Facebook zablokował konto Jarosława Kuźniara

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (39) 15.06.2015
Facebook zablokował konto Jarosława Kuźniara

Maja Werner

Popularny dziennikarz TVN jest jednym z najlepiej słyszalnych głosów w polskiej sieci. Na Twitterze Jarosława Kuźniara obserwuje blisko 260 000 osób, a na Facebooku… w chwili obecnej nikt. Konto zostało bowiem zablokowane. 

Prowadzący program Wstajesz i Wiesz prawdopodobnie nie złamał za pośrednictwem swojego profilu prawa ani zasad obowiązujących na Facebooku, jednakże przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych wdał się w przepychanki słowne z medialnym bohaterem ostatniego tygodnia – Zbigniewem Stonogą. Stonoga w odpowiedzi na uszczypliwe komentarze dziennikarza, odgrażał się nawet postami o treści „Kupię materiały na Kuźniara”, całość zaś wywołała jeszcze szereg trwających przez kilka dni przepychanek słownych.

Konto Stonogi przed kilkoma dniami zostało na Facebooku zablokowane, było to związane między innymi z interwencją organów ścigania, a na profilu dochodziło do rażącego upubliczniania m.in. danych osobowych. Pomimo tego, serwis Zuckerberga zareagował dopiero po kilkudziesięciu godzinach.

Zawieszenie konta redaktora TVN24 było prawdopodobnie efektem działania zwolenników Zbigniewa Stonogi zainspirowanych niedawnymi wydarzeniami i pewną formą „cyfrowej śmierci”. Tym razem jednak przeciwko dziennikarzowi została przeprowadzona skoordynowana akcja zgłaszania profilu jako sprzecznego z zasadami Facebooka. I jak wskazuje doświadczenie – przez swoją masowość o wiele bardziej skuteczna, niż „jakieś tam wnioski” prokuratury.

 Clipboard01

Zaistniała sytuacja pokazuje niestety słabość Facebooka i standardów jego społeczności, gdyż często obojętny w kontekście jawnego naruszania prawa serwis, uruchamia swoje mechanizmy działania – wydawałoby się, że bez żadnej weryfikacji – w sytuacji, gdy grupka żartownisiów postanowi zrobić komuś na złość.

Regulamin Facebooka nie odnosi się w szczególnie precyzyjny sposób do takich sytuacji, choć – jak zaznacza – „W przypadku zablokowania konta użytkownik nie ma prawa utworzyć kolejnego bez naszego zezwolenia”. Zasady Facebooka odsyłają też do niezwykle ogólnikowych standardów społeczności, które wskazują m.in. na to, że takie decyzje nie są nieodwołalne i po ponownym rozpatrzeniu konta mogą zostać odblokowane. Facebook uwalnia się też od odpowiedzialności za w zasadzie wszystkie szkody, które w wyniku autorytarnie podejmowanych przez nich decyzji mogły pojawić się po stronie użytkownika.

Prawdopodobnie więc konto Jarosława Kuźniara zostanie odblokowane, o ile dziennikarz nie obrazi się na lekkomyślność Facebooka. Do niedawna z podobnym problemem borykał się między innymi Kuba Wojewódzki. Jak się więc okazuje, platformy, które powstały m.in. w celu komunikacji tych znanych z mniej znanymi nieszczególnie dobrze radzą sobie ze swoim zadaniem. Szczególnie jeśli ci znani mają inne poglądy od naszych i – co gorsza – ośmielają się nimi epatować.

Fot. tytułowa: Shutterstock.com

39 odpowiedzi na “Facebook zablokował konto Jarosława Kuźniara”

 1. bez powodu konta nie zawieszą, coś musiało przyciągnąć uwagę zespołu fb poza ilością zgłoszeń. może tak jak profil na twitterze ma tylko 25% prawdziwych obserwujących ;]

     • uważam że fb nie blokuje konta za szpetne zdjęcie profilowe, może nie zostałe przeze mnie użyte jako przecinek

     • FB potrafi(ło) zablokować konto ze względu na to, że niemal rok po usunięciu konta zarejestrowano się za pomocą tego samego maila, pod tym samym nazwiskiem. Działanie ekipy FB? Nie sądzę.
      Dostają konto ze wzmożoną ilością zgłoszeń, rozpatrują to z miejsca? Raczej nie, blokada z automatu, jak się znajdzie czas (albo ktoś się zacznie żalić) to wtedy się rozpatrzy.

     • bardzo się cieszę iż posiadasz własną opinię na temat działania ekipy fb opartą na własnych doświadczeniach oraz stanie faktycznym.

     • Wielokrotnie zgłaszałem nękanie lub inne formy podszywania się i Fb uznawał że nic się nie stało i oszołom debil może nadal funkcjonować na Fb
      Idą na ilość profili a nie na jakość i zgodność z prawem
      FB to śmietnik taki sam jak YT Google

     • Spadaj gówniarzu i nie zaśmiecaj tematu , czaisz temat to się poucz do szkoły a nie farmazony zmyślasz gamoniu

      Takich jak ty gówniarzy w realu bym mordę obił i połamał ręce to by się więcej do klawiatury nie dotykali za nękanie
      EOT

     • Z kontem przekonałem się samemu, w necie znajdziesz również artykuły odnośnie działania tego całego „zgłaszania” kont.

     • Nie karm trolla bo to ewidentny dupek z gimnazjum który ma zero pojęcia o Fb czy YT gdzie bot zakłada blokadę jak się debile oszołomy zlecą aby nękać hejtować
      Takich w realu bym mordę obił i połamał ręce to by się więcej do klawiatury nie dotykali za nękanie

     • Nazir, na samym początku powiedziałem Ci, że masz u nas na Bezprawniku czystą kartę, ale jak nie uspokoisz się nieco z formą wypowiedzi to szybko podziękujemy Ci za wspólną dyskusję

     • OK , sorry trochę mnie poniosło bo mam często problem z nękaniem i współczuję każdemu jak dopadają go hejterzy i osoby nie poważne aby złośliwie blokować profil za opinię

     • Fb to dziadostwo tak samo jak Google YT gdzie każdy świr może Cię zablokować bo tam tylko boty rozpatrują zgłoszenia a nie ludzie

  • Łykasz te historie o kupowaniu obserwujących jak pelikan, a to obok R. Sikorskiego jest pierwsze konto jakie Twitter proponuje do obserwowania każdemu, kto rejestruje się z Polski. Tysiące Polaków zakłada konto na TT, dodaje Kuźniara, Sikorskiego i tam kogoś jeszcze do obserwowanych, po czym odkrywa, że to nie Facebook, nie mają tam z kim wejść w interakcję i się więcej nie loguje. A skrypty pewnie to wykrywają jako lewe konta.

   • nadinterpretujesz moje słowa w niejasnym celu. nie napisałem że kupuje tylko że niezbyt wielu jego obserwujących generuje jakikolwiek ruch na tt czy tym bardziej w związku z wiadomościami z jego konta

    • Ach, no ok – faktycznie mogłem to trochę nadinterpretować. Ale to wiesz, to przypadłość każdego popularnego konta, w takim razie nie do końca rozumiem czemu się tego czepiać ;)

     • temat rzeka te jajka z tt :-) ciekaw jestem czy zadziałał bezduszny mechanizm czy faktycznie złamał TOS fb.

 2. lubię gościa, choć czasem mu odpala trochę w drugą stronę, widać, że żyje w stresie – z jednej strony chce komentować rzeczywistość i robi to dość celnie, a z drugiej wie, że zawsze mu się za to oberwie od Polski B

  • Generalnie cała ta Tv to manipulacja i pokazują tych którzy są przy korycie od 25 lat i nic nie zmieniono w Polsce tylko farmazony opowiadane przez czerwoną bolszewicką hołotę gdy naród pracuje za 5 zł. na śmieciowych etatach , brak mieszkań komunalnych i prywata dla oligarchów mafi i posłów

 3. Wszystkie te portale to kupa mułu i syf

  Fakt debile oszołomy i hejterzy to tylko w necie mają odwagę kozaczyć a w realu tchórze śmierdziele i gdyby taki śmieć na mnie trafił w realu to bym mu mordę obił tak że by resztę życia miał połamane ręce i gorset ortopedyczny

 4. Oddaliśmy naszą przyszłość cyfrową, kilku amerykańskim korporacjom, którym w razie czego możemy skoczyć…
  Chińczycy i Rosjanie mają swoje portale, ale oni nie są koloniami.

 5. Wgl całe te „standardy społeczności” są o kant dupy potłóc. Ciągle zgłaszam im niedozwolone treści i wychodzą z tego takie jaja, że szok. Na jednym profilu usuną, na innym tę samą treść zostawią, zgłosisz jeszcze raz to w końcu usuną, to jest chore. Admini którzy to niby weryfikują mają pełną władzę i gówno ich obchodzą jakieś standardy, zasady czy prawa.

  • No właśnie, tu pojawia się pytanie na ile tu admini, a na ile jednak skrypty Facebooka. Historie, w których na przykład komuś kasują zdjęcia/blokują fanpage z powodu sutka (niezależnie od płci) na zdjęciu z wakacji są dość powszechne :)

   • Facebook pewnie nie będzie tak miły i nigdy się tego nie dowiemy, ale jedno wiadomo na pewno, że przez to mają chaos w zarządzaniu i tworzą dystans między użytkownikiem, który czuje się po prostu strącany na margines, jakby był najmniej znaczącą częścią FB, a przecież powinno być odwrotnie. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że po tych wydarzeniach ze zgłaszaniem czuję, że FB jest bardziej moim wrogiem niż mi pomaga i stara się traktować mnie z należnym szacunkiem.

 6. „…gdyż często obojętny w kontekście jawnego naruszania prawa serwis…”

  Rozumiem, że to nie w kontekście Stonogi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *