Idea Bank żąda 570 zł za zamknięcie rachunku bankowego, którego klient nie używał

Finanse Gorące tematy dołącz do dyskusji (113) 30.06.2018
Idea Bank żąda 570 zł za zamknięcie rachunku bankowego, którego klient nie używał

Udostępnij

Joanna Buchwałd-Musińska

Historia całkiem typowa: klient zakłada na korzystnych warunkach darmowy rachunek bankowy, z myślą, że będzie z niego korzystał. Z czasem okazuje się on zbędny, klient o koncie zapomina, a po latach, gdy chce z niego zrezygnować, bank żąda 570 zł za zamknięcie rachunku bankowego, który de facto miał być darmowy.

Darmowe (?) konto bankowe

W 2014 r. przedsiębiorca postanowił założyć sobie darmowe konto firmowe w Idea Banku. Brak opłat i karta do konta wydawały się korzystną opcją, ale klienta zainteresował inny atrybut oferty. Właśnie ze względu na niego postanowił założyć rachunek firmowy w Idea Banku. Ponieważ jednak główne konto klienta mieściło się w innym banku, o tym firmowym zwyczajnie zapomniał. W tzw. międzyczasie przedsiębiorca zamknął działalność gospodarczą i wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Zamknięcie rachunku bankowego za 570 zł

Odnaleziona przypadkiem karta do konta Idea Banku przypomniała klientowi o rachunku bankowym. Klient postanowił zamknąć konto przy okazji przyjazdu do Polski. Wizyta w oddziale Idea Banku przyprawiła go jednak o niemałe zdumienie. Klient miał świadomość, że zamknięcie rachunku bankowego po 4 latach może się wiązać z zapłatą jakiejś niewysokiej kwoty, ale bank żądał od niego 570 zł.

Dług jest i koniec

Mimo, że rachunek firmowy, oferowany przez Idea Bank miał być całkowicie darmowy, to opłata za kartę debetową wynosiła 4,99 zł miesięcznie. Jak słusznie zauważył klient, opłata za kartę przez 48 miesięcy wyniosłaby niespełna 250 zł, czyli wciąż daleko od żądanych 570 zł, nawet przy uwzględnieniu odsetek. Pracownica banku nie umiała jednak wyjaśnić skąd wzięła się ta kwota – dług jest i koniec.

Bank nie wysyła ponagleń

Co ciekawe, przez 4 lata, podczas których dług na koncie klienta sukcesywnie wzrastał, Idea Bank nie wysłał ani jednego pisma z informacją o rosnącym zobowiązaniu. Na pytanie dlaczego tak się stało, również nie otrzymał w oddziale odpowiedzi. Miał natomiast usłyszeć, że „bank nigdy nie wysyła wezwań ani ponagleń”.

„Czuję się oszukany. Wygląda jakby Idea Bank specjalnie nie informował mnie o zaległościach i tylko hodował moje zombie konto, zacierając ręce i patrząc jak dług rośnie. Gdyby mnie poinformowali o zaległościach, gdy dług wynosił 20-30 zł, to uregulowałbym to i zamknął konto. Teraz mam do zapłacenia prawie 600 zł za konto, którego nigdy nie używałem.”

„Hodowanie” kont z długami to norma

W odpowiedzi na nurtujące kwestie, Idea Bank złożył zaskakujące wyjaśnienie. Okazuje się bowiem, że sytuacja, w której znalazł się opisywany przez nas przedsiębiorca, dotyczy pojedynczych właścicieli kont założonych przed rokiem 2016. „Hodowanie” kont z długami nie należy do dobrych praktyk banku i wydaje się nieuczciwe wobec klientów, ale jest powszechne. Nie było by w tym nic nagannego, gdyby bank przynajmniej informował roztargnionych klientów o narastającym zadłużeniu. Banki zasłaniają się jednak regulaminami, w których mogą umieszczać np. zapisy o monitach do klientów dopiero przy kwotach sięgających kilkuset złotych.

Reklamacja w banku wystarczy

Idea Bank nie zapewnił, że zmienił już procedury i problemu nie widzi, ponieważ klientom w podobnej sytuacji z reguły wystarczy złożyć reklamację.

„Jeżeli nasi klienci doświadczyli takiej sytuacji, zachęcamy do złożenia reklamacji. Tego typu przypadki – przy udowodnieniu, że rachunek nie był używany – są co do zasady w procesie reklamacyjnym rozpatrywane na korzyść klienta.”

Dawniej posiadanie „czystego” konta nie wiązało się z żadnymi konsekwencjami. Dziś już niekoniecznie, szczególnie wówczas, gdy w pakiecie z kontem jest karta debetowa. Okazuje się bowiem, że pieniądze, które banki zarabiają na posiadaczach zapomnianych kont to praktycznie stały punkt „budżetów prowizyjnych” większości banków. Warto, zatem, w czas zrobić porządek z nieużywanymi produktami, by zamknięcie rachunku bankowego nie zaskoczyło portfela. Dobrze mieć również świadomość, że w sporach z bankami nie zawsze wystarczy mieć rację – czasem wymaga to uporu, czasu i konsekwencji.

113 odpowiedzi na “Idea Bank żąda 570 zł za zamknięcie rachunku bankowego, którego klient nie używał”

 1. Idea Bank to najgorsza instytucja finansowa. Jak chcesz otrzymywać najdroższe a przy tym nie zasadne monity warte 200 zł każdy ,zapraszamy. Dostępność produktów ok, ale później tylko kłopoty. Zresztą cała grupa p.Czarneckiego działa w myśl zasady : ściemnić i ograbić

  • Gadasz glupoty. Mam juz kilka lat konto w Ideabanku i wszyztko jest w porzadku. Ideabank daje najwiekszy procent na lokatach. Ot poprostu trzeba byc rozgarnietym, a nie niemota jak ten nieudacznik ktory musial wyjechac na wyspy

   • W normalnym kraju blokują konto po 3miesiacah braku wpływów więc nie pitol że ktoś jest nieogarniety. Zlodziejskie praktyki zachodnich banków powinny być ukrocone już dawno ciulu

   • Poczytaj fora na temat tego banku, czy ich Getin Leasingu. Gdy spóźnisz się jeden dzień zecspłatą raty, czy opłaty za kartę, otrzymujesz monity telefoniczne, nawet 5 dziennie, a wg regulaminu każdy to 200zł i tak w ciągu 5 dni pobytu za granicą bez dostępu do konta, twój dług wzrasta o kilka tysięcy

    • A na cholerę skoro mi nigdy nie rosną? I to w Idea Bank. Mam konto i za nic nie płacę…. Bo się wywiązuje z umowy. Czytać umowy i spełniać warunki a nie płakać.

 2. Banku Zachodnim WBK w 2014 roku Założyłem konto osobiste dla mamy. Nie korzystała z niego przez 4 lata do dnia dzisiejszego. Dostała ostatnio kartę płatniczą do tego rachunku. Poszedłem z mamą do banku bez problemu anulowano rachunek i zniszczono karty bez jakichkolwiek opłat.

 3. Założył konto, zapomniał, a po 4 latach zdziwiony, ze opłaty sie liczyły. Zazwyczaj w bankach warunkiem braku opłaty jest korzystanie z konta. Wspomniane 570 zł jest raczej za opłaty, które sie naliczały a nie za zamknięcie konta, jakby miał głowę na karku 4 lata temu i zamknal rachunek to tej opłaty by nie było, wiec nie jest to płatność za zamknięcie. Ogłupiacie ludzi takimi nagłówkami.

  • Nie specjalnie. Po prostu bank zapewne zmienił taryfę prowizji i opłat i nagle usługa darmowa zmieniła się w płatna. Ostatnio to norma ale jak ktoś jest za granicą to mógł nie wiedzieć, że zmienia się klimat.

 4. „Czuję się oszukany. Wygląda jakby Idea Bank specjalnie nie informował
  mnie o zaległościach i tylko hodował moje zombie konto, zacierając ręce i
  patrząc jak dług rośnie. Gdyby mnie poinformowali o zaległościach, gdy
  dług wynosił 20-30 zł, to uregulowałbym to i zamknął konto. Teraz mam do
  zapłacenia prawie 600 zł za konto, którego nigdy nie używałem.”

  Mam dwie lewe ręce, jestem życiowym niedorajdą i sobie z niczym nie radzę, ale to nie jest moja wina bo ja jestem wyjątkowy, to wina ich wszystkich którzy tego nie widzą.

  • „Mam dwie lewe ręce, jestem życiowym niedorajdą i sobie z niczym nie radzę, ale to nie jest moja wina bo ja jestem wyjątkowy, to wina ich wszystkich którzy tego nie widzą.” Podsumowanie większości socjalistycznego roszczeniowego społeczeństwa.

 5. Ja mam konto w IdeaBank. Śledząc informacje na rynku otworzyłem konto firmowe w PKOBP. Jak tylko się sytuacja unormuje od razu wracam, bo 570zl to teraz mi pobiorą po kilku wpłatach do banku. Super tanie prowadzenie konta w IdeaBanku, z kredytem było co prawda pod górę ale i tak dali najlepsza ofertę

  • Też mam w IB i w sumie sobie chwalę, szczególnie bankowość internetową, ale obsługę mają fatalną. Od początku wydzwaniają chcąc wcisnąć mi kredyt. Mówię że interesuje mnie leasing na samochód- dzwonią po trzech miesiącach, kiedy już mam auto. Wypełniam formularz, z prośbą o kontakt w sprawie leasingu maszyny – mija pół roku, maszyna już pracuje, oni dzwonią z informacją o mobilnym wpłatomacie. Dzwonię po pomoc, bo bankomat wciągnął kasę (mój błąd), pani w słuchawce:”To bardzo dobrze, że pan dzwoni, ale w czym ja mogę pomóc?”(!!!) i ostatecznie każe czekać i sprawdzać, czy się zaksięgowało. Składam reklamację (bo się zaksięgowało)- pan w oddziale prosi koleżankę o znalezienie formularza, potem przy mnie go czyta, oddaje i każe wypełnić.

 6. Przeczytał umowę z bankiem i udaje głupka?? Analfabetyzm finansowy trwa nadal Amber Gold niczego Polaków nie niauczył.

  • Amber Gold , frankowcze. Itp to wszystko socjalistyczni cwaniacy którzy twierdzą że inni mają płacić za ich błędy.

 7. Konto i Idea Banku mam od roku i póki co bez problemów, natomiast z opisaną sytuacją, ale załatwioną uczciwie miałem do czynienia w Deutche Banku. Wziąłem tam kredyt, który był korzystny przyprzy założeniu bezpłatnego konta. Założyłem takie konto, bez karty, tyko po to by wpłacać nań kasę, z której bank potrącał sobie raty. Kredyt spłaciłem, o koncie zapomniałem. Po dwóch latach zadzwonił pan z informacją iż za 2 moesiące zmoeniają regulamin i albo muszę z konta korzystać, albo je zamknąć, inaczej będę płacił.
  A czy pan z artykułu przypadkiem nie założył konta w Idea, żeby skorzystać z promocji w ramach której można było dostawać do 50 zł/mies kasy, a gdy promka się skończyła „zapomniał” o nim?

 8. Jak to nie wysylaja? Ja dostawalam co miesiąc, a jak nie zaplacilam za dwa miesiace z rzedu to kancelaria prawna sie dobijala. Zenujacy bank. Mam nadzieje, ze system odnotowal zamkniecie konta, bo znajac zycie moge nadal dostawac ponaglenia. U nich wszystko jest mozliwe.

 9. Pani Joanno, ten błędny tytuł to przez przypadek czy mial celowo wywołać sensację? 570 zł nie jest za zamknięcie tylko za kartę, odsetki i coś jeszcze co ten złodziejski bank powinien wyjaśnić. Nie daje to jednak Pani prawa do wprowadzania w błąd…

 10. Cała ta grupa od Czarneckiego ma działania przeciw klientom. IB namawia na konto z wkładem na emeryturę, potem nie można wyciągnąć z tego kasy, przy kredycie obowiązkowy pakiet płynnościowy na 10%, z którego nie można skorzystać. Kiedyś był bank getin online, w którym było darmowe dożywotnio. GetinBank wykupił GetinOnline i nie potrafili wysłać informacji o zmianach warunków i zaczęli naliczać opłatę za kartę. Dowiedziałem się o tym jak dług sięgnął 80PLN, a pierdoły typu weź kredyt przychodziły co miesiące. IB pomimo zamknięcia konta i zastrzeżenia danych marketi gowych regularnie spamują moją skrzynkę.

 11. najgorszy syf wśród banków. Tak samo jak getinbank i każda kolejna działalność czarneckiego. Polecam przeczytać pierwszą lepszą umowę z tego banku i zestawić ją z porównywalną z innych banków. Na pęczki klazul niedozwolonych o których wszyscy pracownicy wiedzą, ale mają to gdzieś – wkalkulowali sobie w działalność koszty ewentualnych przegranych spraw sądowych. Na 1000 umów do sądu pójdzie może 10 osób. Czysty zysk.

  • Od klauzul abuzywnych (niedozwolonych) to UOKiK jest, i do niego każdy z podejrzeniem takich klauzul powinien się kierować, dopiero po sprawdzeniu można podważyć taką umowę i ewentualnie unieważnić. Pracownikom nic do tego, skoro to dział prawny, jak w 90% firm, odpowiada za szablon umowy, więc dziwię się co tu miałby zwykly, szeregowy pracownik zmienić.

 12. Jeżeli jest dokłada ie tak jak pisze zawiedziony klient to najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do I Wydziału Cywilnego

 13. Idea bank to jest organizacją wyłudzaczy, wszystko co jest z nimi powiązane łączy się z okradaniem klienta. Czarnecki doskonale to sobie zaplanował.

 14. Mi po zamknięciu konta przez pół roku przysłali monity o zaległości w prowadzeniu konta. Co miesiąc 20 zł za prowadzenie mimo iż konto jest zamknięte. Po wielu telefonach wkomcu raczyli sprawdzić kiedy zostało zamknięte

 15. Mam podobną akcję z Idea Bankiem. OMIJAJCIE TEN BANK Z DALEKA. A JAK JESTEŚCIE ZADOWOLONYMI KLIENTAMI, TO TYLKO WAM SIĘ TAK WYDAJE DO PIERWSZEJ SYTUACJI SPORNEJ. Przeanalizujcie, czy aby na pewno dziwnym trafem nie znikają wam środki z konta, bo i takie rzeczy się zdarzały. A o bezproblemowym zamknięciu kont czy linii kredytowej to zapomnijcie. Wasze dane osobowe też są przekazywane do firm trzecich, bez waszej wiedzy. UWAŻAJCIE ZANIM cokolwiek podpiszecie. Doradca żeby zagarnąć prowizje potrafi i w sobotę przyjechać, a zamknięcie rachunku w moim przypadku trwa pół roku i końca nie widać.

 16. I między innymi dlateg ja postawiłam na getin bank. Oni nie bawią się w takie rzeczy i stawiają na jasne i transparentne zasady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *