Matura z języka polskiego w Gliwicach do powtórki

Państwo Dołącz do dyskusji (17)
Matura z języka polskiego w Gliwicach do powtórki

Zamienione arkusze sprawiły, że matura z języka polskiego dla kilku uczniów musi być powtórzona.

Egzamin maturalny to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu ucznia szkoły ponadgimnazjalnej. Sam przeżywałem dość mocno przygotowania i same egzaminy. Każdy obawiał się, że może coś schrzanił i trzeba będzie pisać poprawkę. Jak jednak muszą czuć się uczniowie jednej z gliwickich szkół, których matura z języka polskiego będzie musiała być powtórzona?

W gliwickim Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych 9 uczniów będzie musiało jeszcze raz podejść do matury z języka polskiego. Taką decyzję podjęła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Jaworzna, gdy prawdą okazały się doniesienia, że 9 uczniów otrzymało niewłaściwe arkusze egzaminacyjne.

Matura z języka polskiego w Gliwicach do powtórki

Dyrekcja szkoły podjęła kroki w celu wyjaśnienia tego zajścia, ale podejrzewa się, że zawinili członkowie komisji egzaminacyjnej, którzy pomylili arkusze egzaminacyjne przy rozdawaniu ich uczniom. Jedne źródła donoszą, że problem zgłaszał jeden z maturzystów, inne, że to członkowie komisji zorientowali się w pomyłce, gdy jeden z maturzystów oddał swoją pracę na złym arkuszu.

Problem pojawił się, gdyż część uczniów pisała nową maturę, a pozostali starą. Przez pomyłkę, niedopatrzenie, zaniedbanie zapłacą głównie maturzyści, którzy jeszcze raz będą musieli podejść do egzaminu i zdawać go już nie wśród kolegów w znanych sobie murach, ale w siedzibie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Podobno szkoła poczuwając się do winy, ma zapewnić im darmowy transport na i z egzaminu.

Jakie konsekwencje i czy jakiekolwiek poniosą osoby winne pomyłki? Czy prócz Dyrekcji szkoły ktoś jeszcze wyrazi skruchę w związku z zaistniałą sytuacją? Czy ponownie zdawana matura z języka polskiego może sprawić, że uczniowie uzyskają niższe noty? Czy podobnie, jak rok wcześniej maturzyści z Ostrowca, także i Ci poszkodowani złożą pozew do sądu?

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z problemami z komisjami egzaminacyjnymi, zdawaniem egzaminów, oszukiwaniem podczas egzaminów, niesprawiedliwymi ocenami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.