Co sprawdzić przed zakupem działki pod budowę domu, żeby uniknąć fatalnej w skutkach inwestycji

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Co sprawdzić przed zakupem działki pod budowę domu, żeby uniknąć fatalnej w skutkach inwestycji

Posiadanie domu, to marzenie większości ludzi. Część z nich również marzy o budowie własnego domu od samych podstaw. Jednak życie podpowiada, iż większość ludzi skupia się na szczegółach, takich jak umiejętność samodzielnej aranżacji wnętrz. Czy też na umiejętności samodzielnego wykonania instalacji, montażu różnych elementów. 

Są to ważne umiejętności. Jednak w skali budowy, jako całokształtu czynności przyczyniających się do powstania domu marzeń, powinny znaleźć się gdzieś dalej. Jeśli nie na końcu listy rzeczy do ogarnięcia. Zacznijmy więc od samego początku, czyli od zakupu odpowiedniego gruntu. Podpowiemy, co sprawdzić przed zakupem działki.

Co sprawdzić przed zakupem działki – kwestie oczywiste

Nie ma nic bardziej oczywistego niż lokalizacja nieruchomości. Oczywiście krąg naszego zainteresowania może ograniczać się do określonej gminy czy miejscowości. Jednak to, że działka będzie położona w pożądanej przez nas okolicy, nie oznacza wcale, iż będzie spełniała nasze wymagania dotyczące przykładowo połączenia komunikacyjnego z centrum konkretnej miejscowości. Czasami kawałek dalej, a okazuje się, że dzieci będą wygodnie i bezpiecznie dojeżdżać do szkoły autobusem, nie idąc na przystanek przy ruchliwej drodze.

Poza samą w sobie działką należy dokładnie sprawdzić, co znajduje się, a przede wszystkim, co może się znajdować, w bliskim jak i trochę dalszym sąsiedztwie. Domy w cichej okolicy, po latach niejednokrotnie zyskiwały w sąsiedztwie obwodnice miasta, lub firmy magazynowe. Przypadki bywają różne, a nawet takie, iż nieruchomości mieszkalne graniczą ze stacjami benzynowymi, przy czym ich właściciele wcale nie są psychofanami zapachu paliwa i ciągłego ruchu za płotem.

Treść księgi wieczystej 

Rozpoczynając weryfikację stanu prawnego nieruchomości, księgi wieczyste są absolutną podstawą. Tu zwracamy uwagę, czy położenie, powierzchnia i właściciel są zgodne z tym co mówi sprzedający. Zwracamy uwagę czy nie ma obciążeń w działach III i IV. Jeśli są, to dalej drążymy temat i pamiętamy, iż zakup nieruchomości z hipoteką na rzecz banku, to nic strasznego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli mówimy o działkach określanych jako budowlane, to mamy dwie możliwości. Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub wydana została dla niej decyzja o warunkach zabudowy. Przy czym samo objęcie działki przez miejscowy plan nie jest równoważne z możliwością posadowienia na takiej działce domu naszych marzeń. Dlaczego? Z miejscowego planu dowiesz się między innymi, co możesz wybudować, jak wysoki może być budynek, jakie jest przeznaczenie działek sąsiednich. Określa między innymi zasady kształtowania zabudowy oraz wskaźniki zagospodarowania terenu, czy też maksymalną i minimalną intensywność zabudowy. Zdarzają się jednak działki, które pomimo objęcia mpzp nadal nie spełniają warunków do posadowienia domu. Przykładowo z uwagi na zbyt małą powierzchnię. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy mogą też obejmować część działki, a nie całą. Zatem jeśli przystępując do zakupu mamy do dyspozycji mpzp lub decyzję o warunkach zabudowy powinniśmy solidnie zapoznać się z ich treścią i skonsultować chociażby z architektem, czy dom, który chcemy mieć, będzie mógł zostać na tej działce wybudowany.

Oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków

Kolejnym krokiem koniecznym do wykonania jest uzyskanie informacji, jak oznaczona jest działka w ewidencji gruntów i budynków. Informację taką uzyskamy w starostwie. Pomimo wydanej decyzji o warunkach zabudowy może być koniecznym wyłączenie działki z produkcji rolnej, bądź leśnej, aby uzyskać pozwolenie na budowę. W zależności od konkretnej sytuacji może to nie być aż tak skomplikowane jak się wydaje. Jednak niekiedy ludzie nie mogą się z tym uporać przez całe lata.

Dostęp do drogi publicznej

Każdy kupujący wie, że do działki musi jakoś dojechać. Najczęściej sprzedający pokazuje kupującemu ową drogę w terenie i nikt już się nad tym dalej nie zastanawia. A to duży błąd. Badając dostęp do drogi, kupujący powinien zapoznać się z treścią na przykład mapy zasadniczej, gdzie będzie widać z jakimi działkami graniczy nasza potencjalna nieruchomość. Czasem wystarczy jakiś mało widoczny pas gruntu pomiędzy naszą działką, a drogą, aby okazało się, iż faktycznego dostępu do drogi nie ma. Zatem sprawdzajmy dokładnie ten dostęp do drogi.

Kilka cennych życiowych wskazówek

Szukając działki pod budowę jedno jest pewne. Nie można się bać zadawać pytań. Dzwońmy do gminy, do starostwa, wypytujmy, dopytujmy, upewniajmy się i weryfikujmy. Konsultujmy zakup ze specjalistami w dziedzinie nieruchomości np. prawnikami, pośrednikami w obrocie nieruchomościami, architektami. Siadając do aktu notarialnego musimy mieć poczucie, że wiemy o tej działce więcej niż jej właściciel. Wtedy jest bezpiecznie i ograniczamy ryzyko utopienia dużej sumy pieniędzy w nieruchomość, która nie spełni naszych oczekiwań. Absolutnie nie odwlekajmy w czasie uzyskania różnych informacji. Nie czekajmy do ostatniej chwili. Należy również pamiętać, że notariusz nie jest podmiotem, który odpowie na każde z naszych pytań. Notariusz sporządza akty notarialne na podstawie oświadczeń stron czynności notarialnej oraz przedłożonych dokumentów. Ciężar odpowiedzialności za wybór odpowiedniej działki spoczywa na stronie kupującej.