Sprzęt bez polskiej instrukcji? Masz prawo jej żądać!

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (15) 06.05.2015
Sprzęt bez polskiej instrukcji? Masz prawo jej żądać!

Michał Grązka

W zalewie zagranicznych sprzętów zdarza się, że wśród bogatej dokumentacji nie otrzymamy polskiej wersji instrukcji użytkowania. W takiej sytuacji warto sprzęt reklamować, gdyż jest to działanie przeciw ustawie.

Oczywiście, cała sytuacja ma zastosowanie prawne tylko w przypadku, kiedy transakcja sprzedaży ma miejsce na terenie Polski. Producent powinien zadbać o to, aby takie informacje jak właściwości towaru, warunki gwarancji i instrukcja użytkowania była dostarczona w języku polskim. Jeśli tego obowiązku nie dopełni, działa przeciwko art. 15 Ustawy o języku polskim:

Kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisom art. 7a, w obrocie z udziałem konsumentów stosuje wyłącznie obcojęzyczne nazewnictwo towarów lub usług albo sporządza wyłącznie w języku obcym oferty, ostrzeżenia i informacje dla konsumentów wymagane na podstawie innych przepisów, instrukcje obsługi, informacje o właściwościach towarów lub usług, warunki gwarancji, faktury, rachunki lub pokwitowania, podlega karze grzywny.

Co w takiej sytuacji może zrobić konsument? Przede wszystkim, powinien zwrócić się do sprzedawcy o wydanie polskiej dokumentacji. W przypadku, w którym taka zwyczajnie nie istnieje, najprostszym dla producenta i dystrybutora sprzętu rozwiązaniem jest opłacenie tłumacza, który przygotuje przekład odpowiednich informacji. Jeżeli odmówi wypełnienia naszego żądania, możemy powiadomić Inspekcję Handlową lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mogą oni nałożyć karę grzywny od 2 tys. zł wzwyż.

Jeżeli zależy nam, aby wybrakowany sprzęt oddać, sprzedawca może ale nie musi zgodzić się z naszą propozycją. Umowa sprzedaży jest unieważniana (i towar może być zwrócony) dopiero wtedy, kiedy nie zostaną podjęte wysiłki do spełnienia ustawowych warunków. To znaczy, że jeśli po wystosowaniu żądania, wciąż nie otrzymamy polskiej wersji instrukcji, kupiony produkt nie spełnia wymogów niezbędnych do sprzedaży na terenie naszego kraju.

Jeśli spotkaliście się z nieuczciwymi praktykami sklepowymi lub partnerzy handlowi nie chcą dopełnić swoich obowiązków, nie wahajcie się dochodzić praw konsumenta. W wybraniu odpowiednich dla danego przypadku działań pomogą nasi prawnicy, którzy udzielą porady po opisaniu spraw na adres kontakt@bezprawnik.pl .

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com

15 odpowiedzi na “Sprzęt bez polskiej instrukcji? Masz prawo jej żądać!”

 1. Czyli, jeżeli kupię na Allegro jakiś niezbyt firmowy przedmiot, załóżmy folię na ekran telefonu i przyjdzie w pudełeczku tylko z instrukcją po chińsku to mam prawo żądać polskiej wersji, a jeżeli mi jej nie dostarczą, to mam prawo żądać zwrotu?

  I jak ta ustawa odnosi się do używanych przedmiotów od prywatnych sprzedawców?

 2. Jak wygląda sytuacja w przypadku gdy brak papierowej instrukcji w j. polskim natomiast jest ona dostępna na przykład w formie elektronicznej na stronie producenta?

  • Według prawa to nie jest ok. Instrukcja powinna być dołączona do produktu w wersji papierowej. E-instrukcje nie są uznawane przez prawo.

   • A jaki to konkretnie paragraf twierdzi, że nie musi być w formie drukowanej? Bo jakoś nie udało mi się znaleźć takiego, a e-instrukcje są coraz powszechniejsze i moim zdaniem jest to ok bo oszczędzamy środowisko.

    • Napisałem, że MUSI być w formie papierowej. Wyobrażasz sobie, żeby Media Expert wysyłało do każdego klienta e-instrukcje? Takie coś przejdzie tylko w zakupach zdalnych. A w jaki sposób UC ma stwierdzić, czy Ty wprowadzasz produkt na rynek tylko do sprzedaży zdalnej, czy do stacjonarnej? Nie wiem, jaki to był paragraf, ale miałem taki problem przy wprowadzaniu produktu do obrotu. UC nie przepuścił towaru bez instrukcji obsługi dołączonej do każdego opakowania. Jeśli przepisu znaleźć nie możesz, to kiepsko szukasz. @E-prawnik pisał mi nawet porade prawną w tej sprawie i podtrzymali stanowisko UC.

     • Instrukcja może posiadać nawet kilkaset stron, nie ma obowiązku wysyłać takiej książki.
      Wystarczy skrócona instrukcja papierowa, a rozbudowaną pobiera się ze strony.
      Wiele produktów ma na opakowaniu sam kod QR z odnośnikiem do filmu instruktażowego czy strony producenta. Idźmy z duchem czasu i oszczędzajmy lasy ;) Do dziś dziwię się ludziom w kolejkach na poczcie czy banku wypełniających blankiety do przelewów. Potrafią tak stać godzinę, a mogliby zrobić to spokojnie w domu przez Internet :)

 3. Bywają bardzo liczne przypadki, że szczególnie na Allegro sprzedawcy sprzedają niemiecki sprzęt RTV bez gwarancji w j. polskim. Ba nawet elektoniczna instrukcja w j. polskim w polskim internecie jest nie do osiągnięcia. A tłumacz prywatny proponuje 140 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *