Wyższe opłaty za wywóz śmieci, segregacja śmieci na trzy pojemniki i większa kara za śmiecenie. Oto nowe pomysły ministerstwa

Prawo Środowisko dołącz do dyskusji (45) 23.12.2020
Wyższe opłaty za wywóz śmieci, segregacja śmieci na trzy pojemniki i większa kara za śmiecenie. Oto nowe pomysły ministerstwa

Adrian Boguski

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by w niektórych gminach ponownie obowiązywała segregacja śmieci na trzy pojemniki. Za wywóz śmieci mieliby natomiast więcej płacić właściciele i najemcy lokali niemieszkalnych. Wzrosną też kary za śmiecenie w miejscach publicznych. Na razie jednak wszystko pozostaje w sferze propozycji. 

Segregacja śmieci na trzy pojemniki

Zmiany dotyczące sposobu zagospodarowywania odpadów i segregacji śmieci stają się chyba regularnym zajęciem władz państwowych i lokalnych. Najnowsza propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że na terenach niektórych gmin będzie można dokonywać segregacji śmieci na trzy frakcje, a nie jak do tej pory – pięć. Wszystko będzie zależeć oczywiście od zgody ministra.

Segregacja śmieci na trzy pojemniki byłaby korzystna dla niektórych samorządowców i zarządców wspólnot mieszkaniowych. Skarżą się oni bowiem na brak miejsca w altanach śmietnikowych do pomieszczenia aż pięciu kontenerów. Wymóg tylko trzech pojemników sprawiłby zaś, że wszystkie się zmieszczą, a wywóz śmieci będzie tańszy. Jeżeli taką zmianę chciałby wprowadzić wójt lub burmistrz, musiałby uzyskać na to zgodę w formie decyzji ministra Michała Kurtyki.

Resort nie proponuje jednak tylko możliwości zmiany ilości frakcji w poszczególnych gminach. Ministerstwo chce także indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z opłat za wywóz śmieci. Chodzi przede wszystkim o to, by osoby, które sumiennie segregują odpady, płaciły mniej za wywóz śmieci i nie poniosły zbiorowej odpowiedzialności finansowej za to, że ich sąsiedzi wyrzucają wszystko razem.

Drożej za wywóz śmieci dla lokali niezamieszkanych i wyższe kary za śmiecenie

Drożej za wywóz śmieci, według nowego pomysłu, mieliby zapłacić właściciele i najemcy lokali pod restauracje, hotele, centra handlowe, biurowce, sklepy, czy innych nieruchomości niezamieszkanych.

Obecnie maksymalna stawka, jaka może być zastosowana wobec właścicieli sklepów czy restauratorów wynosi 152, 50 zł za 1 m3 odpadów komunalnych, które zostały poddane segregacji, natomiast za odbiór odpadów nieposegregowanych muszą zapłacić 305 zł za 1 m3. Cena, jaką płacą wspomniani już restauratorzy za opróżnienie zbiorników nieczystości ciekłych i wywóz tych nieczystości wynosi zaś 60 zł za 1 m3. Wszystkie z wymienionych stawek, w myśl nowego projektu miałyby zostać podniesione.

Ważną zmianą, jaką proponuje resort, jest również zwiększenie kar za śmiecenie w miejscach publicznych. Już podczas wakacji w mediach pojawiła się informacja, że kara ta będzie wynosić nawet 5 tys. złotych. Obecnie Kodeks wykroczeń za śmiecenie na drodze, trawniku, placu, ogrodzie, czy ulicy przewiduje 500 złotych mandatu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by rząd przyjął projekt nowelizacji jeszcze przed końcem 2020 roku. Czas, który pozostał i ostanie napięcia, związane z epidemią, pozwalają nam jednak sądzić, że zamiary resortu są mało realne.

45 odpowiedzi na “Wyższe opłaty za wywóz śmieci, segregacja śmieci na trzy pojemniki i większa kara za śmiecenie. Oto nowe pomysły ministerstwa”

 1. „Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce…” – A ja chcę, aby spółki komunalne podawały do publicznej wiadomości na co idą pieniądze z bardzo drogich już opłat za śmieci. Jeśli nie budują za tą kasę nowoczesnych sortowni, to sprawa jest bardzo podejrzana i musi zwyczajnie dochodzić do korupcji.

  • Budżet samorządów nie jest z gumy, PiS nie jest w żaden sposób przyjazny samorządom, stąd podwyższanie opłat za śmieci

   • Podwyższanie opłat za śmieci, aby podreperować budżet miasta czy gminy jest mylące. W takim wypadku ludzie się frustrują myśląc, że wywóz śmieci rzeczywiście tyle kosztuje. Skoro samorządy mają problemy z pieniędzmi, to niech podniosą podatek od nieruchomości. Dlatego piszę o transparentności finansów, jeśli spółka komunalna przekazuje kasę do budżetu gminy, to ludzie powinni o tym wiedzieć.

    • Ale wywóz śmieci właśnie tyle kosztuje.
     Tyle że największa część to tzw. opłaty marszałkowskie.
     Wiadomo dokąd trafiają…
     A potem… plum, ni ma.

    • Hola hola. co to za socjalistyczne propozycje? Z jakiej racji mają być podnoszone podatki? Jeżeli samorządom nie wystarcza pieniędzy, to najpierw niech wykażą co do grosza swoje wpływy i wypływy i dopiero możemy mówić, czy potrzebne są wyższe podatki. Bo może się okazać, że jest rozpasanie i lepiej zrobić oszczędności.

     Co to w ogóle za sposób myślenia, żeby od razu walić po kieszeni obywatela…

     • Masz rację oczywiście, ale może naiwnie założyłem, że samorządy dobrze wydają pieniądze, które już teraz mają i nie da się nic oszczędzić.

 2. Jak chcą ustalić, kto sortuje prawidłowo, skoro nie są w stanie ustalić, kto tego nie robi, stąd odpowiedzialność zbiorowa?

  • Dużo łatwiej rozpoznać osobę, która chce być rozpoznana, np.: taka która sortuje śmieci niż stwierdzić, że ktoś nie sortuje śmieci, lub nie wszystkie.

   • Chyba tylko wtedy, gdy podpisuje je imieniem i nazwiskiem – jak w śmietniku blokowiska rozpoznasz czyj śmieć jest czyj?

    • Już słyszałem o pomyśle z nalepkami z RFID lub kodem kreskowym z indywidualnym dla danego lokalu numerem. Chociaż promem może być próba oszukania systemu przez produkowania stosunkowo małej ilości podpisanych i posortowanych odpadów oraz wyrzucanie reszty anonimowo.

     • Sorry, ale ja się w ogóle nie dziwię. Polacy zarabiają śmieszne pieniądze, a opłaty są w cenach europejskich i do tego co chwile są podwyższane albo dochodzą nowe opłaty…

     • Czekaj to wy wyrzucacie worki? Ja wyrzeczeń śmieci z worka i używam aż się podrze. Wy chcecie być eko czy zatonąć w śmieciach?

 3. I bardzo dobrze. Podatki powinny wzrosnąć jeszcze bardziej. Skoro tępy suweren na to pozwala, to tak powinno być. „pińcset plós” dali, więc trzeba to sobie jakoś odbić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *