Niedziele handlowe 2020 będą jak białe kruki. Do sklepów w niedzielę pójdziemy tylko 7 razy

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (93)
Niedziele handlowe 2020 będą jak białe kruki. Do sklepów w niedzielę pójdziemy tylko 7 razy

Kolejny rok obowiązywania zakazu handlu w niedzielę za nami. Zakaz wszedł nam w krew i z niewiadomych powodów przyzwyczailiśmy się do tego, że to politycy kształtują nasze sposoby spędzania wolnego czasu w niedziele. W kończącym się 2019 roku niedziele handlowe obowiązywały tylko raz w miesiącu. Od stycznia będzie ich coraz mniej. Niedziele handlowe 2020.

Zakaz handlu w niedziele na dobre wszedł nam w krew. Nauczyliśmy się jakoś z tym żyć i przyzwyczailiśmy się do sobotnich korków w okolicach centrów handlowych, jak i kilometrowe kolejki przy sklepowych kasach. Dodatkowo każdy z nas potrafi zlokalizować wszystkie osiedlowe sklepiki w promieniu kilkuset metrów od naszych domów. Obowiązujący od marca 2018 roku zakaz wprowadzany jest małymi krokami i pewnie niewielu z nas pamięta jego skromne początki. Do końca 2018 roku funkcjonowały dwie niedziele handlowe w miesiącu. W pozostałe niedziele sklepy były zamknięte. W 2019 roku tylko jedna, ostatnia niedziela w miesiącu była niedzielą handlową. Niedziele handlowe 2020 będą jeszcze rzadsze.

1 stycznia 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zacznie obowiązywać w pełni. To oznacza, że dotychczasowe niedziele handlowe były wyjątkami przewidzianymi w tej ustawie. Domyślnym stanem według powyższej ustawy jest całkowity zakaz handlu w niedzielę.

Art. 5. W niedziele i święta w placówkach handlowych:

1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane.

Niedziele handlowe 2020

Niemniej jednak ustawodawca w swojej wspaniałomyślności przewidział, że są takie okresy w roku, kiedy zakaz handlu w niedzielę będzie powodował nadmierne niż zazwyczaj trudności. Mowa oczywiście o okresie przedświątecznym zarówno na wiosnę (w okolicy świąt Wielkanocnych), jak i w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Właśnie dlatego od ogólnego zakazu handlu wprowadzono tylko kilka odstępstw w kalendarzu. Jeżeli nie lubicie tłoku w sklepach, unikajcie robienia zakupów w siedem konkretnych niedziel 2020 roku.

Art. 7. 1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w:
1) kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
2) niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
3) ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Szybkie spojrzenie do kalendarza pozwoli konkretnie ustalić niedziele handlowe 2020. Będą to:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Jakby tego było mało, w dwa konkretne dni handel będzie możliwy wyłącznie do godziny 14.00. Mowa o Wielkiej Sobocie oraz Wigilii Bożego Narodzenia.

Art. 8. 1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.