Przedsiębiorców, którzy oszczędzają na początku działalności, czeka niemiła niespodzianka. To kolejna zmiana w ramach Polskiego Ładu

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (24)
Przedsiębiorców, którzy oszczędzają na początku działalności, czeka niemiła niespodzianka. To kolejna zmiana w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład to głównie nowe obciążenia dla przedsiębiorców (m.in. w postaci składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od podatku) czy nowe obowiązki. Warto jednak zauważyć, że zmieniły się również zasady amortyzacji sprzętu – na znacznie mniej korzystne. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zaoszczędzić na początku prowadzenia firmy, muszą liczyć się z tym, że amortyzacja sprzętów w 2022 r. będzie mniej korzystna.

Amortyzacja używanego sprzętu w 2022 r. Kolejna negatywna zmiana dla przedsiębiorców

Bardzo często jest tak, że początkujący przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – chcąc zaoszczędzić środki – wprowadzają do działalności różnego rodzaju sprzęty używane przez nich wcześniej (telefony, komputery, drukarki itd.) czy auta. Do końca 2021 r. przedsiębiorca mógł amortyzować taki sprzęt od jego pełnej wartości – czyli od wartości jego zakupu. Tym samym jeśli przedsiębiorca kupił np. samochód w 2019 r. za 50 tys. zł, a działalność gospodarczą założył w 2021 r. (i dokonał wprowadzenia auta do działalności jako środka trwałego), to mógł amortyzować auto od kwoty 50 tys. zł. Jak jednak zauważa Główny Doradca Podatkowy InFaktu Piotr Juszczyk, teraz jednak takie posunięcie nie będzie już możliwe, a amortyzacja używanego sprzętu w 2022 r. stanie się mniej korzystna.

Wszystko przez to, że od 2022 r. przedsiębiorcy, wprowadzając używany wcześniej sprzęt czy auto jako środek trwały do działalności gospodarczej, odpiszą nie więcej niż aktualną wartość rynkową danego sprzętu czy samochodu. Za podstawę amortyzacji nadal bowiem uważa się cenę nabycia, ale – nie wyższą od wartości rynkowej środka trwałego. W rzeczywistości zatem należy założyć, że w większości przypadków wartość rynkowa – zwłaszcza jesli między zakupem środka a wprowadzeniem go do działalności minęło co najmniej kilka lat – znacząco spadła. Nieco mniej stratni będą zatem przedsiębiorcy, którzy najpierw zakupili dany sprzęt lub samochód, a następnie po zaledwie kilku miesiącach zdecydowali się założyć działalność i wprowadzić go do firmy jako środek trwały.

Przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad wprowadzaniem do działalności używanego telefonu czy komputera

Zmiany w amortyzacji, jakie wprowadził Polski Ład, powodują, że przedsiębiorcy będą musieli poważnie się zastanowić, czy wprowadzanie do działalności używanego sprzętu (m.in. elektronicznego) będzie mieć jeszcze sens. To właśnie sprzęty elektroniczne najszybciej tracą na wartości. Może się zatem okazać, że wprowadzenie ich do działalności po kilku latach od ich zakupu sprawi, że przedsiębiorca w praktyce odpisze niewiele.

Nie do końca wiadomo, dlaczego rządzący zdecydowali się na taką zmianę – zwłaszcza, że nie przyniesie ona raczej zbyt wielkich wpływów do budżetu.