Nigdy więcej wyłączonej kamerki! Uczestnicy spotkań online chcą stworzenia katalogu dobrych manier

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Nigdy więcej wyłączonej kamerki! Uczestnicy spotkań online chcą stworzenia katalogu dobrych manier

Ostatni rok wprowadził do naszego życia szereg zjawisk, z którymi dotąd nie musieliśmy się mierzyć na aż tak szeroką skalę. Jednym z nich są liczne telekonferencje.

Według raportu polskiej firmy ClickMeeting, dostarczającej platformę do spotkań online i webinarów, aż 62 proc. ankietowanych jako najlepsze rozwiązanie na przyszłość wskazuje łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej. Tylko 14 proc. chciałoby powrotu do pracy wykonywanej wyłącznie z biura.

Nagle okazało się, że wielkie biurowce w Warszawie nie są aż tak niezbędne, a internetowe narzędzia umożliwiają komfortowe rozmawianie z klientami czy współpracownikami. Oczywiście nierzadko to „nadal mógł być tylko mail”, ale pandemia szczęśliwie zaskoczyła nas w roku 2020, a nie 1999 i wszyscy jesteśmy w stanie pozorować normalność zdobyczami techniki.

Netykieta dla internautów z telekonferencji

No właśnie – tylko, że ta normalność niejedno ma imię. Bo choć jesteśmy w stanie skutecznie się ze sobą łączyć i komunikować, to jednak wciąż zdarza się, że wideokonferencjom towarzyszy uczucie pewnego dyskomfortu. A to dlatego, że każdy podchodzi do nich w nieco inny sposób. Internauci – jak wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting – chcieliby trochę ten proces ustandaryzować. Oczywiście nie w formie wymogów prawnych, ale jakiejś netykiety dobrych zachowań. Blisko 29 proc. ankietowanych uważa, że uczestnicy spotkań online częściej zapominają o dobrych manierach niż w trakcie spotkań na żywo. A blisko 53 proc. jest za stworzeniem zasad internetowej netykiety.

Dla 48 proc. respondentów włączanie kamery internetowej w trakcie spotkania jest oznaką szacunku do współuczestników. Ponad 15 proc. uważa, że ta zasada dotyczy tylko osób zabierających w danym momencie głos, a 11 proc., że tylko prowadzącego spotkanie. Jednocześnie tylko 27 proc. respondentów nie zdarzyło się nigdy w trakcie spotkań online zajmować innymi rzeczami, np. jedzeniem, gotowaniem, sprzątaniem, odpisywaniem na maile czy przeglądaniem mediów społecznościowych. Niemal 35 proc. ankietowanych przyznaje, że im się to zdarza, a prawie 38 proc., że tylko czasami jeśli spotkanie jest naprawdę nudne

– czytamy w raporcie ClickMeeting.

Przez ostatni rok internet zapełnił się filmami pokazującymi nie do końca odpowiednie zachowania podczas konferencji internetowych, w których uczestnicy nierzadko wzbudzali tylko dyskomfort po stronie rozmówców, ale momentami przekraczali też granice dobrego smaku.