Czy trzeba obawiać się nowych dowodów osobistych?

Codzienne Dołącz do dyskusji
Czy trzeba obawiać się nowych dowodów osobistych?

Już od 1 marca będzie obowiązywał nowy wzór dowodów osobistych dla obywateli Polski. Nie będzie można tam znaleźć takich danych jak adres, wzrost i kolor oczu, a także podpisu. Czy może to sprawiać problemy?

Fotografia będzie identyczna z tą, którą możemy znaleźć w paszportach. Dane znajdujące się w systemie PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego zostaną połączone i zapisane w Systemie Rejestrów Państwowych. Dzięki temu w dowolnym urzędzie załatwimy wiele spraw, po które do tej pory trzeba było jeździć do konkretnych miejsc, gdzie zwykle czekało się dość długo. Teraz będzie to łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Dowód będzie też trudniejszy do podrobienia, będzie zawierał wiele dodatkowych zabezpieczeń, w tym mikrodruki, dodatkowe zdjęcie właściciela, jak również zostaną użyte specjalne materiały.

DowodOsobistyTylTylna strona nowego dowodu osobistego

Dotychczasowe dowody osobiste będą ważne do daty podanej na dokumencie, potem trzeba będzie wymienić go na nowy.

Kontrowersyjny dla wielu jest fakt, że na dowodzie nie będzie adresu właściciela. Dla niektórych będzie to korzyść, gdyż przy zmianie meldunku nie będą musieli wymienić dokumentu. Dla wielu jednak problemem będzie potwierdzenie miejsca meldunku, będzie trzeba mieć pod ręką akt notarialny, umowę najmu, lub inny. Podobnie sytuacja może wyglądać w bankach, ubezpieczalniach, wypożyczaniu przedmiotów i samochodów.

Obawy dotyczą także wszelkich spraw związanych z aktami notarialnymi, urzędami, placówkami leczniczymi.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, to nasi prawnicy dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcie z msw.gov.pl