Myślę, że wielu Polaków nie zgadza się z poglądami Jurka Owsiaka. Ale tylko dla PiS i TVP stanowią one problem nie do przeskoczenia

Gorące tematy Społeczeństwo dołącz do dyskusji (275) 06.02.2021
Myślę, że wielu Polaków nie zgadza się z poglądami Jurka Owsiaka. Ale tylko dla PiS i TVP stanowią one problem nie do przeskoczenia

Szymon Pękala

W ostatnich dniach mogliśmy zobaczyć w polskich mediach szereg bardzo interesujących wydarzeń. 3 lutego Gazeta Wyborcza doniosła, że TVP Poznań zwolniło swoją prezenterkę Patrycję Kasperczak, za to iż 31 stycznia wystąpiła ona na wizji zapowiadając pogodę z przyklejonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomimo, iż pracowała ona w TVP od ponad 20 lat, miano jej zarzucić “promowanie konkurencyjnej stacji TVN” (gdyż ta jest patronem medialnym WOŚP). Problemy mieli mieć także dziennikarze pracujący przy programie Teleskop za to, iż materiał o WOŚP przedstawili neutralnie nie poruszając tematu wsparcia jakiego Jurek Owsiak udzielił Strajkowi Kobiet.

Już kilka godzin później TVP Poznań zarzuciła Wyborczej szerzenie fake newsów i zagroziła sądem. Dyrektor poznańskiego ośrodka telewizji oświadczyła, że dziennikarka nadal “jest zatrudniona w TVP na podstawie umowy cywilnoprawnej jako redaktor odpowiedzialny dnia. Natomiast jej umowa dotycząca prowadzenia prognozy pogody wygasła z dniem 31.01.2021 roku z powodu upływu terminu, na który była zawarta.” Ogłoszono też, że podjęto kroki prawne wobec Gazety wyborczej za publikowanie nieprawdziwych informacji.

Problem jednak polega na tym, że wystarczy wejść na stronę TVP Poznań żeby zobaczyć coś nie do końca pasującego do tej wersji. Nie tylko usunięty z niej został odcinek pogody z dnia 31 stycznia, w którym prezenterka wystąpiła z serduszkiem WOŚP. Widać też, że pani Kasperczak poprowadziła jeszcze program 1 lutego. Zatem albo odcinek pogody nagrano poprzedniego dnia, albo wystąpiła ona w nim bez umowy, albo dyrektor TVP Poznań kłamie w swoim oficjalnym oświadczeniu.

TVP od historycznych propagandystów odróżnia głównie nieudolność

Ważniejsze jednak jest to, że cała ta sytuacja dobrze obrazuje co odróżnia TVP od propagandzistów znanych z kart historii, do których bywa ono często porównywane. Nie jest to skala propagandy, usuwanie nieprawomyślnych osób, cenzurowanie niewygodnych treści – wszystko to w TVP można spotkać. Odróżnia ich głównie to, że robią to wszystko w sposób przerażająco nieudolny. Na dyrektora wydającego oświadczenie ze słowami których fałszywość można sprawdzić wchodząc na ich własną stroną można odpowiedzieć właściwie tylko memem o słynnych już dwóch miliardach.

Można by tu oczywiście zadać pytanie, po co w ogóle zwalniać prezenterkę ze serduszko WOŚP? Zwłaszcza jeśli nie potrafi się z tego później wytłumaczyć. Jest to jednak naturalna konsekwencja założeń ideowych wokół których kręci się obecny obóz władzy. PiS, jak na prawdziwych populistów przystało, prezentuje się jako jedyny przedstawiciel ludu. A zatem wszyscy poza nimi muszą być na usługach elit lub obcych sił.

Do takiego obrazu Polski WOŚP po prostu bardzo nie pasuje.

Zbiera zawsze rzeszę wolontariuszy i niezwykle pozytywny odbiór społeczny. A do tego robi coś społecznie pożytecznego. Będąc jednocześnie kierowaną przez Jurka Owsiak ma, który oczywiście ma bardzo konkretne poglądy społeczno-polityczne. Z którymi nie tylko PiS, ale myślę, że w ogóle wielu Polaków się nie zgadza. Jednak w przeciwieństwie do podejścia “wielu Polaków”, w perspektywie ideowej obecnego rządu po prostu nie mieści się to, że ludzie z drugiej strony mogą robić coś dobrego. I dlatego właśnie wierni funkcjonariusze aparatu medialnego partii samoistnie czują, że coś muszą z tym robić. Ich postawa ideologiczna wymusza na nich robienie rzeczy, których propagandowo nie są w stanie obronić.

Ostatecznie można by pomyśleć, że to właściwie dobrze. Jeśli już mamy do czynienia ze szkodliwą propagandą, to prawdopodobnie lepiej aby była ona nieudolna i łatwo było ją przejrzeć, niż gdybyśmy mieli mieć do czynienia z geniuszami indoktrynacji. Jednak jakikolwiek uśmiech mogłoby to wywołać na naszych twarzach, szybko gaśnie on gdy przypomnimy sobie ile to wszystko kosztuje i że realizowane jest to z naszych pieniędzy.

275 odpowiedzi na “Myślę, że wielu Polaków nie zgadza się z poglądami Jurka Owsiaka. Ale tylko dla PiS i TVP stanowią one problem nie do przeskoczenia”

 1. Władzy Owsiak jest mimo wszystko na rękę, bo zbiera pieniądze na służbę zdrowia, dzięki czemu w budżecie są coraz większe środki na propagandę sukcesu i biznesy Rydzyka.

  • Owsiak jest dobry dla służby zdrowia jako takiej, ale władza (do spółki z Kościołem) aktywnie go zwalcza, bo im wizerunkowo nie pasuje. Widać to przecież nawet w tak drobnych sprawach jak wymazywanie serduszka WOŚP w TVP.

   • Bo nikt nie lubi konkurencji…Przyklad Caritasu…ile tam przekrętów robią to nawet Ci co robią tam przekręty sami nie wiedza np.rozdysponowal 14 ton żywności za 70 mln zł (1kg = 5 rys zl)…

    • Proszę wejść na stronę Caritas i doczytać ile zostało rozdysponowane żywności. Powielanie informacji bez ich sprawdzenia jest na bardzo niskim poziomie.

     Nie 14 ton, a około 14 TYSIĘCY ton żywności

    • Przecież żywność Caritas otrzymuje z darowizn (tzn. nie kupuje, tylko redystrybuuje to co dostaje za darmo)?

  • Ach te legendarne biznesy rydzyka. A potem się okazuje, że tymi biznesami tak naprawdę są muzea, fundację czy uniwersytet.

 2. „Myślę, że większość Polaków nie zgadza się z poglądami Jurka Owsiaka. ”
  Myślę ze to zależy… ;)

  A poważnie, to chyba redakcja podkręciła w tytule?

  • Ja nawet nie znam poglądów Owsiaka.

   Gdyby nie szum medialny (coś o tym iż media rządowe próbują obsmarować WOŚP za poparcie przez Owsiaka strajku kobiet), to bym nie miał pojęcia, że Owsiak poparł strajk kobiet, bo nie śledzę mediów społecznościowych czy innych salonów.

   Coś w rodzaju Efektu Streisand.

    • „Róbta co chceta” oznaczało kreatywność młodych ludzi po upadku PRLu. Np. program RockRollowy prowadzony przez Owsiaka albo różne inicjatywy (kulturalne, humanitarne. TVP sączy zaś w nasze umysły narracje, że oto Owsiak nawołuje Polaków do hedonizmu i tylko politycy prawicy mogą nas przed nim obronić.

 3. Ci dyrektorzy, prezesi to sa ludzie wybrani przez obóz wladzy. Teraz musza lizac dupe i się udzielać zeby wejsc jeszcze wyzej i wyzej….

 4. „Jeśli już mamy do czynienia ze szkodliwą propagandą, to prawdopodobnie lepiej aby była ona nieudolna i łatwo było ją przejrzeć, niż gdybyśmy mieli mieć do czynienia z geniuszami indoktrynacji”.
  Problem jednak w tym, że ta tępa propaganda działa na tysiące, jeśli nie miliony osób, bo jak zauważył Kurski „ciemny lud to kupi”. I to jest w tym najsmutniejsze.

 5. Z ta pozytecznoscia bywa roznie, budzet zdrowia wynosi cos kolo 60 miliardow, Owsiak zbiera miliony czyli cos kolo promila, niby nie mało ale dużo tez nie..

  • To dlaczego te coś koło 60 miliardów znika w gabinetach Ministerstwa albo NFZ? A jak wejdziesz na oddziały szpitalne to pełno tam urządzeń z serduszkami? Przed WOŚP nie mieliśmy praktycznie nowoczesnej technologii w szpitalach, teraz przynajmniej nie odstajemy tak od zachodniej Europy.

 6. PiS nie lubi WOŚP np. dlatego, że część z pieniędzy idzie na Imprezę, na której promowani są politycy PO.

  • Rozumiem, że nieliczni politycy PiS wspierający WOŚP, także są „promowani” w mediach? Albo np. ksiądz z Elbląga, który od czterech lat wspiera zbiórkę także jest bardzo mocno „promowany”? PIS tak czy siak nie polubi akcji, nad którą nie przejął kontroli.

   • Jest też tak, że jest moralny szantaż ze strony zwolenników WOŚP. Wysyłają oświadczenia do podpisania, że nie będziesz się leczył sprzętem wypożyczonym przez WOŚP, itp. Niekturzy ulegają temu. Przecież mogli by wspomagać inne fundacje, które robią wiele dobrego, ale nie mają takiej machiny propagandowej. Możesz wspierać potrzebujących w inny sposób, opiekować się chorymi jako wolontariusz, ale gdy nie dasz złotówki na WOŚP, to zwolennicy Owsiaka, będą wyzywać cię od najgorszych.

    • Oj jaki problem – jeśli nie cierpisz Owsiaka i sprzętu który kupuje to czekam przy respiratorku czy innym drogawym urzadzeniu który kupił a stoi w szpitalu. Zyczę Ci Covida w najcieższej postaci – wtedy w wersji optymistycznej spytam czy lubisz owsiaka a jesli kiwniesz że nie to po prostu zabiore Ci respirator abys umierał gdy ja patrząc w twoje siniejace oblicze bede ubolewał nad Twoja głupota i niestosownościa wyboru …
     Było takich dwóch antycovidowców na KOSZAROWEJ we Wrocławiu – bardzo szybko uwierzyli w Covid – Ty możesz nie zdazyc z moja pomca bos „antyowsiakwiec” …

     • No co Ty. Owsiak powiedział, że sprzęt jest dla wszystkich. On ma łączyć a nie dzielić.
      Dlatego też orkiestra monitoruje czy jest używany a nie chowany do magazynów i czy ktoś go nie przywłaszcza do prywatnej działalności.

    • Szczerze to nie spotkałem się z żadnymi szantażami. Każdy daje na co chce. Raczej ze strony telewizji rządowej są różne programy atakujące inicjatywę Owsiaka (chociażby słynne kłamliwe”Plastusie”). Biorę udział w różnych wolontariatach ale na Orkiestrę też daję. Dużo bliskich mi osób korzystało w krytycznych momentach z tego sprzętu

     • @Michał Ruciński Przykład masz wyżej. Patrz co wyżej napisał kaszaniarz. WOŚP kupił 37 respiratorów (na ok. 1400 państwowych) i już gość nie tylko wymusza lubienie Owsiaka ale i życzy mi COVID-a.
      Na Fb w okolicach finału WOŚP, lata pełno oświadczeń do wypełnienia. Fanatycy sprawdzają kto nie dał i wymuszają poparcie, życzą innym, żeby im się dzieci chore rodziły. Politycy PO i ich dziennikarze sprawdzają kto dał, a kto nie.
      To nie jest łączenie ludzi.

     • Czy ty na poważnie traktujesz trolli na forach? To są twoi dyskutanci?
      Czy ktoś z organizatorów WOŚP cię szantażował?
      WOŚP kupił te respiratory w ramach jednej dodatkowej akcji i porównujesz je z liczbą państwowych. To jest krętactwo z twojej strony.
      Na FB lata pełno różnych świstków. Potrafisz być krytyczny wobec tego co ci podsuwają, czy bierzesz wszystko „na wiarę”? Ja zwracam uwagę jedynie na wystąpienia organizatorów a nie trolli forumowych

     • Ale niestety ten przygłup kaszaniarz jest dość charakterystyczny dla całej Owsiakowej bandy. Nie mam nic do Owsiaka, zbiera kasę na leczenie (przy okazji bawiąc się w politykę) i OK. Ale niech nikt mi nie każe go kochać. Bo chłop mocno się przy tym obłowił i ustawił całą rodzinkę. Nie popieram oczywiście tego w wymazywania serduszek czy szczucia w TV, ale druga strona jest niewiele lepsza. Nie dajesz na Owsiaka to umieraj/choruj, a my będziemy się cieszyć. Jedni warci drugich.

     • @Pan Talon Jeśli będzie potrzeba, to i te 200 szt., zakupione przez Szumowskiego się przyda.

    • Kto ci takich głupot naopowiadał i co trzeba mieć w głowie, żeby w nie uwierzyć. Wyobraź sobie, że przyjeżdża karetka po człowieka z wypadku i zamiast go ratować najpierw sprawdzają czy nie ma go na liście (jakiej #$% liście) przeciwników WOŚP. Albo zanim włożą wcześniaka do inkubatora sprawdzają czy matka złożyła oświadczenie że lubi WOŚP. Nie mówiąc już o tym, że to nie zwolennicy WOŚP (co to znaczy w ogóle?) leczą i korzystają z tych urządzeń, tylko SZPITALE albo jak wolisz LEKARZE.

     • @mpruq:disqus nikt mi nie naopowiadał. Zniechęcają mnie do niej takie trole jak ten powyżej. Jest wiele innych organizacji, które mogę wesprzeć, jeśli poczuję potrzebę.
      Trolli proszę o nie grożenie mi śmiercią, nie życzenie mi choroby ani posiadania chorych dzieci.

  • Gdyby PIS chciał mógłby też się o to otrzeć. Ale ideologiczne zacietrzewienie powoduje, że oni nie sa w stanie podnieść głowy powyżej swoich tyłków i zamiast wąchać swoje pierdy wdychać czyste powietrze.

 7. Mam za złe PO, że będąc u władzy aż 2 kadencje czyli 8 lat, nie przekazali lokalnych stacji TVP wraz z ich budżetowym finansowaniem, miejscowym samorządom. To one powinny mieć główny wpływ na kształt tychże stacji.

  Druga sprawa, co do TVP od dawna powinna być podzielona i sprywatyzowana, a jako państwowe powinny pozostać stacje 1 i od biedy 2 TVP, oraz jako zupełnie osobna instytucja całkowicie niepodległa rządowi, archiwum TVP. cała reszta powinna być albo odsprzedana, albo zamknięta.

  I nie byłoby problemu że cały czas wyciągają łapsko po kasę, pomimo że świetnie zdzierają kasę z reklam, abonamentu i działalności gospodarczej jako takiej.

 8. Alee… sorry, jakie to Owsiak ma poglądy polityczne? Tzn na pewno jakieś ma, ale przecież przez lata zwracał się do Polaków z pozycji kompletnie apolitycznych. Dopóki Prawdziwi Polscy Katolicy nie zaczęli go chrześcijańsko opluwać w ogóle nie przyszło mi do głowy, że jakieś ma.

   • Tych, którzy chcą przyjść. Pewnie gdyby Jarosław Kaczyński by chciał przyjść to by go wpuścił. To, że są różni w poglądach politycznych, nie oznacza, że w kwestii ratowania zdrowia i życia nie mogą stać po tej samej stronie.

 9. Nie wiem czy zauważyliście, że media publiczne dostały 2 mld od ludzi, a teraz, oczywiście legalnie i zgodnie z zasadami reklamuje się w TVN i Polsacie. Tak, tak. PR reklamuje się w mediach prywatnych. Za publiczne pieniądze.. to ci dopiero przewał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *