Budownictwo mieszkaniowe przeżywa rozkwit, nawet w czasie pandemii

Biznes Nieruchomości dołącz do dyskusji (9) 23.10.2020
Budownictwo mieszkaniowe przeżywa rozkwit, nawet w czasie pandemii

Marzena Sosnowska

Rok 2019 był świetny dla budownictwa mieszkaniowego. A 2020 jest – o dziwo – jeszcze lepszy. Wynika to z danych GUS, którymi chwali się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Budownictwo mieszkaniowe bardzo szybko powróciło na ścieżkę wzrostu po problemach wywołanych pandemią. 

Dane GUS są optymistyczne

We wrześniu oddano do użytku 20,7 tys. mieszkań. Tak przynajmniej wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wzrost o 21,9 proc. w stosunku do września ubiegłego roku. We wrześniu rozpoczęto też budowę 26,2 tys. mieszkań. W tym zakresie również nastąpił duży wzrost w stosunku do września 2019 roku, bo aż o 21,6 proc. Mimo że wiosenny lockdown miał wpływ na tę dziedzinę gospodarki, to udało się pierwsze dziewięć miesięcy roku zamknąć lepszym o 7,4 proc. wynikiem niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym roku do września włącznie oddano do użytku 156,5 tys. mieszkań.

Było super, a będzie jeszcze bardziej super

Warto zauważyć, że rok 2019 odnotował od 1980 roku najwyższy wynik. Wybudowano ponad 207 tysięcy tys. mieszkań. Przeliczając proporcjonalnie do liczby mieszkańców, to trzecie miejsce w Europie. Oczywiście należy mieć na uwadze również to, że wiele rozwiniętych państw buduje mniej, gdyż mają już o wiele większą bazę mieszkaniową niż Polska. Ale fakt faktem – jesteśmy na podium. Bardzo dobre wyniki tegoroczne mogą wskazywać na to, że pomimo pandemii COVID-19 sektor budownictwa mieszkaniowego radzi sobie znacząco lepiej niż inne segmenty gospodarki.

„Można oczekiwać, że w przypadku dalszego utrzymywania się stabilnej sytuacji na rynku budowlanym, w 2020 r. zostaną osiągnięte kolejne rekordy pod względem liczby i powierzchni użytkowej mieszkań i domów oddawanych do użytkowania. Szacuje się osiągnięcie ok. 220 tys. nowo wybudowanych lokali” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ministerstwo przypuszcza, że do dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego przyczynią się nowo wprowadzone oraz procedowane aktualnie zmiany legislacyjne. To m.in. uproszczenie procesu budowlano-inwestycyjnego oraz pakiet rozwiązań finansowych i regulacyjnych stymulujących rozwój budownictwa dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach (tzw. pakiet mieszkaniowy).

Oby to nie były przechwałki

Bez wątpienia wielu Polaków cieszy tak dobra wiadomość. Trzymają kciuki za rząd, by dostępność mieszkań była jak największa. Szczególnie w okresie pandemii obawiają się podejmowania decyzji o zakupie własnego M, gdyż niepewność jutra jest duża, a i banki nie spieszą się z pozytywnymi decyzjami udzielania kredytów hipotecznych. Ze wsparcia państwa w tym zakresie bardzo się ucieszą. Jednocześnie jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że rodzima budowlanka się rozwija dzięki sektorowi prywatnemu, a nie państwu. A zarazem liczba patologii, z którymi muszą się mierzyć obywatele na rynku nieruchomości, wcale nie jest mniejsza niż liczba nowo oddawanych mieszkań.

9 odpowiedzi na “Budownictwo mieszkaniowe przeżywa rozkwit, nawet w czasie pandemii”

  1. W maju zamieszkałem w nowym M. Na 26 mieszkań 24 sprzedane z czego tylko w 6 mieszkają ludzie, w 3 remont prowadzony, a reszta pusta, nawet nikt nie zagląda. W okolicy są też postawione 3 inne apartamentowce, sytuacja podobna, a były wybudowane rok temu.

    Jaki w tym sens? Po co to kupować? Nie rozumiem tego, mieszkania stoją puste, więc dlaczego ciągle tyle tego budują?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *