Czy konsumentom łatwiej będzie dochodzić swoich praw? Powstanie nowa, odrębna procedura w Kodeksie postępowania cywilnego

Prawo dołącz do dyskusji (9) 03.12.2020
Czy konsumentom łatwiej będzie dochodzić swoich praw? Powstanie nowa, odrębna procedura w Kodeksie postępowania cywilnego

Justyna Bieniek

Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się oddzielnego postępowania dla konsumentów. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w procedurze cywilnej – ma ona wzmocnić pozycję konsumentów przy dochodzeniu swoich praw.

Postępowanie z udziałem konsumenta

Projekt zmian jeszcze w tym roku ma trafić do konsultacji społecznych. W życie, zgodnie z założeniami, ma wejść w pierwszej połowie przyszłego roku. W Kodeksie postępowania cywilnego pojawi się nowe postępowanie odrębne  – postępowanie z udziałem konsumentów. Będzie stosowane do spraw o roszczenia konsumenta przeciwko przedsiębiorcy oraz w przypadku roszczenia przedsiębiorcy przeciwko konsumentowi.
Odrębna procedura w sprawach konsumentów będzie stosowana niezależne od tego, czy przedsiębiorca zaprzestał prowadzenia działalności. Elementem zwracającym uwagę będzie na pewno wymóg powoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pozwie. Te przytaczane później będą pomijane, co z całą pewnością obciąży pełnomocników, ale wzmocni również znaczenie ich obecności. Projekt przewiduje też możliwość wytoczenia powództwa w pewnych rodzajach spraw, np. o zawarcie umowy, ustalenie jej treści przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania konsumenta.

Nowa, odrębna procedura w sprawach konsumentów w Kodeksie postępowania cywilnego

Nowelizację z całą pewnością należy ocenić pozytywnie. Od dawna dawało się odczuć potrzebę ułatwień w procedurze sądowej dla konsumentów. Obecne przepisy skazują ich niestety na bardzo nierówną walkę, w której na przegranej pozycji zawsze stoi konsument, choćby ze względu na mniejsze możliwości finansowe niż np. bank czy korporacja.
Z drugiej jednak strony pojawiają się opinie, że wprowadzenie kolejnej odrębnej procedury nie przysłuży się całej procedurze cywilnej. W końcu tylko w ostatnim roku wprowadzono odrębną procedurę  dla ochrony własności intelektualnej, a kpc pełen jest innych procedur odrębnych. Tworzenie nowych może spowodować zamieszanie w przepisach i w efekcie ich konflikt. Nieuniknione staną się sytuacje, gdy w jednym postępowaniu będą kolidować ze sobą przepisy kilku procedur odrębnych.
Może więc zamiast wyodrębniania kolejnej procedury, warto byłoby poprzestać na wprowadzeniu zmian w przepisach ogólnych, co pozwoliłoby zachować ich spójność?

9 odpowiedzi na “Czy konsumentom łatwiej będzie dochodzić swoich praw? Powstanie nowa, odrębna procedura w Kodeksie postępowania cywilnego”

  1. Tworzenie kolejnych ułatwień dla konsumentów przekroczyło już dawno granice absurdu. Faktycznie obecnie w sporze z konsumentem to przedsiębiorca jest „słabszą stroną” sporu, a przedsiębiorca musi udowadniać, że nie jest wielbłądem.

  2. Czyli będzie dokładnie odwrotnie. Ponieważ tworzy to Ministerstwo Sprawiedliwości kod kierownictwem zera, można spodziewać się najgorszego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *