„Pingle to obciach”, „wada wzroku jest niemodna”. Kiepska reklama, na dodatek puściły ją walczące o tolerancję Wysokie Obcasy

Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (393)
„Pingle to obciach”, „wada wzroku jest niemodna”. Kiepska reklama, na dodatek puściły ją walczące o tolerancję Wysokie Obcasy

Wysokie Obcasy to ogólnopolski dziennik, który cieszy się raczej dobrą opinią. Redakcja WO porusza różne tematy i nawołuje do niedyskryminowania i ogólnej akceptacji innych (co jest zresztą bardzo słuszne). I o ile redakcja może tworzyć w takim właśnie duchu, o tyle dział sprzedaży powierzchni reklamowej albo nie wie, o czym WO pisze, albo niespecjalnie się tym przejmuje. Na łamy dziennika trafiła bowiem kreacja reklamowa, która raczej nie należy do zbyt udanych.

„Pingle to obciach”, czyli reklama, która wywołała skrajne reakcje internautów

Ewelina Lebida na swoim profilu Instagramie udostępniła zdjęcie reklamy z jednego z wrześniowych numerów Wysokich Obcasów. Uwagę przykuwa duże hasło

Wada wzroku nie jest modna. Ja tak. Pozbyłam się okularów

#pingletoobciach

To kreacja firmy Optegra, która proponuje zamiast „pingli” umówienie się na kwalifikację do laserowej korekcji wzroku.

Umówmy się – hasło raczej nie należy do udanych, bo sugeruje, że okulary są niemodne (co jest bezsensowne), a ich noszenie jest po prostu „obciachem” (naprawdę, to hasło jest złe na wielu poziomach – także na poziomie dobranych słów).

Czytelników Wysokich Obcasów może jednak zniesmaczyć szczególnie, jeśli przypomnimy sobie, jaki jest profil gazety i w jakich odbiorców celuje. Do tej pory Wysokie Obcasy były kreowane raczej na format, który promuje tolerancję, akceptację, poszanowanie dla odmienności (także tej fizycznej). Słowem – można było odnieść wrażenie, że redakcja WO nawołuje raczej do tego, by nie oceniać innych na podstawie wyglądu, rasy czy wyznania, a każdemu zostawić pełną dowolność w wyrażaniu siebie (co jest jak najbardziej słuszne).

A przecież kreacja Obtegry ma raczej odwrotny wydźwięk. Można zresztą zauważyć, że kreacja zebrała wiele negatywnych komentarzy, zwłaszcza na fp samej marki. Internauci krytykują zwłaszcza hasło, a także używanie w stosunku do noszenia okularów/wady wzroku określenia takiego jak „modne”. Niektórzy zwracają też uwagę na to, że ze strony Optegry taka kreacja to cios… we własną grupę docelową. Na laserową korekcję wzroku udają się przecież osoby właśnie z wadą wzroku, często noszące wcześniej okulary. Poza tym – co jeśli ktoś po prostu nie może być poddany takiemu zabiegowi? Czy to oznacza, że jest gorszy?

Marketingowa wpadka Optegry to jedno. Wygląda jednak na to, że dział sprzedaży lub marketingu Agory niespecjalnie przejmuje się tym, jakimi reklamami wypełnią się sprzedawane przez nich powierzchnie reklamowe.

Reklamy są potrzebne mediom jak tlen. Ale źle to wygląda, gdy reklama wprost zaprzecza treściom tworzonym przez redakcję

Oczywiście domyślam się, że redakcja Wysokich Obcasów nie miała większego wpływu na to, jakie reklamy znajdą się w numerze – albo jak dokładnie będą wyglądać. To raczej zadanie dla działu sprzedaży, który negocjuje z reklamodawcą. Dziwi zatem, że nikomu nie przyszło tam do głowy, że taka reklama będzie wyglądać – zwłaszcza jeśli chodzi o Wysokie Obcasy – wyjątkowo niefortunnie.

Reklamy są dla mediów na wagę złota – zwłaszcza dla tych, które nie są ulubieńcami władzy i nie mogą liczyć na wsparcie dotowane przez spółki Skarbu Państwa. Agora w tym kontekście wypada wyjątkowo słabo. Mówiąc delikatnie, nie jest to gracz na rynku medialnym, którego władza darzy sympatią. Zrozumiałe więc, że Agora szuka reklamodawców gdzie indziej. Warto jednak czasami zastanowić się, czy dana reklama w ogóle pasuje do formatu, w którym jest umieszczana, bo z każdą kolejną niedopasowaną kreacją medium coraz szybciej traci wiarygodność.