Część przedsiębiorców może mieć nowe problemy od stycznia 2022 r. To kolejne zmiany, jakie wprowadza Polski Ład

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (551)
Część przedsiębiorców może mieć nowe problemy od stycznia 2022 r. To kolejne zmiany, jakie wprowadza Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu rządzący planują wygaszenie jednej z form opodatkowania. Mowa o karcie podatkowej. Przedsiębiorców, którzy już teraz rozliczają się w ten sposób, również czeka jednak niemiła niespodzianka. Zmiany w karcie podatkowej wejdą już od przyszłego roku. 

Polski Ład poważnie zmieni system podatkowy w Polsce

Liniowa składka zdrowotna – zwłaszcza jeśli będzie wynosić 9 proc. od dochodu, tak jak wcześniej planowali rządzący – sprawi, że wielu przedsiębiorcom na podatku liniowym nie będzie opłacać się ta forma opodatkowania. Rząd zresztą wprost zachęca ich do przejścia na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kusząc obniżką stawek ryczałtu (z której de facto skorzysta tylko niewielka część przedsiębiorców).

Polski Ład to jednak też zmiany w karcie podatkowej – i to już od przyszłego roku. Rząd chce powoli wygaszać możliwość korzystania z tej formy opodatkowania. Specjaliści alarmują, że wszyscy, którzy rozważali założenie działalności i wybór karty podatkowej, muszą się pospieszyć. Konieczna jest rejestracja działalności jeszcze w tym roku – mniejsze znaczenie ma natomiast to, czy już w tym roku zostanie osiągnięty przychód z jej prowadzenia.

Niestety – to nie jedyna zmiana, jaka dotyczy karty podatkowej. Druga dotyczy przedsiębiorców, którzy już teraz korzystają z tej formy opodatkowania. To sygnał, że Polski Ład poważnie zmienia system podatkowy w Polsce – wyraźnie premiując pewne formy opodatkowania i zmuszając przedsiębiorców do jej zmiany na te preferowane przez rządzących.

Zmiany w karcie podatkowej. Część przedsiębiorców będzie zmuszona zrezygnować z tej formy opodatkowania

Jak zwraca uwagę prawo.pl, oprócz wygaszenia karty podatkowej, Ministerstwo Finansów chce dodatkowo zmienić definicję wolnego zawodu, którego przedstawiciele mogą korzystać z karty podatkowej. Od 1 stycznia 2022 r. z definicji wolnego zawodu skreśla się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną przez:

  • psychologów,
  • fizjoterapeutów,
  • tłumaczy,
  • nauczycieli, którzy świadczą usługi polegające na udzielaniu lekcji na godziny,
  • osoby świadczące usługi związane z ochroną zdrowia ludzkiego (lekarzy, pielęgniarki itd.),
  • architektów,
  • inżynierów budownictwa,
  • rzeczoznawców budowlanych.

To niekorzystna zmiana przede wszystkim dla lekarzy i innych osób świadczących usługi związane z ochroną zdrowia ludzkiego. Jeśli projektowane przepisy wejdą w życie, prawdopodobnie stracą oni możliwość świadczenia usług na rzecz osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej czy osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie działalności. Tym samym przepisy mogą wymusić na nich zmianę formy opodatkowania. Na razie nie jest jeszcze pewne, czy tak się stanie. Nie wiadomo też, czy zmieni się kształt załącznika, który zawiera listę zawodów uprawniających do rozliczania się w formie karty podatkowej.

Niestety – mimo że zbliża się wrzesień, wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie będą wyglądać przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Z tego względu przedsiębiorcy muszą wstrzymać się z większością decyzji do momentu uchwalenia przepisów – co może jeszcze potrwać.