PiS ma naprawdę dobry pomysł. Kto wie, może dzięki niemu powstanie polskie BMW

Biznes Firma dołącz do dyskusji (44) 16.09.2019
PiS ma naprawdę dobry pomysł. Kto wie, może dzięki niemu powstanie polskie BMW

Jerzy Wilczek

Mówiąc eufemistycznie, ostatnie pomysły rządzącej partii nie spotykają się ze specjalnym uznaniem przedsiębiorców. Niektórzy mówią wprost: PiS chce, żebyśmy to my finansowali wszystkie socjalne pomysły rządu. Jednak jeden pomysł partii jest naprawdę wyjątkowo sensowny – to fundacja rodzinna.

Gdy politycy PiS mówią o „ułatwieniach dla biznesu”, to wielu przedsiębiorców odruchowo łapie swój portfel. Trzeba przyznać – jest to zrozumiałe. Nie jest jednak tak, że każda propozycja tej partii dla przedsiębiorców jest groźna.

W programie PiS, który został właśnie opublikowany w sieci, jest na przykład bardzo ciekawy pomysł: fundacja rodzinna.

[Taka fundacja] będzie posiadała i zarządzała majątkiem przedsiębiorcy (przede wszystkim majątkiem wielkich rozmiarów), a zyski z tego majątku przekazywała członkom najbliższej rodziny założyciela fundacji lub innym wskazanym przez niego osobom, zapewniając im środki utrzymania – czytamy w programie partii.

Nad nowym prawem pracuje już zresztą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – więc jest duża szansa, że pomysł może względnie szybko wejść w życie.

— Na taką fundację przenosi się majątek firmy. Nie ulega on więc rozdrobnieniu, niezależnie od następstwa pokoleń. Taki mechanizm sprzyja akumulacji kapitału — wyjaśniał niedawno Marek Niedużak, wiceszef resortu.

Fundacja rodzinna. Czemu to dobry pomysł?

Firmy rodzinne to sól każdej gospodarki. Wiadomo, świetnie jak dzieci uczą się fachu całe życie – i potem przejmują biznes rodziców. No i nie jest jak w wielkich korporacjach, w których to często kluczowe decyzje są podejmowane na odległych kontynentach.

Jednak rodzinna firma stwarza też sporo ewentualnych problemów. Bo jak wiadomo, z rodziną często najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Zdarza się, że rodziny się kłócą o kilkudziesięciotysięczny majątek. A co jeśli rodzice zostawiają dzieciom wielką firmę? Problemy o udziały, władzę, politykę firmową są nader prawdopodobne.

Pewnie fundacja tu nie jest jakimś złotym rozwiązaniem, ale na pewno może być skuteczna. Nie przez przypadek takie rozwiązania funkcjonują już w wielu krajach Unii, np. Holandii, Szwecji czy Austrii.

Rozdrobnienie prężnie działającej firmy oczywiście nie musi oznaczać katastrofy. Dobrym przykładem jest historia firmy Aldi. Bracia, którzy odziedziczyli tę dyskontową sieć, podzielili w latach 60. firmę na Aldi Süd i Aldi Nord. Pierwsza do dziś działa na południu Niemiec, a druga – na północy. Aldi pozostało podzieloną potęgą, choć pewnie podział spowodował wiele strat – w tym wizerunkowych.

Innej słynnej firmie rodzinnej, BMW, udało się uniknąć takich podziałów. I motoryzacyjnego giganta wciąż kontrolują przedstawiciele jednej rodziny. Słusznie, bo chyba gorzej by nam się jeździło autami BWM Süd lub BMW Nord. Jeśli propozycja PiS pozwoli nam takich przypadków uniknąć, to można się tylko cieszyć.

44 odpowiedzi na “PiS ma naprawdę dobry pomysł. Kto wie, może dzięki niemu powstanie polskie BMW”

  1. A już myślałem, że PiS chce wywołać wojnę, zmusić ludzi do niewolniczej pracy i potem żyć z procentów od zrabowanego majątku. Czyż nie tak powstało BMW?

  2. ,,Fundusz Powierniczy[Instytucja Prawna do zarzadzania Majatkiem Wlasciela.ktory przestaje byc wlascicielem Firmy czy majatku a Staje sie Jego Beneficjetem oraz wskazani przez Niego inni Beneficjeci]to tak w skrocie jesst problem poniewaz Nie istnieje w Polskich zapisach Prawa Rzymskiego taka Instytucja,chyba ze cos w rodzaju ,,Zlotego Melona”gdzie Bogaci juz nie beda musieli placic zadnych podatkow pod przykryciem Instytucji Charytatywnej.Z drugiej strony Polska ,,,POLAND .Spolka Z.o.o. Posiada swoj 9 -cio cygrowy Numer Identyfikacyjny w Dystrykcie Columbia;D U N S;425 680 767. Numer D U N S jest Swiatowym standartem rozpoznawanym,wykorzystywanym i wymaganym przez ponad 50 globalnych organizacji handlowych i przemyslowych,wlacznie z rzadem USA,Australii,Niemiec,Angli no i Polski. Chociaz oficjalnie prawo Anglosaskie w w POLAND CORPORATION nie obowiazuje Jest stosowane wobec Corporacji Handlowych takich jak Kancelaria Prezydenta RP.Sejmu,Senatu,Biura Glownego Policji oraz Urzedow skarbowych w twoim miejscu zamieszkania,tudziez Sadow,Starostw Powiatowych ,Urzedow Miasta i innych zarejestrowanych w D U N S & U P I K w Dystrykcie Columbia w Stanie Waszyngton USA. W Taki min;sposob PiS chce zaplacic za mozliwosc zarzadzania Corporacja Franczyzowa ,,,POLAN CORPORACJON,,!

  3. w ogole nie rozumiem,o co tu chodzi.Jesli dzieci nie chca kontynuacji firmy,to w czym problem>??Codziennie jakeis upadaja,to normalna kolej rzeczy.A jesli dzieci nei chca,to zadna fundacje nie zagwarantuje ciaglosci,bo obcy ludzie beda sie zawsz estarac maksymalizowac zyski ,ale swoje wlasne.A co do Aldi,to jest wszedzie a w USA otwiera wlasnei co tydzien kolejny market.

  4. Litości, jeszcze się nie nauczyliście? PiS jedyne co ma dobrego to niektóre pomysły, ale nigdy ich należycie nie realizuje. Pomysły służą im głównie w celach propagandowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *