Znana sieć hipermarketów ogłasza kolejne podwyżki. Pęka „magiczna” granica

Biznes Praca dołącz do dyskusji (8) 20.01.2021
Znana sieć hipermarketów ogłasza kolejne podwyżki. Pęka „magiczna” granica

Jerzy Wilczek

Przez lata praca w hipermarkecie kojarzyła się z niskimi wynagrodzeniami. Jednak sieci konsekwentnie podnoszą pensję. Teraz przyszła kolej na Kaufland. Jakie są zarobki w Kaufland 2021? Od marca przebiją magiczną granicę.

Kaufland ogłasza podwyżki od najbliższego marca. Górna granica na stanowisku kasjera ma wynieść 4,1 tys. zł brutto, choć wszystko zależy od lokalizacji sklepu oraz stażu pracy. Początkujący pracownik marketu Kaufland w mieście powiatowym może zarobić oczywiście nieco mniej.

Jak wysokie są to podwyżki? Do tej pory w niemieckiej sieci sprzedawcy zarabiali od 3,2 do 3,9 tys. zł.

Sieć zapewnia, że podwyżki to wynik „wsłuchiwania się w potrzeby pracowników”. „Ponad 70 proc. z nich jest z nami dłużej niż 3 lata” – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Zarobki w Kaufland 2021. W innych sieciach też pensje w górę

Pensje w wielkich sieciach handlowych rosną stale od kilku lat, pracownicy takich firm zresztą mogą liczyć na wiele benefitów – od wyprawek szkolnych po dofinansowanie służby zdrowia czy kredytów.

Ile jednak wpływa na konta pracowników hipermarketów i dyskontów? Nieźle płaci Lidl. Na samym początku pracy kasjer-sprzedawca może tam liczyć na pensję od 3,4 do nawet ponad 4,1 tys. brutto. Pierwsza podwyżka w Lidlu jest po roku pracy, a kolejna po następnym. I tak po dwóch latach w Lidlu na kasie można zarabiać już nawet 4,6 tys. zł.

A lider polskiego rynku dyskontów, czyli Biedronka? I ta sieć ogłosiła niedawno podwyżki, choć pensje są ciągle niższe niż u niemieckiej konkurencji. Od stycznia początkujący kasjer może liczyć na pensję od ponad 3,2 tys. zł do 3,6 tys. zł brutto (wliczając nagrody za brak nieplanowanych nieobecności) – wszystko zależy tu od lokalizacji sklepu. Po trzech latach pracy kasjer w Biedronce może liczyć w największych miastach nawet na ponad 3,8 tys. zł.

Czemu większość dużych sieci stale podnosi pensję? Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie mimo kryzysu – i o pracownika wcale nie jest tak prosto, nawet tego z zagranicy. Jest jednak pewnym paradoksem, że pensje rosną mimo tego, że w sklepach coraz więcej jest kas bezobsługowych. Cóż, wygląda na to, że człowiek w handlu jest ciągle niezastąpiony. Przynajmniej na razie.

8 odpowiedzi na “Znana sieć hipermarketów ogłasza kolejne podwyżki. Pęka „magiczna” granica”

   • Komentarz Olka po prostu idealnie podsumowuje mentalnosc Polakow, ktorzy zarabiaja tak smieszne pieniadze na reke, ze naprawde nie interesuje ich kwota brutto bo miesiac musza przezyc za netto.

    Ten artykul napisany jest tak jakby Kaufland nie wiadomo jak nagradzal pracownikow a w rzeczywistosci to wszystko sa kwoty pomiedzy 2000-2800 na reke. W zyciu bym nie poszedl za takie pieniadze do pracy jakiejkolwiek

    • W ogóle najgorsze co się mogło stać dla naszej kultury, to mówienie o zarobkach „na ręke”. Przez to widzę myślenie wielu ludzi że wredny kapitalista daje netto, a brutto ma dla siebie. Dosłownie tak większość uważa. Jest jeszcze mały odsetek który uważa że ta kwota brutto to niemal zarobek dla pracodawcy, bo przecież „koszty” – nie mając pojęcia w ogóle co to w ogóle znaczy.

 1. Niektórzy mówią że podawanie wynagrodzenia brutto, to tak jak mierzenie długości penisa razem z kręgosłupom. Zgoda, że pracownik do ręki dostanie zawsze dużo mniej. Uważam jednak że warto operować wartościami brutto, bo wtedy pracownik widzi ile tak na prawdę co miesiąc zabiera państwo. Pracownik kosztuje pracodawcę jeszcze więcej niż wynagrodzenie brutto (bo są jeszcze składki po stronie pracodawcy. Gdyby operować tylko wartościami netto, to pracownik często nie miał by tej świadomości, jak dużo pieniędzy co miesiąc płaci w postaci różnych składek. Często ludziom otwierają się oczy jak dużo im się zabiera i co tak naprawdę dostają w zamian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *