Unia Europejska chce, żeby plastikowe słomki, sztućce i inne jednorazówki były zakazane już od 2021 roku.

Gorące tematy Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (274)
Unia Europejska chce, żeby plastikowe słomki, sztućce i inne jednorazówki były zakazane już od 2021 roku.

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję, w myśl której plastikowe słomki i przedmioty jednorazowego użytku mają zostać zakazane w całej Unii Europejskiej już od 2021 roku. Wszystko w trosce o stan środowiska naturalnego. 

Podobno aż 80% wszystkich odpadów, które zaśmiecają morza i oceany na całej Ziemi to plastikowe jednorazówki. Słomki, noże, widelce i talerzyki, które dzięki swojej wygodzie i niskiej cenie zyskały ogromną popularność, stają się bezpośrednią przyczyną tego, że nasza planeta zamienia się w śmietnik. Do mediów, a co za tym idzie, do powszechnej świadomości coraz częściej przebijają się przygnębiające zdjęcia i obrazy tego, jak wyglądają wyspy śmieci, które dryfują sobie spokojnie po oceanach niczym Wielki A’Tuin po wszechświecie Świata Dysku.

Plastikowe słomki zakazane?

Nie dziwi więc, że światowe rządy szukają pomysłów na rozwiązanie tego problemu. W tej kwestii zawsze możemy liczyć na urzędników z Brukseli, którzy bardzo chętnie wykorzystają okazję do zakazania czegoś. Wiem, że brzmię nieco szyderczo, aczkolwiek uważam, że ten pomysł jest wart rozważenia. Szkoda, że do tematu znowu się podchodzi poprzez ustanawianie kolejnych zakazów. Tym razem padło na plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, a więc plastikowe sztućce i talerze, słomki czy kubeczki. Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję, w myśl której te mają być zakazane na terenie całej Unii od 2021 roku. Wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa, będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie do 2025 r Na liście znalazły się również odpady z wyrobów tytoniowych, w szczególności filtrów.

Przyjęte propozycje rozwiązań mają zobowiązywać producentów papierosów do pokrywania kosztów zbiórki odpadów, w tym transportu, obróbki i zbierania śmieci. Wykorzystanie plastikowych filtrów w papierosach ma być ograniczone o 50% do 2025 r. i 80% do 2030 r. Kosztami zbiórki odpadów mają być także obciążenie producenci sprzętu rybackiego, który w swoim składzie zawiera tworzywa sztuczne. Dodatkowo nowe przepisy mają zobowiązywać państwa członkowskie do opracowania planu zachęcającego swoich obywateli do zmiany swoich przyzwyczajeń. Oczywiście w kwestii używania produktów jednorazowych na rzecz tych wielokrotnego użytku.

Projekt rezolucji ma być przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego pod koniec października.