Twórca BestPlayer w najgorszych wyjaśnieniach w historii dalej brnie, a użytkownicy proszą „kończ waść”

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (61) 11.09.2016
Twórca BestPlayer w najgorszych wyjaśnieniach w historii dalej brnie, a użytkownicy proszą „kończ waść”

Udostępnij

Maja Werner

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, coś niepokojącego dzieje się z Karolem Winnickim, twórcą programu BestPlayer. Opisywana już na łamach Bezprawnika grupa wyjaśniająca nieudaną zbiórkę na rozwój programu pogrąża się w chaosie i absurdzie. 

Martwimy się przede wszystkim o Bogu ducha winnego M. S. (dane zanonimizowane na prośbę zainteresowanego), który z projektem nie ma nic wspólnego od wielu lat i nadal stanowczo się od dyskusji odcina, a jednak Karol Winnicki cały czas stara się go obarczyć współodpowiedzialnością za niepowodzenie projektu. Niewykluczone, że sytuacja dojrzała już do tego, by notorycznie angażowany w „wyjaśnienia” M. S. podjął kroki prawne.

Jego wizerunek już teraz mocno cierpi na całej sprawie, ponieważ internauci nie zagłębiają się w wyjaśnienia i wytłumaczyli sobie to jako „kłótnię dwóch twórców programu o prawa do marki”. W rzeczywistości przypomina to raczej scenariusz, w którym kolega ze szkoły podstawowej, z którym nie utrzymujemy kontaktu oraz bliższych związków, zaczynałby obwiniać nas za niepowodzenia swojego warsztatu samochodowego i niewywiązywanie się z terminów napraw.

Internauci zaangażowani w grupę wyjaśniającą dalsze losy BestPlayera już od dłuższego czasu apelują do jego twórcy, by raczej oszczędził publiczności ciągu dalszego tych wyjaśnień, które momentami z prawdziwymi wyjaśnieniami nie mają zbyt wiele wspólnego, przywodząc raczej na myśl bardzo chaotyczne zbitki słów.

Niestety, do grupy nie mają dostępu wszyscy zainteresowani internauci. Jak bowiem w niewybrednych słowach przyznaje sam Karol Winnicki, część osób jest wyrzucana z grupy, gdyż jest obrzucany kolejna porcją wykopowego szlamu. Wykop.pl to społeczność, która jest jedną z najbardziej zaangażowanych w śledzenie dalszego rozwoju programu BestPlayer i jako jedna z nielicznych chciała, by twórca wytłumaczył się z zorganizowanej przez siebie przed laty zbiórki, po której przepadł jak kamień w wodę.

karol-winnicki

Pytania takie jak:

Czy prawny autor dzieła na rzecz którego była zbiórka jest też jej beneficjentem? Jakie kroki zapobiegawcze podjął kiedy się o tej w takim razie bezprawnej zbiórce dowiedział? Jak wygląda sprawa odpowiedzialności? Kolejne pytanie – jak to się w ogóle stało, że program który ja napisałem stał się formalnie dziełem kogoś innego? Czy został z wrogą intencją przejęty? Czy była w tym celu użyta manipulacja?

w kontekście całej historii BestPlayera, relacji obu panów, wypowiedzi Winnickiego na grupie są w mojej ocenie skandaliczne i sprawiają wrażenie próby przerzucenia odpowiedzialności moralnej, a może nawet prawnej, na osobę niezwiązaną z projektem od lat. Zastanawiające jest też czemu Winnicki decyduje się na zadawanie tych pytań dopiero 15 lat od czasu premiery programu i co tak naprawdę ma na celu ta prywatna krucjata.

Trudno jest też uwierzyć, że głównym problemem w całej tej sytuacji są prawa do nazwy BestPlayer w obliczu tego, iż nie jest ona chronionym znakiem towarowym, a Sąd Najwyższy w swoich wyrokach nie jest przekonany co do tego, że nazwa będąca pojedynczym słowem podlega w ogóle ochronie prawa autorskiego. Nie sposób też wspomnieć o tym, że ewentualny zarzut naruszenia praw autorskich do nazwy programu przez Winnickiego i tak uległ już przedawnieniu. Czyżby zatem był to taki temat zastępczy, w obliczu którego cierpi wizerunek mieszanego w głośną zbiórkę M. S.?