Budownictwo mieszkaniowe przeżywa rozkwit, nawet w czasie pandemii

Biznes Nieruchomości Dołącz do dyskusji (9)
Budownictwo mieszkaniowe przeżywa rozkwit, nawet w czasie pandemii

Rok 2019 był świetny dla budownictwa mieszkaniowego. A 2020 jest – o dziwo – jeszcze lepszy. Wynika to z danych GUS, którymi chwali się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Budownictwo mieszkaniowe bardzo szybko powróciło na ścieżkę wzrostu po problemach wywołanych pandemią. 

Dane GUS są optymistyczne

We wrześniu oddano do użytku 20,7 tys. mieszkań. Tak przynajmniej wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wzrost o 21,9 proc. w stosunku do września ubiegłego roku. We wrześniu rozpoczęto też budowę 26,2 tys. mieszkań. W tym zakresie również nastąpił duży wzrost w stosunku do września 2019 roku, bo aż o 21,6 proc. Mimo że wiosenny lockdown miał wpływ na tę dziedzinę gospodarki, to udało się pierwsze dziewięć miesięcy roku zamknąć lepszym o 7,4 proc. wynikiem niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym roku do września włącznie oddano do użytku 156,5 tys. mieszkań.

Było super, a będzie jeszcze bardziej super

Warto zauważyć, że rok 2019 odnotował od 1980 roku najwyższy wynik. Wybudowano ponad 207 tysięcy tys. mieszkań. Przeliczając proporcjonalnie do liczby mieszkańców, to trzecie miejsce w Europie. Oczywiście należy mieć na uwadze również to, że wiele rozwiniętych państw buduje mniej, gdyż mają już o wiele większą bazę mieszkaniową niż Polska. Ale fakt faktem – jesteśmy na podium. Bardzo dobre wyniki tegoroczne mogą wskazywać na to, że pomimo pandemii COVID-19 sektor budownictwa mieszkaniowego radzi sobie znacząco lepiej niż inne segmenty gospodarki.

„Można oczekiwać, że w przypadku dalszego utrzymywania się stabilnej sytuacji na rynku budowlanym, w 2020 r. zostaną osiągnięte kolejne rekordy pod względem liczby i powierzchni użytkowej mieszkań i domów oddawanych do użytkowania. Szacuje się osiągnięcie ok. 220 tys. nowo wybudowanych lokali” – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ministerstwo przypuszcza, że do dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego przyczynią się nowo wprowadzone oraz procedowane aktualnie zmiany legislacyjne. To m.in. uproszczenie procesu budowlano-inwestycyjnego oraz pakiet rozwiązań finansowych i regulacyjnych stymulujących rozwój budownictwa dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach (tzw. pakiet mieszkaniowy).

Oby to nie były przechwałki

Bez wątpienia wielu Polaków cieszy tak dobra wiadomość. Trzymają kciuki za rząd, by dostępność mieszkań była jak największa. Szczególnie w okresie pandemii obawiają się podejmowania decyzji o zakupie własnego M, gdyż niepewność jutra jest duża, a i banki nie spieszą się z pozytywnymi decyzjami udzielania kredytów hipotecznych. Ze wsparcia państwa w tym zakresie bardzo się ucieszą. Jednocześnie jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że rodzima budowlanka się rozwija dzięki sektorowi prywatnemu, a nie państwu. A zarazem liczba patologii, z którymi muszą się mierzyć obywatele na rynku nieruchomości, wcale nie jest mniejsza niż liczba nowo oddawanych mieszkań.