Od 1 lipca mamy nowy Polski Ład. Zmiany dotykają każdego, niezależnie czy jest przedsiębiorcą czy pracownikiem

Firma Podatki Praca Prawo Dołącz do dyskusji
Od 1 lipca mamy nowy Polski Ład. Zmiany dotykają każdego, niezależnie czy jest przedsiębiorcą czy pracownikiem

Podatnicy na nudę nie mogą narzekać. Zmiany podatkowe od 1 lipca, które właśnie wchodzą w życie, będą obejmować praktycznie każdego, niezależnie czy jest przedsiębiorcą, czy też pracownikiem. Reforma pozwala też części podatników na zmianę formy opodatkowania, dlatego warto zapoznać się z jej głównymi założeniami.

Od 1 lipca zmianie ulega system podatkowy w Polsce. Rząd postanowił, że naprawę Polskiego Ładu rozpocznie zaledwie pół roku po jego wprowadzeniu i w trakcie roku zmieni zasady płacenia podatków zarówno dla prowadzących działalność, jak i dla pracowników. Warto zapoznać się z głównymi zmianami.

Przedsiębiorcy – zmiany dla opodatkowanych skalą podatkową

 1. Obniżona zostaje stawka podatkowa z 17% na 12%. Zachowana zostaje natomiast kwota wolna w wysokości 30 tysięcy złotych. Oznacza to, że w 2022 roku będziemy mieli do czynienia z praktycznie trzema progami podatkowymi:
  • Do 30 000 złotych (kwota wolna) – 0% podatku
  • Od 30 001 złotych do 120 000 złotych – 12% podatku
  • Powyżej 120 000 złotych – 32% podatku od nadwyżki.
 2. Obniżona stawka będzie obowiązywała za cały rok podatkowy, a nie tylko za jego drugą połowę. Dochody, które zostały osiągnięte w pierwszym półroczu, także będą opodatkowane niższą stawką, więc u przedsiębiorców mogą pojawić się nadpłaty podatku za ten okres.
 3. Zlikwidowana zostaje ulga dla klasy średniej. Oznacza to, że dla osób o wyższych dochodach obniżka stawki podatkowej z 17% na 12% nadal będzie opłacalna, ale w mniejszym wymiarze.

Przedsiębiorcy – zmiany dla opodatkowanych podatkiem liniowym

 1. Podatnicy rozliczający się liniowo będą mogli odliczyć od swojego dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu składkę zdrowotną, którą opłacili. Limit tego odliczenia do 8700 złotych. Jako że jest to kwota odliczana od dochodu, to zysk realny, na oszczędzonym podatku wyniesie maksymalnie 1653 złote (8700 złotych do odliczenia x 19% stawka podatku). Ważne też, by pamiętać, ze składki te muszą być zapłacone, a nie jedynie wykazane.
 2. Po zakończeniu roku podatnicy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, będą mogli zmienić formę opodatkowania za rok 2022. Czas będzie na to do 2 maja 2023 roku, a zmiany takiej podatnik dokona składając po prostu PIT-36 (czyli ten dotyczący zasad ogólnych) zamiast PIT-36L (który rozliczaliby normalnie przy podatku liniowym). Wcześniejsza zmiana nie jest możliwa, więc podatnik, który będzie wiedział już, że zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania i tak do końca roku musi odprowadzać zaliczki zgodne z opodatkowaniem liniowym. Jeżeli zaś podatnik po końcu roku złoży deklarację PIT-36L, to nawet jeżeli do 2 maja 2023 roku będzie jeszcze czas, to nie będzie miał już możliwości na zmianę decyzji.

Przedsiębiorcy – zmiany dla opodatkowanych ryczałtem

 1. Podatnicy, którzy wybrali ryczałt, zyskają prawo do odliczenia od przychodu 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Będzie to dotyczyło także składek opłaconych przed wprowadzeniem zmian. Wysokość składek zdrowotnych na ryczałcie zależna jest od osiągniętego przychodu w danym roku i występuje w trzech progach.
  • Roczny przychód do 60 000 zł – 335,94 zł składki zdrowotnej – 167,97 zł do odliczenia od przychodu,
  • Roczny przychód do 300 000 zł – 559,89 zł składki zdrowotnej – 279,95 zł do odliczenia od przychodu,
  • Roczny przychód powyżej 300 000 zł – 1007,81 zł składki zdrowotnej – 503,91 zł do odliczenia od przychodu.
 2. Ryczałtowcy będą też mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Można to zrobić:
  • za cały rok 2022 – wtedy zamiast PIT-28 należy do 2 maja 2023 roku złożyć PIT-36 i rozliczyć cały dochód na zasadach ogólnych,
  • za okres od lipca 2022 do grudnia 2022 – wtedy należy do 22 sierpnia 2022 zgłosić chęć zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne. Na koniec roku podatnik składa wówczas dwa PIT-y roczne. Jeden za pierwsze półrocze – PIT-28, gdzie rozliczy się z ryczałtu, a drugi PIT-36, gdzie ujmie dochody z drugiego półrocza.

Przedsiębiorcy – karta podatkowa

 1. Chociaż rządzący zachęcają podatników do rezygnacji z karty podatkowej, to także oni zostali ujęci w zmianach Polskiego Ładu. Zyskają oni możliwość odliczenia 19% zapłaconej składki zdrowotnej, która pomniejszy ich podatek. Przy najniższej składce zdrowotnej w wysokości 270,90 złotych, taki zysk miesięczny to 51 złotych na podatku.

Pracownicy

 1. Pracownicy opodatkowani są na skali podatkowej, dlatego zyskają oni na tym, że zmniejszeniu ulegnie stawka podatkowa z 17% na 12%. Oznacza to, że osoby, które zarabiają powyżej 2500 złotych netto, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Pracownicy, którzy zarabiają poniżej 2500 złotych, nie odczują w żaden sposób tej zmiany, ponieważ ich wynagrodzenie mieści się w limicie kwoty wolnej, która wynosi 30 000 złotych, a to oznacza, że od ich wypłaty nie jest pobierany podatek. Tym samym nie może ten podatek ulec zmniejszeniu.
 2. Likwidacji ulega ulga dla klasy średniej co oznacza, że osoby zarabiające w przedziale od 5701 do 11141 złotych miesięcznie nie będą mogli już z niej korzystać, a tym samym ich zysk na niższym podatku będzie trochę mniejszy, chociaż nadal powinien mieć miejsce.
 3. Uchylony zostaje mechanizm odroczenia poboru i wpłaty zaliczek na podatek dochody za 2022 rok. Oznacza to, ze pracodawca nie będzie musiał już porównywać wynagrodzeń z 2022 roku do tych z 2021 roku i stosować mechanizm odroczonych zaliczek w przypadkach, gdy stare zasady byłyby korzystniejsze. Od lipca wynagrodzenia mają być opodatkowane już tylko według nowych zasad.

Zmiany podatkowe od 1 lipca dotykają praktycznie każdego, niezależnie od formy zatrudnienia czy wybranego opodatkowania

Zmiany podatkowe dotykają więc przede wszystkim dwóch obszarów, czyli zmiany na skali podatkowej oraz możliwości odliczenia części składki zdrowotnej przy podatku liniowym, ryczałcie lub przy karcie podatkowej.

Dodatkowo, przez możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku lub po jego zakończeniu, podatnicy będą musieli na koniec roku podatkowego zastanowić się co, jest dla nich najkorzystniejsze.