłbyś za tą reformą, jeśli jutro (lub wczoraj, lub za 10 lat) do władzy przyjdzie partia której nie ufasz? Czy sądy, które mają jako przełożonego polityka, mogą wydać uczciwy wyrok przeciw niemu? Nawet jeśli PIS w tej chwili jest szlachetny, to co przy kolejnym przetasowaniu w sejmie? Czy kolejnej partii, też zaufasz, że nie sfałszuje wyborów, jeśli ma w garści sąd najwyższy?

   • „Bo dostałeś wezwanie do sądu to sądy są do wyrzucenia?” Są do wyrzucenia, bo np. sprawą karną o wypadek samochodowy potrafią dręczyć człowieka przez osiem lat, doprowadzając go prawie do bankructwa przez koszty obrony. I do śmiechu przez łzy, z racji nonsensów, z jakimi przychodzi się zmierzyć mu na sali sądowej (historia bliskego kumpla). A co do politycznych wpływów – poczytaj sobie o trybie kształtowanoa sądownictwa w „superdemokratycznych” Niemczech. Tam bronią się bardzo sprawnie przed ominpotencją „nadzwyczajnej kasty ludzi”. A co do moralnych zdolności naszego „wymiaru sprawiedliwości” poczytaj sobie o jego przejściu z komuny do IIIRP.

 8. Niech PiS zaora te święte krowy sędziowskie. Nietykalni, mogący robić co im się tylko podoba. Śmieją się w twarz szaremu człowiekowi. Kasta nadzwyczajnych ……ów poza paroma wyjątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *