Przedsiębiorcy mają do podjęcia trudną decyzję. I pozostało im już niewiele czasu

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy mają do podjęcia trudną decyzję. I pozostało im już niewiele czasu

Przedsiębiorcy, jak co roku, muszą podjąć decyzję o wyborze formy opodatkowania. Warto jednak pamiętać, że w tym roku czekają ich dwie decyzje – co do formy opodatkowania zarówno za 2023, jak i 2022 r. Zgodnie z przepisami można bowiem (wyjątkowo) zmienić formę opodatkowania za zeszły rok.

Wybór formy opodatkowania w 2023 r.: przedsiębiorcy muszą podjąć decyzję

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy mają czas na wybór formy opodatkowania na dany rok do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwszy przychód w danym roku. To oznacza, że większość przedsiębiorców kontynuujących działalność, musi wybrać formę opodatkowania na 2023 r. do 20 lutego.

Problem polega jednak na tym, że przedsiębiorcy muszą ponadto zdecydować, czy dokonują zmiany formy opodatkowania za rok 2022, czy pozostają przy swoim pierwotnym wyborze. Możliwość zmiany formy opodatkowania wstecz to tegoroczny wyjątek – wszystko przez to, że w zeszłym roku rządzący postanowili korygować Polski Ład w środku roku podatkowego. To z kolei spowodowało, że nie dla wszystkich przedsiębiorców forma opodatkowania wybrana na początku roku była tak samo opłacalna po zmianach. Na przykład przedsiębiorcy na skali podatkowej otrzymali „prezent” od rządu w postaci obniżki PIT z 17 do 12 proc., natomiast liniowcy i ryczałtowcy – możliwość odliczenia części składki zdrowotnej.

Teoretycznie na decyzję o zmianie formy opodatkowania za rok 2022 r. przedsiębiorcy mają znacznie więcej czasu – w praktyce do 2 maja, kiedy muszą złożyć ostatecznie zeznanie podatkowe za poprzedni rok. W praktyce jednak warto przeanalizować opłacalność zmian już teraz.

Wielu przedsiębiorców podejmie decyzję, sugerując się zasadami wyliczania składki zdrowotnej

Czynnikiem, który może mieć decydujący wpływ na decyzję o wyborze formy opodatkowania (zarówno na rok 2023, jak i za poprzedni rok) jest składka zdrowotna. To właśnie od zasad jej wyliczania w dużej mierze zależy to, jakie opodatkowanie będzie dla przedsiębiorcy najkorzystniejsze. Teoretycznie dla wielu osób prowadzących działalność gospodarczą najkorzystniejszą formą opodatkowania może być ryczałt; w praktyce jednak przedsiębiorcy, którzy są „zagrożeni” wpadnięciem w trzeci próg składki zdrowotnej w 2023 r. (roczne przychody powyżej 300 tys. zł) muszą liczyć się nie tylko z późniejszą niedopłata w razie takiej sytuacji, ale też – utratą opłacalności tej formy opodatkowania. Ryczałtowcy, którzy uzyskują ponad 300 tys. zł przychodu rocznie płacą bowiem składkę zdrowotną w wysokości 1007,81 zł. Może się zatem okazać, że przy tak wysokich przychodach bardziej opłacalna będzie inna forma opodatkowania.