Duża wpadka „Milionerów”. Uczestniczka, choć odpowiedziała błędnie, powinna dostać jeszcze jedną szansę…

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (185)
Duża wpadka „Milionerów”. Uczestniczka, choć odpowiedziała błędnie, powinna dostać jeszcze jedną szansę…

Bardzo obrywa się nowej edycji teleturnieju Milionerzy, choć niestety zasłużenie, ponieważ zadawane pytania nie tylko mają tematykę dość… tabloidową, ale i na dodatek zadawane są w bardzo nieprecyzyjny sposób. 

Oczywiście regulamin programu zapewne reguluje takie kwestie w miarę szczegółowo, definiując na jak dużą nieprecyzyjność organizatorzy mogą sobie pozwolić. Bo – teleturniej, jak niemal wszystko inne, podlega oczywiście stosownym regulacjom chociażby przyrzeczenia publicznego i wzajemnych ustaleń zawartych pomiędzy organizatorem, a uczestnikiem.

„Fakt” poinformował o tym, że uczestniczka odpadła z programu pomimo ewidentnego błędu jego twórców. Jakaś gapa z produkcji naprawdę solidnie pomyliła się przy układaniu zagadek dla widzów. Pytanie brzmiało: który z wymienionych nie wystąpił w filmie fabularnym przed prezydenturą?

  • A) Donald Trump
  • B) Ronald Reagan
  • C) Lech Kaczyński
  • D) Vaclav Havel

O epizodach filmowych Donalda Trumpa, m.in. gościnnym występie w przygodach popularnego Kevina, czytaliśmy w minionym roku przynajmniej raz dziennie w różnych serwisach rozrywkowych. Reagan zanim został prezydentem generalnie był zawodowym aktorem. Wreszcie – Lech Kaczyński – to przecież znana filmowa rola Jacka (albo Placka) w filmie „O dwóch takich co ukradli Księżyc”. Tak, tak, na zdjęciu poniżej przyszły Prezydent RP oraz przyszły Prezes RP:

kaczynscy

Swoją drogą uczestniczka programu Milionerzy nie kojarzyła tego epizodu w życiu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wybrała tę właśnie odpowiedź, co – z oczywistych powodów było odpowiedzią niepoprawną. Tym samym nie zdobyła 10 000 złotych, a jej przygoda z programem dobiegła końca.

Milionerzy – błędne odpowiedzi w pytaniu Huberta Urbańskiego

Oczywiście wyżej wskazaną metodą dedukcji ja zaznaczyłbym odpowiedź D) Vaclav Havel i pewnie mógłbym grać w teleturnieju dalej. Rzecz w tym, że również i ta odpowiedź nie była prawidłowa. Czeski prezydent wystąpił bowiem w 1965 roku w czechosłowackiej komedii „Każdy młody mężczyzna”, a informacje na ten temat („Milionerzy” się nie popisali) można było z łatwością znaleźć na IMDB czy Filmwebie.

Regulamin programu jest niestety owiany aurą tajemnicy. A szkoda, ponieważ chętnie dorwałbym go w swoje prawnicze łapska. Jestem żywo zainteresowany w jaki sposób organizatorzy zabezpieczają się na wypadek tak oczywistych wpadek ze swojej strony.

To prawda – uczestniczka nie podała odpowiedzi prawidłowej i to może nieco wpływać na jej niekorzyść. Z drugiej jednak strony coś zaznaczyć przecież musiała, a trudno obarczać ją winą za to, że wszystkie odpowiedzi były niepoprawne. Organizatorzy turnieju mogą zarzucać jej, że w takim razie należało zasygnalizować pytanie zadane niezgodnie z zasadami gry, co byłoby zapewne rozwiązaniem lepszym od zgadywania.

A może jednak Pani Aleksandra wróci do gry? Na taki scenariusz nastawia się „Fakt” i rzeczywiście byłoby to ciekawe rozwiązanie, choć w mojej ocenie raczej mało prawdopodobne. Organizatorzy teleturnieju prawdopodobnie zarzucą uczestniczce zabawę w zgadywanki, które (choć praktyka wskazuje inaczej) nie powinny mieć miejsce w programie opartym na – uwaga, mocne słowa – wiedzy. Czekamy na rozwój sytuacji po stronie TVN, zaś Pani Aleksandrze doradzamy udanie się z regulaminem teleturnieju do prawnika.