- Bezprawnik -
- Codzienne -
- Opłata za obsługę tylko dla obcokrajowców. Jak widać, w tej restauracji nie tylko łamanie praw pracownika jest na porządku dziennym
Opłata za obsługę tylko dla obcokrajowców. Jak widać, w tej restauracji nie tylko łamanie praw pracownika jest na porządku dziennym
Na łamach Bezprawnika opisywałam łamanie praw pracownika, jakie prawdopodobnie ma miejsce w jednej z warszawskich restauracji. Okazuje się, że to jednak nie jedyny grzech na sumieniu właściciela lokalu. Kolejną nielegalną praktyką ma być opłata za serwis tylko dla obcokrajowców. Według doniesień Gazety Wyborczej w śródmiejskiej restauracji obcokrajowcy płacą więcej niż Polacy tylko dlatego, że są…obcokrajowcami.

Opłata za serwis tylko dla obcokrajowców, czyli łamanie prawa po raz kolejny
Wyborcza przytacza historię pana Cezarego, który był w restauracji La Tomatina ze swoim kolegą z Izraela. Oboje byli świadkami sytuacji, w której siedzącym stolik obok Anglikom doliczono 10 proc. tzw. serwisu. Opłata za serwis sama w sobie nie jest niedozwolona, problem jednak polega na tym, że jak się okazało, w tej restauracji opłata za serwis jest doliczana tylko cudzoziemcom. Przyznał to sam kelner restauracji w rozmowie z panem Cezarym. Po powrocie panowie zostawili komentarze na Facebooku, w których opisali całą sytuację. Komentarz mężczyzny z Izraela – napisany po angielsku – szybko jednak zniknął.
Przejaw dyskryminacji i łamanie prawa
Jak łatwo się domyślić, opłata za serwis tylko dla obcokrajowców nie jest dozwolona. Taka praktyka jest złamaniem przepisów prawa Unii Europejskiej, a konkretnie – ustawy antydyskryminacyjnej. Zgodnie z jej przepisami nie można różnicować klientów nie tylko ze względu na narodowość, ale także ze względu na płeć, etniczność czy rasę. Ustawa antydyskryminacyjna jest wycelowana przede wszystkim w przypadki odmówienia obsługi danego klienta ze względu na jeden z wymienionych czynników. W tym przypadku chodzi jednak o to, że restauracja wymusza na zagranicznych klientach wyższą opłatę – i to tylko dlatego, że nie są z Polski.
Nietrudno też wyobrazić sobie, że warszawską restaurację niedługo może czekać prawdziwy kryzys. Najpierw – łamanie praw pracowników (chociaż musi to potwierdzić jeszcze PIP), teraz – opłata za serwis tylko dla obcokrajowców. Niestety, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że to prawdopodobnie nie jest pojedynczy przypadek. Pracownicy gastronomii często skarżą się na praktyki swoich pracodawców.
zobacz więcej:
08.06.2026 15:49, Mateusz Krakowski
08.06.2026 14:54, Joanna Świba
08.06.2026 14:02, Miłosz Magrzyk

Trzeba wydać już ponad 800 tys. zł za budowę stosunkowo niewielkiego domu. Mimo taniejących materiałów
08.06.2026 13:13, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 11:26, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 10:38, Piotr Janus
08.06.2026 9:42, Aleksandra Smusz
08.06.2026 8:57, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 8:14, Aleksandra Smusz
08.06.2026 7:33, Mateusz Krakowski
08.06.2026 7:08, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 17:29, Jakub Bilski
07.06.2026 15:21, Rafał Chabasiński
07.06.2026 14:10, Aleksandra Smusz
07.06.2026 14:05, Rafał Chabasiński
07.06.2026 13:01, Joanna Świba
07.06.2026 12:12, Rafał Chabasiński
07.06.2026 11:11, Rafał Chabasiński
07.06.2026 10:12, Igor Czabaj
07.06.2026 9:37, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:47, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 7:11, Piotr Janus
06.06.2026 12:58, Rafał Chabasiński
06.06.2026 10:20, Piotr Janus
06.06.2026 9:02, Rafał Chabasiński




























