Mało, a może jednak dużo? Jak nauczyciel w Polsce wypada pod kątem zarobków na tle innych krajów Europy?

Praca Dołącz do dyskusji (134)
Mało, a może jednak dużo? Jak nauczyciel w Polsce wypada pod kątem zarobków na tle innych krajów Europy?

Praca nauczyciela w Polsce uważana jest za wysoce niewdzięczną, w końcu nie wzięło się znikąd powiedzenie „obyś czyjeś dzieci uczył”. Tak się jakoś składa, że jest to profesja o dość dużej odpowiedzialności. W powszechnym przekonaniu jest to również zawód, z którym nie powinniśmy wiązać nadziei na wysokie zarobki. Ile zarabia nauczyciel w Polsce? Czy jego pensja to dużo czy mało na tle wynagrodzeń nauczycieli z innych krajów Europy?

Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Reforma oświaty w tegorocznym roku szkolnym przyniosła spore zamieszanie. Podwójne roczniki to również podwojenie pracy dla placówek i nauczycieli. Przeglądając oferty pracy umieszczane choćby na stronach Kuratorium Oświaty można przekonać się, że nawet teraz – dwa tygodnie od rozpoczęcia roku szkolnego – wciąż poszukiwani są nauczyciele, a w niektórych szkołach trudno zapełnić wakaty. Czym, oprócz dwumiesięcznych wakacji, kusi praca w szkole? W jakimś stopniu również zarobkami, bo jeżeli zestawimy liczbę godzin pracy z miesięczną pensją, to wcale nie wychodzi mała kwota.

Pensje nauczyciela jest zależna m.in. od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą. W 2019 r. takie średnie wynagrodzenie nauczycieli wynosi brutto:

  • 3 045,21 zł dla nauczyciela stażysty;
  • 3380,19 zł dla nauczyciela kontraktowego;
  • 4385,10 zł dla nauczyciela mianowanego;
  • 5603,19 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Biorąc pod uwagę przeciętne 18 godzin pracy tygodniowo, to średnia godzinowa stawka brutto dla nauczyciela dyplomowanego wynosi ok. 77 zł. Czy to dużo? Jak zwykle, zależy od miejsca. Oczywiście te obliczenia są dość uproszczone. To, ile zarabia nauczyciel faktycznie, należałoby zróżnicować pod względem poszczególnych miast oraz przysługującym nauczycielom dodatków.

Zarobki nauczycieli na tle Europy

Co ciekawe według najnowszych badań, opublikowanych w raporcie Education at Glance 2019 polski nauczyciel na tle europejskiej średniej nadal wypada dość słabo. Zarabia jedynie 57 proc. średniego europejskiego wynagrodzenia. Jak zwykle przód rankingu zapełniają nauczyciele z Luksemburga – 108 624 dolarów, Niemczech – 74 486 dolarów i Holandii – 63 413 dolarów. Z drugiej jednak strony polski nauczyciel spędza przy tablicy najmniej czasu w Europie. Musi również, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, posiadać dużo wyższe kwalifikacje. Polski nauczyciel musi mieć dyplom magistra, czego nie wymagają pracodawcy w innych europejskich krajach.

Czy podwyżki dla nauczycieli to właściwa droga? Chyba nie do końca, jak widać problem niskich zarobków nie leży do końca w kwocie, ale bardziej w czasie jaki nauczyciele spędzają w pracy. Zwiększenie liczby godzin to również zwiększenie wynagrodzenia.