2000 tabletów od Plusa i Polsatu, by dzieci z domów dziecka mogły korzystać ze zdalnej edukacji

Dobre wiadomości Społeczeństwo Technologie dołącz do dyskusji (151) 27.03.2020
2000 tabletów od Plusa i Polsatu, by dzieci z domów dziecka mogły korzystać ze zdalnej edukacji

Rafał Chabasiński

Dla dzieci i młodzieży konieczność ograniczenia ryzyka zakażenia koronawirusem oznacza zdalną edukację. W tej chwili to już obowiązek. Co jednak, jeśli dany uczeń nie ma dostępu do komputera czy internetu? W takich przypadkach można czasem liczyć na darczyńców. Na przykład Grupa Polsat przekaże tablety z dostępem do internetu najbardziej potrzebującym – 2 tysiące sztuk.

Żeby korzystać ze zdalnej edukacji, internet oraz jakaś forma komputera są właściwie niezbędne

Teoretycznie dostęp do komputera i internetu w jakiejś formie ma w domu większość uczniów w Polsce. Większość, ale nie wszyscy. Tymczasem epidemia koronawirusa wymusza na szkołach przejście na nauczanie zdalne. „Koronaferie” w końcu nie mogły trwać wiecznie. Samo więc nasuwa się pytanie: co w przypadku tych uczniów, którzy nie mają dostępu do dobrodziejstw współczesnej techniki?

Istnieją co prawda alternatywne rozwiązania. Kuratorzy oświaty przekonują, że są podręczniki, programy edukacyjne Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, sami nauczyciele mogą przekazywać uczniom materiały w wersji papierowej. Są to jednak półśrodki. Zwłaszcza, że niektórzy pedagodzy starają się nie tylko wystawiać oceny, ale także sprawdzać obecność na zdalnych lekcjach.

W takiej sytuacji dostarczenie szczególnie potrzebującym uczniom sprzętu wydaje się być na wagę złota. Niestety, państwo nie ma możliwości zapewnić dostępu do internetu czy komputera każdemu. Zwłaszcza w czasie epidemii. Dlatego tym bardziej cieszą inicjatywy ze strony przedsiębiorców. I tak na przykład Grupa Polsat przekaże tablety do domów dziecka, rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mowa o 2 tysiącach urządzeń z dostępem do internetu.

Grupa Polsat przekaże tablety tym dzieciom, które są szczególnie narażone na brak możliwości korzystania ze zdalnej edukacji

Grupę Polsat, oprócz Cyfrowego Polsatu i samej telewizji tworzy także Polkomtel – właściciel sieci telefonii komórkowej Plus oraz Plush. W skład grupy kapitałowej wchodzi jeszcze kilkadziesiąt spółek. Warto przy tym pamiętać także o Fundacji Polsat, będącej jedną z większych organizacji charytatywnych w naszym kraju. Jej działalność skupia się przede wszystkim na pomocy chorym dzieciom i ich rodzicom.

Nie powinno więc dziwić, że w tej trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się nasze społeczeństwo, dostrzeżono potencjalny problem z dostępem do zdalnego nauczenia. Dotyka on przede wszystkim tych dzieci, które nie wychowują się ze swoimi rodzinami. Motywacja w tym przypadku zasługuje przy tym na jednoznaczną pochwałę. Krystyna Aldridge-Holc, Prezes Fundacji Polsat wykłada ją w następujący sposób:

Chcemy ułatwić tym rodzinom i dzieciom funkcjonowanie w nowej rzeczywistości i zapewnić zdalny dostęp do wiedzy, kolegów i najbliższych.Mam nadzieję, że nasze wsparcie choć odrobinę w tym pomoże, sprawi, że kontakt ze szkołą będzie łatwiejszy, odrabianie lekcji sprawniejsze i przyjemniejsze, a czas wolny zostanie urozmaicony.

2 tysiące tabletów od Cyfrowego Polsatu wcale nie jest tylko kroplą w morzu potrzeb – to realna, konkretna pomoc

Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela także wyjaśnia dlaczego Grupa Polsat przekaże tablety do placówek w całej Polsce:

Dzięki zaangażowaniu Fundacji POLSAT, możemy przekazać ponad 2 tysiące tabletów najbardziej potrzebującym. Ci, których postanowiliśmy wesprzeć, są w szczególnie trudnej sytuacji, zwłaszcza jeśli chodzi o zdalne nauczanie. A że pomoc dzieciom od lat jest wpisana w działalność naszej Grupy, to z radością podjęliśmy działania i tym razem.

Oczywiście, 2 tysiące tabletów raczej nie zaspokoi całości zapotrzebowania. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to wręcz kropla w morzu potrzeb. Szczęśliwie, dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że jest zupełnie inaczej. W 2018 r. w pieczy zastępczej znajdowało się 71 800 dzieci. Na domy dziecka, placówki interwencyjne i inne formy „zinstytucjonalizowane” przypada ich 16 700. W rodzinach zastępczych przebywało 55 200 dzieci, z czego jednak 64% znajdowała się u krewnych czy członków biologicznej rodziny.

151 odpowiedzi na “2000 tabletów od Plusa i Polsatu, by dzieci z domów dziecka mogły korzystać ze zdalnej edukacji”

 1. @Gwidon Bezmyślny – jak nie masz o czymś pojęcia to może dowiedz się albo milcz. Od kilku dni dzieci godzinami uczą się online, na żywo. Widać że nie masz o tym pojęcia ale na cholerę chwalić się tym?

  Wielu brakuje sprzętu, naprawdę super że ktoś pomaga bo to PILNE

  • Gwidon jest wyznawcą partii dla niego niepojęte jest by coś wyglądało inaczej niż 50 tak jak wyglądało 50 lat temu.

 2. Szczytna idea, niemniej
  „Niestety, państwo nie ma możliwości zapewnić dostępu do internetu czy komputera każdemu. Zwłaszcza w czasie epidemii.”

  Zgoda i nie tylko epidemii niemniej obecna sytuacja pokazuje że jeżeli pomoc Państwa w wychowaniu dzieci to powinny to być świadczenia z których korzysta dziecko , a rodzic/opiekun nie płaci , lub nieduże pieniądze . Gdyby zamiast kasy do ręki dano komputery/tablety i internet szkolny wraz z e-podrecznikami i np wyżywieniem ( kanapka, owoc , warzywo, czy gdzie się da obiad, w zależności od warunków) , darmowe 2 tyg wakacji (obóz, kolonia) nie byłoby sytuacji jak teraz że mam 2-5 i
  więcej dzieci, ale jeden komputer i który ma się uczyć zdalnie, ba w terenach trudnych taka zdalna nauka mogłaby być standardem, o ewentualnej pracy zdalnej rodzica nie wspominając , niekoniecznie na
  sprzecie od pracodawcy , a na własnym świadczac usługi, w niektórych zawodach się da zwlaszcza tych rozliczanych zadaniowo, oczywiście nie wszystkich wiadomo.

 3. Z żoną prowadzimy Rodzinny Dom Dziecka i mamy 10 dzieci w tym 8 szkolnych i jakoś nie widzę tych tabletów też mamy problem z komputerami z internetem bo mamy dwa i dzieci siedzą do popołudnia i czekają na zadania od nauczycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *