Spokojnie, nieprzebite „gumki” nadal będą dostępne w aptekach. Teksty o klauzuli ogumienia to fake news

Zdrowie dołącz do dyskusji (130) 05.11.2020
Spokojnie, nieprzebite „gumki” nadal będą dostępne w aptekach. Teksty o klauzuli ogumienia to fake news

Patryk Słowik

Zawrotną karierę zrobił w internecie news, że w ustawie o zawodzie farmaceuty przyjęto klauzulę sumienia dla aptekarzy, która pozwoli im odmawiać sprzedaży prezerwatyw. Szkopuł w tym, że nic takiego Sejm nie uchwalił. 

O aspektach prawnych dotyczących przepisów ustawy o zawodzie farmaceuty napisałem już w Dziennik.pl. W największym skrócie: osoby twierdzące, że farmaceuci będą mogli odmawiać sprzedaży „gumek”, powołując się na klauzulę sumienia, nie doczytały przepisów ustawy. To, najzwyczajniej w świecie, nieprawda. Warto za to bliżej się przyjrzeć okolicznościom powstania tej plotki.

Patryk Słowik – dwukrotny laureat nagrody Grand Press, prawnik, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej, felietonista Bezprawnika

Prezerwatywy nadal będą dostępne w aptekach

W lipcu 2019 r. rząd skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. W sierpniu 2019 r. opinię do tego projektu złożyło Ordo Iuris. Zaproponowało ono, by w ustawie znalazła się klauzula sumienia, stanowiąca, że farmaceuta może odmówić wykonania usługi farmaceutycznej, jeśli jej wykonanie jest niezgodne z jego sumieniem, chyba że odmowa mogłaby spowodować nagłe zagrożenie życia lub nagłe zagrożenie zdrowia pacjenta. Pomysł ten, najdelikatniej mówiąc, nie spotkał się z uznaniem w rządzie. Do Sejmu skierowano projekt ustawy bez klauzuli.

Wówczas w skrajność postanowili popaść politycy Lewicy. Zaproponowali oni, by w ustawie wprost wpisać, że nie ma w niej klauzuli sumienia dla farmaceutów. Większość sejmowa jednak uznała – całkiem niegłupio – że nie ma potrzeby tego wpisywać w ustawie, że czegoś nie będzie, skoro tego po prostu nie ma. Rozżaleni politycy uznali więc – nie wiem, na ile szczerze – że odmowa uwzględnienia ich postulatów oznacza, iż klauzula sumienia będzie. O swych obawach zaczęli informować media.

Tak też powstał tekst w „Polityce”, w którym wskazano – całkowicie wbrew brzmieniu uchwalonej już ustawy o zawodzie farmaceuty – że aptekarz będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatyw. Temat szybko podchwyciły inne media. Na czołówkach największych polskich portali internetowych straszono, że „gumek” już nie będzie w aptekach. Na Instagramie i Tik-Toku młodzi ludzie zaczęli się organizować, by… zastrajkować przeciwko rzekomo przyjętym przepisom. Prawem farmaceutycznym zaczęli interesować się sportowcy, celebryci, aktorzy i piosenkarki. Większość osób wyrażała swe oburzenie, że zły rząd postanowił ograniczyć Polakom dostęp do antykoncepcji.

Klauzula sumienia vel klauzula ogumienia

I w takich przypadkach – przyznaję szczerze – jestem bezradny. Zajmuję się prawem farmaceutycznym od 6 lat, wczytuję się w ustawy, ale pierwszy z brzegu celebryta może mnie „zaorać”, bo wystarczy, że wrzuci link do tekstu z „Polityki” lub omówienia w Onecie, a już większość ludzi jest przekonana, że lada moment Jarosław Kaczyński nie dość, że nie pozwoli sprzedawać prezerwatyw, to osobiście będzie ludziom odbierał „gumkowe” zapasy.

Ktoś, kto wymyślił stwierdzenie, że prawda obroni się sama, musiał nie znać potęgi mediów społecznościowych. Aby napisać, że rząd ogranicza dostęp do „gumek”, potrzeba 5 minut. Ja z kolei, by przeanalizować kilkudziesięciostronicową ustawę, porozmawiać z ekspertami, przejrzeć orzecznictwo – potrzebuję 5 godzin. I doskonale wiem, że nieprawdziwe wpisy przeczytają tłumy, zaś rzetelna informacja jest mniej atrakcyjna, a co za tym idzie – wzbudzi mniejsze zainteresowanie.

Co do samej klauzuli sumienia (która można by śmiało nazywać klauzulą ogumienia) i związanej z nią odmową sprzedaży prezerwatyw to, co może niektórych zdziwić, istnieje ona w praktyce od kilkudziesięciu lat. Wiadomo bowiem, że w aptekach sieciowych można było, można teraz i zawsze będzie można kupować wyroby antykoncepcyjne (jeśli jeden sprzedawca odmówiłby wydania, to obok będzie stał drugi, który nie będzie z tym miał problemu). Kłopot mógłby dotyczyć małych aptek, często na wsiach lub w małych miasteczkach, w których właściciel placówki jest przeciwny antykoncepcji. Szkopuł w tym, że już teraz przecież aptekarz może nie kupować prezerwatyw, a wtedy – skoro nie ma ich na stanie – także nie będzie ich sprzedawał.

130 odpowiedzi na “Spokojnie, nieprzebite „gumki” nadal będą dostępne w aptekach. Teksty o klauzuli ogumienia to fake news”

 1. A kto jeszcze kupuje prezerwatywy w aptekach? Środki antykoncepcyjne są dostępne w dużych marketach, większości mniejszych sklepów, na stacjach paliw i w wielu innych miejscach. W ostateczności można zamówić przez Internet.

 2. Tak tylko przypominam, że typowa zawodność prezerwatyw to 18%, czyli 1 para na 5 stosująca ogumienie zajdzie w przeciągu pół roku w niechcianą ciążę. To informacja z wikipedii, a nie z katolickiej ulotki.

  Zdumiało mnie, że idealna zawodność prezerwatywy jest na poziomie 2%, ale z drugiej strony, idealna zawodność stosunku przerywanego jest tam określona na 4%, soooooo…

  • Czyli że bez gumki całkiem może sobie przygarnąć desant kiły, rzeżączki, HIV czy innej bolączki, jeśli partner/partnerka ma (nawet jak zastosujesz stosunek przerywany). A z gumką szanse na to są wiele mniejsze.
   Dlatego gumki są lepsze na (w miarę) bezpieczny seks niż przerywanie, gdy wiesz, że już czas.

   • Albo, można też nie wkładać pyrtka gdzie popadnie i/lub nie wkładać byle czego do swoich wnętrzności, ale to wersja dla wyjątkowo opanowanych.

    • Co też jest prawdą, tylko mówimy o populacji ogólnej. A w myśl zasady „95% ludności to idioci” to ani wolimy, by się płodzili, ani też, żeby zbędnie obciążali NFZ. A reszta 5% będzie wiedziała dobrze co robi.

     • No właśnie, bo to, że ktoś ma przeciętne IQ albo nawet ciut ponad, nie oznacza wcale, że nie należy do idiotów. Dlatego 95%. Czy ja się nie pomylę czy się pomylę o 5 pkt. proc. – i tak strach pomyśleć.
      A tak w ogóle wziąłem stąd:

      Dwa procenty osób myśli, trzy procenty – myśli, że myśli, z kolei 95% osób prędzej umrze, niż pomyśli.

      95% populacji istnieje wyłącznie dla obrotu środków pieniężnych

  • 18% przy nieumiejętnym stosowaniu misiu. Odnośnie stosunku przerywanego wiesz tu trudniej o idealne stosowanie tego.

   • Nawet zaznaczyłem kursywą, że 18% to t y p o w a z a w o d n o ś ć – według wikipedii. Czyli wypadkowa nastolatków, którzy współżyją pierwszy raz i doświadczonych jebaków, takich jak ty.

 3. Rząd robi takie głupoty, że zakaz sprzedaży gumek nie byłby niczym wybitnym. Wcale się nie dziwię, że ludzie dali się na to nabrać, to pasuje do głupoty ostatnich postępowań władzy.

 4. FAKE NEWS o zakazie prezerwatyw puścił nie kto inny jak GRUPA STONEWALL powiązana bezpośrednio z realizacją „parad równości”

  Oczywiście zarzekają się teraz, że przypadek, że błąd itd ale przecież wiadomo o co chodzi lewakom – zwłaszcza w kontekście wypalania się „strajku kobiet” po jego przejęciu przez PO i „Lewicę”.

  • Jak napisali na swojej stronie:

   Informacja, na której bazowaliśmy, została podana dalej przez liczne redakcje, m*.in. „Polityki” i „gazeta*.pl”. To oczywiście nas nie usprawiedliwia, dlatego przepraszamy za wprowadzenie w błąd.

   Czyli nie mogła być pierwotna, jak sugerujesz w pierwszym akapicie. A jeśli chcesz to potwierdzić – daj proof, że ta informacja była najwcześniej.
   I w odróżnieniu od Ciebie, potrafią przyznać się do błędu.

   wiadomo o co chodzi lewakom – zwłaszcza w kontekście wypalania się „strajku kobiet” po jego przejęciu przez PO i „Lewicę”.

   No i o co chodzi? No dajesz. Tylko bez domysłów, a podając do każdego stwierdzenia linki albo cytaty.

 5. Zdecydowanie pan jest prawnikiem. Zaprzecza pan sam sobie i twierdzi, że ustawa dająca dowolność interpretacji jest ok. W kolejnym artykule stwierdza pan, że owszem farmaceuta może odmówić sprzedaży prezerwatywy zgodnie z art. 96, ale to nie wina ustawy tylko farmaceuty. To może w ogóle wywalmy wszystkie ustawy, skoro możemy sobie decydować.

 6. A nawet jeśli, wpisali by zapis o klauzuli sumienia, to ilu farmaceutów naraziło by na szwank swój biznes by nie sprzedać produktu który maja w ofercie. Jeśli Farmaceuta „Katol” wycofa prezerwatywy z oferty, to Farmaceuta „Lewak” będzie zacierał ręce.

  • chyba że ministerstwo/rząd/samorząd zastosuje presje, dziurawe prawo to dziurawe prawo. Presje można wprowadzić za pomocą choćby groźby odbioru koncesji, dotacji, znacznych podwyżek czynszu, wachlarz możliwości jest ogromny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *