Straciłeś na upadku biura podróży? Pieniądze odda Ci Skarb Państwa!

Codzienne dołącz do dyskusji 14.08.2015
Straciłeś na upadku biura podróży? Pieniądze odda Ci Skarb Państwa!

Michał Grązka

Gdy biuro podróży upadnie, klienci mają problemy z odzyskaniem pieniędzy. Jest na to jednak prawny sposób.

W roku 2012 polskich turystów spotkała nieprzyjemna fala bankructwa rodzimych biur podróży. Gdy upadała jedna spółka za drugą, wczasowicze mieli nierzadko problemy nawet z tym, żeby dostać się z powrotem do Polski bez wykładania prywatnych pieniędzy na bilet.

Jak pewnie wielu pamięta, a reszta się domyśla, jeżeli nie było pieniędzy nawet na powroty, to klienci biur podróży nie mieli też co liczyć na odszkodowania i zwrot gotówki za nieudane wczasy. W lepszej sytuacji są ci, których wycieczki zostały odwołane bez bankructwa – wtedy pieniądze można odzyskać. Ostatnie wyroki sądów pokazują jednak, że unijne prawo wymusza od Skarbu Państwa wypłacenie rekompensat także pechowcom, których spotkał upadek firmy obsługującej wycieczkę.

W naszym kraju dyrektywa UE o zabezpieczeniu klientów biur podróży została niewłaściwie wdrożona. W związku z tym, jeżeli wpłaciliśmy zaliczkę lub całą sumę firmie organizującej wycieczkę, a ta nie odbyła się w części lub w całości, odzyskamy pieniądze. Tylko, że nie od biura, a ze Skarbu Państwa.

Należy jednak pamiętać, że dla zgłaszania roszczeń obowiązuje przedawnienie. Wynosi ono trzy lata. Jeżeli więc upadek biura podróży i utrata pieniędzy nastąpiły w 2012 roku, warto się spieszyć. Choć decyzja odnośnie rozpoczęcia naliczania przedawnienia zależy od interpretacji, to najczęściej będzie to nie moment upadku firmy, a dzień w którym jej klient dowiedział się o braku możliwości uzyskania odszkodowania.

Pamiętajmy, że w przypadku dowolnych problemów z wakacjami nie wynikających z upadłości, odpowiedzialne jest biuro podróży. Kwestionować można zarówno kradzież z hotelu, jego zły standard, czy też zmianę programu wycieczki lub niespełnienie pełnych warunków umownych. Wtedy konkretna firma, a nie państwo wypłaca nam odszkodowanie.

Aby złożyć wniosek o zwrot pieniędzy z wakacji ze Skarbu Państwa, warto poradzić się specjalisty. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.