2080 i 5000 złotych to nie koniec pieniędzy, o które mogą wnioskować samozatrudnieni przedsiębiorcy. Dofinansowanie części kosztów

Firma dołącz do dyskusji (905) 23.04.2020
2080 i 5000 złotych to nie koniec pieniędzy, o które mogą wnioskować samozatrudnieni przedsiębiorcy. Dofinansowanie części kosztów

Paweł Grabowski

Dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych to kolejny rodzaj pomocy, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej. 

Tarcza antykryzysowa daje możliwość ubiegania się o pieniądze, które pomogą przetrwać trudny czas epidemii koronawirusa. Staramy się na bieżąco informować jakie możliwości mają mikroprzedsiębiorcy, małe firmy oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z naszych artykułów dowiedzieliście się, że na przedsiębiorców czeka 5000 zł pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Przedstawiliśmy również instrukcję jak wypełnić wniosek o pożyczkę. Często w komentarzach zadawaliście nam pytania, czy jest jakaś inna forma wsparcia przedsiębiorców samozatrudnionych, których dotknął kryzys. Mamy dla was kolejną pomoc, o którą warto wystąpić.

Dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych – zasady przyznawania

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz nie zatrudniają pracowników mogą ubiegać się o wsparcie w postaci dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest wykazanie spadku obrotów. Ustawodawca rozumie przez to spadek wartości sprzedaży towarów. Może to być zarówno spadek wartościowy, jak i ilościowy. Przedsiębiorca musi wykazać, że w ciągu dwóch miesięcy w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, obroty spadły mu w porównaniu do takiego samego okresu w 2019 roku. Przez miesiąc należy rozumieć 30 kolejnych dni kalendarzowych. Żeby lepiej zrozumieć posłużę się przykładem: jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek 22 kwietnia 2020 roku, to zgodnie z powyższym może wskazać dowolne 60 kolejnych dni między 1 stycznia, a 21 kwietnia 2020 r. Wartość sprzedaży jest kwotą brutto.

Ponadto aby otrzymać dofinansowanie przedsiębiorca nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy, do końca trzeciego kwartału 2019 r. Wniosek o dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych należy złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Należy go złożyć w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia naboru wniosków przez dyrektora PUPu. Można go złożyć elektronicznie za pomocą portalu praca.gov.pl lub w formie papierowej do urzędu. Warto pamiętać, że złożenie wniosku elektronicznie znacznie przyspiesza procedurę oraz nie wymaga wizyty w urzędzie. Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki tj, umowę oraz formularz pomocy publicznej.

Jakie dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych można otrzymać?

Wysokość zależy od spadku obrotów, który wykazał przedsiębiorca. Kształtuje się następująco:

 • spadek obrotów o co najmniej 30 % – można otrzymać 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, tj. 1300 zł,
 • w przypadku spadku obrotów o co najmniej 50% – można otrzymać 70% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, tj. 1820 zł,
 • spadek obrotów o co najmniej 80% – wysokość dofinansowania wyniesie 2340 zł, tj. 90% minimalnego wynagrodzenia.

Dofinansowanie może zostać przyznane maksymalnie na trzy miesiące. Przysługuje od miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą przez okres na jaki otrzymał wsparcie. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, środki będzie należało zwrócić proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności. Zwrot następuje bez odsetek.

Co w sytuacji, gdy spadek obrotów był większy niż zakładany?

We wniosku przedsiębiorca wskazuje za jaki okres wnosi o dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych. Jeżeli wskazał okres trzech miesięcy, to pieniądze które będzie otrzymywał co miesiąc na konto będą zależne od spadku obrotu, który wskazał we wniosku. Może to być bardzo niekorzystne dla przedsiębiorcy. Przykładowo, jeżeli przedsiębiorca wskazał 30% spadek obrotów we wniosku, a realnie wyniósł on 80% to strata wyniesie kilkaset złotych. W takiej sytuacji urzędy pracy zalecają składanie nowego wniosku co miesiąc.

Warto pamiętać, że nie można otrzymać dofinansowania na te same koszty, które zostały lub zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. Lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku, ponieważ pula dostępnych środków nie jest nieograniczona.

905 odpowiedzi na “2080 i 5000 złotych to nie koniec pieniędzy, o które mogą wnioskować samozatrudnieni przedsiębiorcy. Dofinansowanie części kosztów”

 1. Czy można łączyć pożyczkę 5 tys. dla mikroprzedsiębiorstw z tym instrumentem ? Bo wygląda na to że nie ponieważ oba dofinansowania są na pokrycie kosztów działalności, a jednocześnie nie można otrzymać dofinansowania na te same koszty. Rozumiem że mogę mieć w firmie różne koszty ale jak to będą kontrolować ? Czy jeśli w okresie na który otrzymam dofinansowanie mam więcej kosztów niż te 5 tys. z mikropożyczki to wtedy mogę ubiegać się jeszcze o tą pomoc ?

  • Moim zdaniem ta ustawa jest tak napisana, aby rząd miał się czym chwalić, że ile to nie dali dotacji dla firm. Dadzą, a potem trzeba oddać, albo tylko to samo hasło, że można tyle uzyskać. Rzeczywistość jest natomiast smutna. Urzędnicy będą wszystko robić, aby nie dać, a jak dadzą, to potem będzie trzeba oddawać, bo… się nie ma „znajomości” w Urzedzie. I tu też trzeba zaznaczyć, że jest wysokie ryzyko korupcji w Urzędach, chodzi o te mikropożyczki i dofinansowania. Kto pierwszy ten lepszy, a tym samym, kto większy oszust i ryzykant, tym zyskuje więcej. Ale nie do końca tak jest, bo w przypadku kontroli należycie przeprowadzonej przez niedającego się skorumpować urzędnika i jak się nie ma znajomości, to wszystko może być uczciwe, a oszuści wyeliminowani spłatą pożyczki, czy zwrotem dofinansowania i stracenia miesiąca na ograniczonej puli dofinansowania. Sądzę, że jeśli jesteśmy społeczeństwem uczciwym, to uczciwy na tym zyska, a oszust straci. Takie jest moje zdanie.

 2. Jak dla mnie przydałaby się informacja z czym można/nie można łączyć w/w dofinansowania. Bo nie wiem czy łączenie tego z „postojowym” czy pożyczką 5000 zł (choć złożenie wniosku nie jest równoznaczne z tym, iż pożyczkę się otrzyma) jest finansowaniem tych samych kosztów czy też nie. Może ktoś mądrzejszy ma wiedzę w tej kwestii i będzie skłonny się nią podzielić.

  • Postojowe nie jest na pokrycie kosztów działalności. Jest jakoby zasiłkiem. PUP sam nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Pójdzie prośba o interpretację przepisu do ministerstwa finansów- tak mnie zapewniono gdy składałem wniosek jako pełnomocnik osoby samozatrudnionej. Gorzej wygląda sytuacja z faktem jak pobrało się postojowe to ZUS nie wie czy można składać o zasiłek chorobowy za 7 dni pobytu w szpitalu. Łot czasy

   • Postojowe dotyczy rekompensaty za wynagrodzenie, więc w przypadku dofinansowania na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej czy udzielenia mikropożyczki nie ma nic z tym wspólnego.Bieżącym kosztem działalności gospodarczej nie jest przychód szefa, tylko wypłata dla pracownika. Wypłata szefa firmy, to jest dochód firmy, a w przypadku firmy, która nie zatrudnia pracowników, do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej nie można wliczyć postojowego. Tym samym kosztem prowadzenia działalności mogą być opłaty za lokal (prąd, woda itp. z wyłączeniem kosztów najmu lokalu), składka ZUS, podatek US (bez odsetek), paliwo na usługi, zakup czegoś do biura. Tak więc przy wnioskowaniu o pożyczkę, trzeba sobie przeliczyć ile tej pożyczki chcemy? czy 1000zł czy 5000? co do dofinansowania, to raczej można łączyć z mikropożyczką, z tym, że trzeba wykazać, że np. 5000zł na 3 miesiące pożyczki i np. 1300zł dofinansowania będzie uwzględniało tylko bieżące koszty prowadzenia działalności (czyli te składki ZUS, podatek bez odsetek, koszty mediów do lokalu). bez wypłaty czyli tego postojowego.

    • No i nie można łączyć kosztów na ten sam cel, Czyli np. składka w Zus zapłacona przez Zus nie podlegająca odpisowi w US (bo podatek trza zapłacić, a nie odpisać… ;) stanowiąca pomoc publiczną, a będąca kosztem prowadzenia działalności nie może być uwzględniana w danym miesiącu w jaki się chce dofinansowanie.. czyli jak się składa wniosek w kwietniu o dofinansowanie, – to jest ono za kwiecień. Jeśli się złożyło w ZUS o zwolnienie z tej składki na 3 miesiące w kwietniu to zwolnienie dotyczy okresu za marzec, kwiecień i maj. Zatem co? Trzeba mieć duże koszta prowadzenia działalności, żeby się starać o jakąś większą kwotę na mikropożyczkę… a jeszcze jak się chce dofinansowanie dodatkowo w danym miesiącu? to pytanie na co? uwaga! żeby się potem nie okazało, że mikropożyczkę trzeba będzie spłacać, a nie umarzać…

     • Umowa dofinansowania obowiązuje od dnia przekazania pierwszych środków czyli transzy przedsiębiorcy, czyli od daty przelewu na konto… tak jest napisane, a nie za kwiecień

 3. Czy ktoś posiada informację co w przypadku spadku obrotów, ale nie ma możliwości porównania obrotów z tożsamymi miesiącami z roku poprzedniego, ponieważ JDG założona jest od listpada/grudnia 2019?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 4. Witam!
  Można prosić autora arykułu aby spróbował dowiedzieć się czy można tą pomoc łączyć z pożyczką z PUP orazzwolnieniem ze składek Zus oraz postojowym z Zus .Jest to zasadnicze pytanie nurtujące samo zatrudnionych

   • Pani Marto, skąd taka informacja? Została potwierdzona czy to tylko domniemania? Prowadzę DG. Otrzymałem pożyczkę 5000, Postojowe 2080 i zwolnienie z ZUS na 3miesiące. Czy mogę składać jeszcze wniosek do PUP o dofinansowanie części kosztów?
    Pozdrawiam!

 5. Może ktoś jest bardziej doinformowany i udzieli mi odpowiedzi. Od stycznia 2019 roku byłam na macierzyńskim, czy spadek obrotów można porównać do świadczenia z Zusu? Z DG nie było przychodu przez 3 miesiące 2019 roku.

 6. Czy Urzędy Pracy będą ogłaszały nabór co miesiąc? Jeżeli ktoś nie składa wniosku w tym miesiącu będzie mógł zrobić to w maju?

 7. Złożyłem wniosek o zwolnienie z ZUS, złożyłem wniosek o dofinansowanie, złożyłem wniosek o pożyczkę 5000 i do tej pory nie otrzymałem ani grosza. Z urzędu otrzymuję informacje że niby wnioski są źle wypełnione. Poprawiłem już kilka razy i dalej coś nie tak. To bez wątpienia złośliwa zagrywka urzędników.

  • Niekoniecznie. Są ku temu inne powody, np. w naszym urzędzie pracy urzędnicy za 10% pożyczki wypełniają wnioski oraz zapewniają szybki wpływ pieniędzy na konto. Ktoś więc musi wypaść z kolejki …

 8. W miesiącach lutym miałem zawieszoną działalność gospodarczą. Natomiast w marcu miałem z klientem rozpocząć jak co roku projekty fotograficzne (branża automotive i transport) i w związku z tym planowałem odwiesić działalność gospodarczą. W obecnym czasie klienci wstrzymali działania związane z projektem.
  Czy mogę ubiegać się o i skorzystać z tarczy, wdzięczny będę za podpowiedzi.

 9. Czy osoba będąca na ryczałcie, nie wykazująca żadnych dochodów, w miesiącu marcu i kwietniu może się ubiegać o świadczenie postojowe również za miesiąc kwiecień w maju, jeżeli w kwietniu za miesiąc marzec takie świadczenie otrzymała?

 10. Moja żona w 2019 roku w okresie luty marzec 2019 była na chorobowym i nie osiągała dochodów, więc nie ma się do czego odnieść, ma zatrudnionego pracownika na pełny etat a kwietniu i marcu wogóle nie osiaga obrotów.
  W w takiej sytuacji?

 11. Autor artykułu podaje maksymalne wielkości o jakie się można starać. Nie zapominajmy o tym, że postojowe wynosi również 1300zł maksymalnie dla niektórych i że trzeba zapłacić podatek, bo ze składki ZUS nie da się odliczyć podatku w przypadku pomocy państwa.. Czyli ile tego postojowego? 1000zł… Ponadto chcąc starać się o mikropożyczkę, czy (lub i) dofinansowanie trzeba spełniać określone kryteria. To pytanie do autora artykułu: Ile tak naprawdę samozatrudniony skorzysta z tej maksymalnej puli?

 12. Bardzo wartościowy artykuł, szczególnie w interpretacji wyboru tych 60 dni bo nie było to dla mnie wcześniej do końca jasne. Mam pytanie czy powinno się brać pod uwagę przychód netto – tak jest na innych stronach podawany, tutaj brutto?

 13. Założyłam firmę w październiku 2018, ale od lipca do 7 października 2019 miałam zawieszoną działalność. Mogę porównać przychody w wybranych miesiącach tego roku i zeszłego, ale nie wiem czy przez zawieszenie działalności w okresie wakacyjnym mogę ubiegać się o to dofinansowanie. Wie Pan coś na ten temat.

  • dzien dobry. dołączam sie do pytania. prowadze działalnośc od 2010 r ale czasami zawieszam dzialanosc na sezon zimowy. tak tez było w zeszłym roku. działalnośc była zawieszona od pażdziernika od 30.04.2020. planowałam wznowic wczesniej ale z powodu pandemii nie było sensu. tak więc otrzymam 5 tys pozyczki czy nie?
   bo pytanie jest czy prowadziłas/-eś działalnośc przed 2020 wiec niby jak najbardziej tak!
   z góry dziękuję za odpowiedź

 14. A co jeśli firma została założona w styczniu tego roku? Nie mogę wykazać spadku dochodów w porównaniu z poprzednim rokiem bo jeszcze wtedy. nie miałam firmy!

   • wcale ze nie!!!! ma Pan jakies błędne informacje. wystarczy poczytac na stronie urzedu pracy:

    W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą krócej
    niż rok, jego przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i
    usług oraz z operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie
    określa się na podstawie danych za ostatni okres udokumentowany przez
    przedsiębiorcę.

  • Według miesięcznika „Rachunkowość i Podatki” sierpień 2020 s. 5-6 artykuł pt. „Dofinansowaniem kosztów działalności gospodarczej trzeba podzielić się z fiskusem” autorka Anna Koleśnik doradca podatkowy napisała, że kwota dofinansowania stanowi przychód z działalności gospodarczej objęty PIT.

 15. Czy może z tego skorzystać osoba która rozpoczęła działalność w maju ubiegłego roku i porównać np. maj i czerwiec ubiegłego roku do tego roku?

 16. Dzień dobry
  Założyłam firmę w lutym tego roku z uruchomieniem od marca, czy mam jakieś możliwości na wsparcie finansowe ? Dodam, że na miesiąc kwiecień zawiesiłam działalność, ale od maja ruszyła ponownie bez przynoszenia dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *