O północy rozbłyska niebo, a czasem niestety też ziemia. Co zrobić, gdy ktoś używa fajerwerków na złość innym?

Codzienne dołącz do dyskusji (43) 31.12.2017
O północy rozbłyska niebo, a czasem niestety też ziemia. Co zrobić, gdy ktoś używa fajerwerków na złość innym?

Justyna Bieniek

Wielkimi krokami zbliża się noc Sylwestrowa, która nieodłącznie wiąże się z hucznymi wystrzałami i wielkimi imprezami organizowanymi przez miasto. Pomimo tego, że według danych z poprzedniego roku tylko 4% Polaków spędza Sylwestra na rynku miasta lub innej imprezie masowej. Warto wiedzieć jak postępować w przypadku nieoczekiwanego wymknięcia się fajerwerków spod kontroli.

Przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zabraniają uczestnikom wnoszenia na ich teren materiałów pirotechnicznych, imprezy sylwestrowe rządzą się jednak swoimi prawami. Któż z nas nie widział uczestników strzelających w tłumie fajerwerkami? Jakaś cześć z nas była świadkiem albo wręcz ofiarą wypadku z udziałem takich nieodpowiedzialnie wypuszczonych petard. Pół biedy, jeśli efektem tej nieodpowiedzialności była wypalona dziura w ubraniu, gorzej jeżeli doszło do poparzenia jakiejś osoby.

Co robić w takiej sytuacji?

Generalnie, jakiekolwiek zranienie innej osoby przy pomocy sztucznych ogni jest nawet przestępstwem i zwykle takie zdarzenie swój finał znajduje w sądzie. Będąc uczestnikiem imprezy masowej nie zawsze możemy jednak zidentyfikować taką osobę.

Kto odpowiada za fajerwerki?

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność za wystrzeliwane fajerwerki ponoszą organizatorzy imprezy. Nawet jeśli szkoda została wyrządzona przez jednego z uczestników. Nie ma tutaj znaczenia czy impreza spełniała standardy bezpieczeństwa. Obowiązkiem organizatora jest zadbanie o to, aby petardy nie były wnoszone i odpalane na jej terenie.

Co poza imprezą?

Petardy, rzymskie ognie, rakiety, sztuczne ognie, wszystkie materiały pirotechniczne mogą być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i… trzeźwej. Czy to w ogóle możliwe w Sylwestra?

Wymknięcie się fajerwerków spod kontroli może narazić nas na odpowiedzialność, nie tylko karną, ale również cywilną. Jeśli wypuszczona petarda spowoduje jakieś zniszczenia, osoba która ją odpaliła musi liczyć się z konsekwencjami. Nie będzie mieć w takiej sytuacji znaczenia tłumaczenie, że „puszczałem inaczej, ale był wiatr”.

Przy okazji tej hucznej zabawy (w sensie dosłownym i przenośnym) pamiętajmy, że dla wielu zwierząt domowych, a także dziko żyjących, jest to przeżycie porównywalne z bombardowaniem miasta. Może warto z tej okazji poprzestać na zimnych ogniach i zadowolić się satysfakcją, że tego dnia nie tylko nie wypuściliśmy w niebo ¼ wypłaty, ale również, że gdzieś tam, może w nawet w naszym własnym domu, żaden piesek nie chowa się pod dywanem.