Wyższe opłaty za wywóz śmieci, segregacja śmieci na trzy pojemniki i większa kara za śmiecenie. Oto nowe pomysły ministerstwa

Prawo Środowisko Dołącz do dyskusji (75)
Wyższe opłaty za wywóz śmieci, segregacja śmieci na trzy pojemniki i większa kara za śmiecenie. Oto nowe pomysły ministerstwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by w niektórych gminach ponownie obowiązywała segregacja śmieci na trzy pojemniki. Za wywóz śmieci mieliby natomiast więcej płacić właściciele i najemcy lokali niemieszkalnych. Wzrosną też kary za śmiecenie w miejscach publicznych. Na razie jednak wszystko pozostaje w sferze propozycji. 

Segregacja śmieci na trzy pojemniki

Zmiany dotyczące sposobu zagospodarowywania odpadów i segregacji śmieci stają się chyba regularnym zajęciem władz państwowych i lokalnych. Najnowsza propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że na terenach niektórych gmin będzie można dokonywać segregacji śmieci na trzy frakcje, a nie jak do tej pory – pięć. Wszystko będzie zależeć oczywiście od zgody ministra.

Segregacja śmieci na trzy pojemniki byłaby korzystna dla niektórych samorządowców i zarządców wspólnot mieszkaniowych. Skarżą się oni bowiem na brak miejsca w altanach śmietnikowych do pomieszczenia aż pięciu kontenerów. Wymóg tylko trzech pojemników sprawiłby zaś, że wszystkie się zmieszczą, a wywóz śmieci będzie tańszy. Jeżeli taką zmianę chciałby wprowadzić wójt lub burmistrz, musiałby uzyskać na to zgodę w formie decyzji ministra Michała Kurtyki.

Resort nie proponuje jednak tylko możliwości zmiany ilości frakcji w poszczególnych gminach. Ministerstwo chce także indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z opłat za wywóz śmieci. Chodzi przede wszystkim o to, by osoby, które sumiennie segregują odpady, płaciły mniej za wywóz śmieci i nie poniosły zbiorowej odpowiedzialności finansowej za to, że ich sąsiedzi wyrzucają wszystko razem.

Drożej za wywóz śmieci dla lokali niezamieszkanych i wyższe kary za śmiecenie

Drożej za wywóz śmieci, według nowego pomysłu, mieliby zapłacić właściciele i najemcy lokali pod restauracje, hotele, centra handlowe, biurowce, sklepy, czy innych nieruchomości niezamieszkanych.

Obecnie maksymalna stawka, jaka może być zastosowana wobec właścicieli sklepów czy restauratorów wynosi 152, 50 zł za 1 m3 odpadów komunalnych, które zostały poddane segregacji, natomiast za odbiór odpadów nieposegregowanych muszą zapłacić 305 zł za 1 m3. Cena, jaką płacą wspomniani już restauratorzy za opróżnienie zbiorników nieczystości ciekłych i wywóz tych nieczystości wynosi zaś 60 zł za 1 m3. Wszystkie z wymienionych stawek, w myśl nowego projektu miałyby zostać podniesione.

Ważną zmianą, jaką proponuje resort, jest również zwiększenie kar za śmiecenie w miejscach publicznych. Już podczas wakacji w mediach pojawiła się informacja, że kara ta będzie wynosić nawet 5 tys. złotych. Obecnie Kodeks wykroczeń za śmiecenie na drodze, trawniku, placu, ogrodzie, czy ulicy przewiduje 500 złotych mandatu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by rząd przyjął projekt nowelizacji jeszcze przed końcem 2020 roku. Czas, który pozostał i ostanie napięcia, związane z epidemią, pozwalają nam jednak sądzić, że zamiary resortu są mało realne.