Kredyt bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu jednak z dodatkowymi ograniczeniami. Wybór nieruchomości będzie ograniczony

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (276)
Kredyt bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu jednak z dodatkowymi ograniczeniami. Wybór nieruchomości będzie ograniczony

Kredyt bez wkładu własnego to jeden ze sztandarowych programów Polskiego Ładu. Teraz wiadomo już o nim nieco więcej – w tym to, że będzie udzielany tylko przez najbliższe kilka lat. 

Kredyt bez wkładu własnego: tylko do 2030 r.

Wiele osób czeka nie tylko na zmiany podatkowe, które przyniesie Polski Ład (najmniej zarabiający zyskają dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku), ale także – na programy mieszkaniowe. Pierwszym z nich jest program „kredyt bez wkładu własnego” – czyli gwarancja kredytowa z BGK do 100 tys. zł, która ma zastąpić wkład własny wymagany przez banki przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Zgodnie z założeniami projektu ma to umożliwić osobom, które nie są w stanie uzbierać na wkład własny (np. ze względu na wynajmowanie mieszkania) na zakup własnej nieruchomości.

Teraz znane są już pierwsze szczegóły programu. Po pierwsze – będzie to projekt ograniczony czasowo. Z gwarancji kredytowej wkładu własnego będzie można skorzystać jedynie do 2030 r. Nie oznacza to wprawdzie, że gwarancje kredytowe po 2030 r. znikną już na zawsze (efekty realizacji projektu będą poddane weryfikacji), jednak jest bardzo prawdopodobne, że nawet jeśli kredyt bez wkładu własnego zostanie utrzymany, to zapewne w nieco zmienionej formie.

Co ciekawe, minimalny okres spłaty kredytu będzie mógł wynosić 15 lat. Z programu nie będą mogły więc skorzystać osoby, które planowały spłacić mieszkanie znacznie wcześniej.

Gwarancja kredytowa do 100 tys. zł, ale…

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wprawdzie będzie można uzyskać gwarancję kredytową do 100 tys. zł, ale – nie na zakup dowolnej nieruchomości. Ustawa ma wprowadzić maksymalny limit cenowy finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na metr kwadratowy. Maksymalna stawka ma być uzależniona od kilku czynników – w tym lokalizacji nieruchomości, zmiany kosztów budowy mieszkań oraz rynku (czy nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego). Co ważne, odrębne stawki mają być ustalone dla poszczególnych województw, w tym także – dla stolic województw i gmin z nimi sąsiadujących.

Gwarancja nie oznacza, że wszyscy chętni otrzymają kredyt

Warto też pamiętać, że gwarancja kredytowa z BGK nie oznacza jeszcze, że wnioskujący na pewno otrzyma kredyt hipoteczny – będzie musiał najpierw posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Niemal na pewno natomiast banki będą mniej przychylnie podchodziły do osób, które zamiast wkładu własnego posłużą się właśnie gwarancją kredytową. Ich zdolność kredytowa prawdopodobnie będzie niższa.