Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy trzymać choinkę?

Codzienne Dołącz do dyskusji (68)
Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy trzymać choinkę?

Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy trzymać choinkę? Nie istnieją przepisy prawa, które regulowałyby tę kwestię, natomiast warto tytułem ciekawostki wspomnieć, że jest ona głęboko uregulowana w polskim zwyczaju. 

Pierwszy wariant to wariant praktyczny. Wiele osób ma w domu prawdziwą choinkę, która niestety ma tendencję nie tylko do tracenia swojego pięknego zapachu, ale przede wszystkim – do gubienia igieł. Polacy z wybitnie mało żywotnymi drzewkami zwykle rozbierają i pozbywają się ich tak szybko, jak to tylko możliwe – czasem nawet jeszcze w grudniu.

Kiedy rozebrać choinkę?

Kiedy rozebrać choinkę według polskiej tradycji? Nasi dziadkowie i babcie przychodzą tutaj z kilkoma koncepcjami. Pierwsza z nich głosi, że drzewko świąteczne należy rozebrać na święto Objawienia Pańskiego, czyli popularnie określane Święto Trzech Króli. Biorąc pod uwagę datę publikacji tego artykułu, przynajmniej w tym roku z pozbyciem się bożonarodzeniowego świerku troszkę się spóźniliśmy.

Nic nie szkodzi, ponieważ koncepcji jest więcej. Druga z nich na pytanie „do kiedy trzymać choinkę?” odpowiada, że powinno się tego dokonać w Niedzielę Chrztu Pańskiego. Święto to niegdyś przypadało na 13 stycznia, jednak obecnie jest to po prostu pierwsza niedziela po Święcie Trzech Króli. Tym samym w tym roku byłby to 7 stycznia.

Do kiedy trzymać choinkę?

Wiele osób ubiega choinkę tuż przed Wigilią. Świąteczna atmosfera, którą to wyjątkowe drzewko roztacza w domu sprawia, że trudno się z nią rozstawać, jeżeli akurat nie gubi igieł czy nie dostarcza innych niedogodności. Dlatego dla najbardziej wytrwałych trzecim pomysłem na datę rozebrania choinki jest tzw. święto Matki Bożej Gromnicznej, które obchodzone jest 2 lutego. Również przedstawiciele Kościoła katolickiego bardzo często stosują się właśnie do tej daty.

Oczywiście ostateczny termin rozebrania choinki zależy zwykle od uwarunkować kulturowych, regionalnych, a coraz częściej również praktycznych.

Czy mogę wyrzucić choinkę na śmietnik?

Przechodząc do sedna artykułu z punktu widzenia tematyki naszego serwisu – nie każda choinka jest sztuczna, a zatem nie każda wyląduje w piwnicy lub na strychu. Wiele osób decyduje się na to, by wyrzucić choinkę na śmietnik. Co do zasady: tak, możemy wyrzucić choinkę do standardowych śmieci. Nie wolno jej natomiast wyrzucać przez balkon, na co decyduje się wiele osób, szczególnie mieszkających na wyższych piętrach w blokach.