500 plus do likwidacji do 2025 roku. I wtedy siadamy, i podziwiamy cud demograficzny

Rodzina Dołącz do dyskusji
500 plus do likwidacji do 2025 roku. I wtedy siadamy, i podziwiamy cud demograficzny

500 plus jest jedną z największych porażek Prawa i Sprawiedliwości, choć oczywiście mało kto chce nazywać rzecz po imieniu. 

Ja tylko przypomnę – 500 plus jest maszyną propagandową do uprawiania polityki przez Prawo i Sprawiedliwość. I w tej postaci działa, owszem, choć moim zdaniem partia nie powinna kupować sympatii społecznej narodu korumpując go publicznymi pieniędzmi.

500 Plus to wielka porażka PiS, choć nikt tego głośno nie mówi, bo wygrywa im wybory

A czym miało być 500 plus? Otóż od samego początku przedstawiano go jako projekt demograficzny. To znaczy – słusznie – stwierdzono, że Polaki już nie chcą rodzić dzieci. I uznano, że w interesie publicznym, dla dobra ZUS itd., byłoby dobrze zmotywować jakoś Polaków, by robili więcej małych Polaków. Rząd poniósł na tej płaszczyźnie druzgocącą wręcz porażkę, ponieważ w program wpompowano miliardy złotych z publicznych pieniędzy, a jednocześnie dzieci rodzi się mniej, niż kiedykolwiek.

Uważam, że istnieje co najmniej 255 powodów, dla których warto zlikwidować 500 Plus. Na przykład dlatego, że teraz mamy ważniejsze wydatki i dużo sensowniejsze – od rozdawnictwa – byłoby kupowanie samolotów i wyrzutni rakiet. Albo dlatego, że rozdawanie pieniędzy ludziom ma generalnie konsekwencje proinflacyjne. Tymczasem tym samym ludziom inflacja wyraźnie nie służy. Albo choćby taka kwestia, że właśnie do szkoły idzie pokolenie dzieci wychowanych w nastroju, że jakieś pieniądze należą im się od państwa z faktu samego istnienia. Nie z powodu ciężkiej pracy lub wyjątkowych zdolności. Bo są i oddychają, co jak sądzę działa jednak demoralizująco. Ale oczywiście głównym powodem, dla którego powinno się zakończyć program 500 Plus jest fakt, że nie działa – nie ma pozytywnego wpływu na demografię.

500 Plus może zadziałać pozytywnie na demografię, ale by tak się stało, trzeba go zlikwidować

Paradoksalnie program 500 Plus może jeszcze wyświadczyć ostatnią przysługę polskiej demografii. Wystarczy tutaj odwołać się do teorii promocji. Te cieszą się największym zainteresowaniem, gdy są ograniczone czasowo.

Oczywiście uważam, że jak już państwo kogoś wrobiło w dziecko obiecując, że będzie mu płacić, to teraz nie wypada go tego świadczenia pozbawiać. Raz nabyte 500 Plus niech już zostaną, w końcu żyjemy w państwie, które przynajmniej powinno aspirować do miana poważnego. Ale rząd powinien bardzo wyraźnie zaznaczyć. „Od 01.01.2025 roku program 500 Plus nie będzie już realizowany. Dzieci urodzone do tego czasu będą otrzymywały świadczenie do osiągnięcia 18 roku życia.”

A potem nic, tylko usiąść i patrzeć, a na porodówkach rozdawać cygara, jak do 2025 roku demograficzny cud pospiesznie płodzonych i rodzonych dzieci dokonuje się na naszych oczach.