Nie, mBank nie złożył wniosku o upadłość. To bardzo kiepski żart, a jego autor prawdopodobnie poniesie surowe konsekwencje

Codzienne Finanse Prawo dołącz do dyskusji (43) 01.04.2020
Nie, mBank nie złożył wniosku o upadłość. To bardzo kiepski żart, a jego autor prawdopodobnie poniesie surowe konsekwencje

Paweł Mering

Nie, mBank nie złożył wniosku o upadłość. Informacja, która równie błyskawicznie pojawiła się, co została zdementowana, jest całkowicie nieprawdziwa. Autor żartu (albo wylewu frustracji) może ponieść surowe konsekwencje.

mBank nie ogłasza upadłości. To primaaprilisowy „żart”

Na facebookowym profilu „pozwałemBank” pojawił się wpis informujący o tym, że mBank złożył wniosek o upadłość. Pełna treść – już usuniętego – posta, brzmi tak (poprawiona składnia i interpunkcja):

Uwaga! mBank złożył do sądu wniosek o upadłość. Biuro prasowe banku odmówiło komentarza. Więcej dowiemy się zapewne na konferencji prasowej, zwołanej na godz. 13:00. O 13.00 w tej sprawie [odbędzie się – red.] konferencja KNF, BFG i NBP. Do tej pory brak też oficjalnego stanowiska Commerzbanku w tej sprawie.

Niezwłocznie pojawiła się odpowiedź przedstawicieli banku, którzy zareagowali jak najbardziej odpowiednio.

Nawet prima aprilis nie usprawiedliwia tak idiotycznego wpisu. Można go porównać co najwyżej do fałszywego alarmu bombowego. Dlatego z żartownisiem spotkamy się w sądzie. To nieprawda. mBank nie złożył do sądu wniosku o upadłość. Jesteśmy w dobrej kondycji finansowej. Nasze dane są publicznie dostępne (mBank.pl – relacje inwestorskie)

Do zdarzenia odniósł się również rzecznik mBanku, Krzysztof Olszewski.

Gdzie jest granica żartu?

Informacja o upadłości banku, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu o zasięgu globalnym i ogólnego braku poczucia bezpieczeństwa, zarówno tego osobistego, jak i finansowego, jest faktycznie przekazem mogącym być przyrównanym do alarmu bombowego. Prima aprilis, stanowiąc pewien zwyczaj, wyłącza w pewnym zakresie bezprawność przekazywania nieprawdziwych informacji, jednak i żart ma swoje granice.

Odnoszenie się do instytucji zaufania publicznego, wskazując, że znajduje się ona w stanie upadłości, nie ma nic wspólnego z żartem – to nawet nie jest śmieszne. Bardziej niż chęć rozbawienia internautów, jawi się frustracja administratora facebookowej strony, który – co sam wielokrotnie podkreśla – z mBankiem na salach sądowych walczy od lat.

O ile odpowiedzialność karna byłaby trudna do wykazania (nawet maksymalnie „naginając” art. 224a Kodeksu karnego, który odnosi się do m.in. fałszywych alarmów bombowych), to odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego mogłaby zostać wykazana i udowodniona.

Warto o tym pamiętać, że granica żartu – choć nieostra – to w konkretnej sprawie zawsze zostanie przez kogoś określona. Prima aprilis nie wyłącza bezwzględnie bezprawności każdego działania, w szczególności w dobie epidemii koronawirusa, gdzie do wszystkich informacji należy podchodzić poważnie.

43 odpowiedzi na “Nie, mBank nie złożył wniosku o upadłość. To bardzo kiepski żart, a jego autor prawdopodobnie poniesie surowe konsekwencje”

 1. mBank to instytucja zaufania publicznego?
  A wiecie, że system bankowy mBanku powoduje, że nieuprawnione osoby uzyskują dostęp do wyciągów bankowych spółek, bez wiedzy zarządu tych spółek?
  To nie fejk. Są dowody.

  • Wierzę na słowo – ich strona internetowa pozwala zapisać hasło w przeglądarce i automatycznie się logować (do baknu!!!), także wcale nie dziwi mnie poziom ich zabezpieczeń

 2. Nie mam pojęcia czy to prawda czy nie, ale przypomina mi się jak całkiem niedawno upadło duże biuro podróży, jedno z biur w Polsce zdementowało pogłoski o upadłości a następnego dnia… ogłosiło upadłość.

 3. Prima aprilis jako kontratyp? To nowość w nauce prawa karnego, czyżby w ten jeden dzień można było np. bezkarnie wysuwać groźby karalne?

 4. Ci frankowicze to mają źle w głowach. Kiedy padnie bank, w którym mają KH w CHF to już nie będą mieli szans na wygraną w sądzie. Syndyk nie będzie się z nimi użerał tylko po prostu będzie ściągał należności na poczet wierzycieli.

 5. Wygląda na to, że autor wpisu chciał po prostu zaszkodzić firmie i narazić mbank na straty.
  Kibicuję mu, żeby nie został ukarany. Przez lata walczył z tą korporacją, więc totalnie rozumiem żal i złość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *