John Podesta – szef kampanii Clinton i jeden z bohaterów „Pizzagate” dał się nabrać hackerom na skracacz linków

Gorące tematy Technologie 21.11.2016
John Podesta – szef kampanii Clinton i jeden z bohaterów „Pizzagate” dał się nabrać hackerom na skracacz linków

Udostępnij

Maja Werner

Zastanawialiśmy się w redakcji Bezprawnika czy poruszać temat afery Pizzagate, którą od paru dni żyją serwisy społecznościowe takie jak 4Chan czy Wykop.pl. 

Zdecydowaliśmy się na zajęcie następującego stanowiska w sprawie: warto poinformować opinię społeczną, że coś takiego w ogóle ma miejsce, co niniejszym czynimy. Natomiast do rewelacji podchodzimy z bardzo ograniczonym zaufaniem, mając na uwadze dość powszechnie znaną tendencję internautów do wyciągania pochopnych wniosków i opierania swoich ocen na bardzo niepewnych poszlakach.

Jednocześnie prezentowane w mediach zdjęcia z lokalu Comet Pizza (Ping Pong Pizza) wywołały w nas wszystkich tak daleko idący niepokój, że niezależnie od powszechnie znanych konfabulacyjnych tendencji internautów, bardzo chcielibyśmy żeby stosowne amerykańskie służby, z czystej, ludzkiej przyzwoitości, udały się do lokalu z „sanepidowską” inspekcją.

german-kid pizzagate

O co chodzi w Pizzagate?

Sprawę bardzo rozlegle komentują użytkownicy serwisu Wykop.pl, zaś jeden z użytkowników zdecydował się nawet w bardzo poukładany sposób zebrać wszystkie podejrzenia w jednym miejscu (z kolei inny Wykopowicz z wieloma tezami w osobnym wpisie się rozprawia). W dużym skrócie: internauci są zdania, że elity polityczne Stanów Zjednoczonych związane są z pedofilsko-okultystyczną szajką. Uwagę internautów na ten temat zwrócił między innymi wyciek e-maili, w których podejrzanie wiele razy pojawiały się zwroty, które zupełnie nie pasowały do tekstu. Według zwolenników teorii spiskowej było to nawiązanie do sekretnego kodu stosowanego przez pedofilów, w myśl którego hot-dog to określenie nieletniego chłopca, a pizza – nieletniej dziewczynki.

Internauci od pewnego czasu tworzą siatkę wzajemnych powiązań i znajomości pomiędzy osobami na szczeblach amerykańskiej polityki. Jedną z najbardziej znanych ofiar podejrzeń o praktyki okultystyczno-pedofilskie jest szef sztabu Hillary Clinton – John Podesta, który zdaniem świadków przyjaźni się między innymi z właścicielem lokalu Comet Pizza, którego (obecnie ukryte już) konto na Instagramie pełne było… przedziwnych z punktu widzenia przeciętnego widza treści (powyżej opublikowałam tylko łagodniejsze ze zdjęć, nie brakowało między innymi małej dziewczynki przyklejonej taśmą klejącą do stołu). Nie krzepiły też komentarze internautów z kręgu znajomych właściciela profilu, które również znacząco odbiegały od standardów mediów społecznościowych.

Stąd też w sieci pojawiła się teoria, iż lokal niestety nie jest punktem gastronomicznym, natomiast miejscem, w którym dochodzi do rzeczy z naszego punktu widzenia niewyobrażalnych, zaś zdjęcia Johnny’ego Cometa w towarzystwie dziecięcych trumien czy liczne odniesienia do hashtagów znanych ze slangu pedofilskiego wcale nie napełniały spokojem.

A co ma do Pizzagate John Podesta?

Prawdopodobnie „domorosłe” śledztwo obejmujące i łączące powiązania nawet kilkudziesięciu osób z najwyższego szczebla amerykańskiej polityki nie rozpoczęłoby się od wycieku e-maili Johna Podesty, które właśnie wzbudziły podejrzenie ze względu na obecność niepasujących słów w rozmaitych kontekstach.

Warto dodać, że Podesta był szefem kampanii Hillary Clinton. Internauci w swoich wyobrażeniach zapewne nie gwarantują w ostatnim czasie dostatniego życia Johnowi Podeście, w teoriach spiskowych jest nawet łączony z chyba najgłośniejszym zniknięciem w historii – Madeleine McCann w 2007 roku. Internauci zarzucają mężczyźnie, że wszystkie jego maile sprzed dokładnie dnia następującego po porwaniu zostały starannie usunięte, a na dodatek zdaniem konspiracjonistów mężczyzna rzeczywiście mógł się w tamtym czasie znajdować w Portugalii. Doszukują się też podobieństw w portrecie sprawcy.

2016-11-14_9-31-53

A jak w ogóle doszło do wycieku e-maili Podesty?

Cały proces opisuje firma F-Secure, która zajmuje się kwestiami związanymi z internetowym bezpieczeństwem. Otóż John Podesta jako ważny członek sztabu Clinton wykazał się daleko idącą nieostrożnością w zakresie doboru współpracowników od informatyki. Kiedy pewnego dnia otrzymał e-mail o następującej treści:

john-podesta-phishing-message

Ekspertowi Johna Podesty najwyraźniej wydało się zupełnie normalne, że Google w przypadku utraty hasła korzysta ze skracacza linków, na dodatek konkurencyjnej firmy, bo przecież koncern ma swój goo.gl. Tym samym kosztowało to prominentnego działacza z zaplecza Hillary Clinton wyciek tysięcy e-maili, z których wynikło między innymi, że jest wielkim fanem pizzy.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Tę miłość do włoskiego placka zakwestionowali jednak internauci tworząc Pizzagate. Jednakże póki co Hillary Clinton przegrała wybory, zaś sama historia teorii spiskowej z pedofilią i okultyzmem w tle nie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mediów.