Chcesz zarabiać więcej? Pij alkohol. To nie żart, tak mówią naukowcy

Gorące tematy Na wesoło Praca Zagranica Dołącz do dyskusji (602)
Chcesz zarabiać więcej? Pij alkohol. To nie żart, tak mówią naukowcy

Alkohol pity w niewielkich ilościach poprawia zdolność komunikowania się w językach obcych – wynika z badań brytyjskich naukowców.

Rzymianie mówili „in vino veritas” – „prawda w winie siedzi”, co opisywało zdolność trunku do rozwiązywania języka. Okazuje się, że to powiedzenie jest oparte na podstawach naukowych. Jak bowiem wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu, londyńskiego King’s College oraz holenderskiego Uniwersytetu Maastricht, alkohol pity w niewielkich ilościach poprawia zdolność do komunikowania się w obcych językach. A skoro znajomość języków obcych wpływa – pozytywnie rzecz jasna – na wysokość wynagrodzenia, to chyba najwyższy czas zaopatrzyć się w odpowiednią ilość napojów alkoholowych – a wyższa pensja będzie na wyciągnięcie ręki, choć może niekoniecznie na poziomie dochodów Kim Kardashian

Nauka języków obcych? Tylko z butelką pod ręką – tak mówią naukowcy

Jak informuje portal Goniec.com:

Badania zostały przeprowadzane na grupie 50 Niemców – studentów Uniwersytetu Maastricht w Holandii, którzy uczyli się języka niderlandzkiego. Każdy z uczestników eksperymentu miał odbyć 2-minutową rozmowę z rodowitym Holendrem  Przez rozpoczęciem badania połowie osób został podany alkohol (dawka w zależności od wagi ciała – średnio był to kufel piwa). Holendrzy oceniający później zdolności językowe Niemców nie wiedzieli, którym osobom został podany alkohol. Jak się okazało, znacznie lepiej w rozmowie wypadły osoby, którym podano piwo – mówili płynniej, z większą swobodą, mieli lepszy akcent i większy zasób słów oraz popełniali mniej błędów gramatycznych.

Jak jednak ostrzegają naukowcy, tylko niewielka ilość alkoholu pomaga w międzynarodowej komunikacji. Większa ilość negatywnie wpływa m.in. na wymowę, co zdaje się potwierdzać obserwacje większości naszych Czytelników. Nie można zatem (i tego nie polecamy) przesadzać z ilością trunku.

A znajomość języków obcych to często nie tylko oblig, aby w ogóle dostać pracę. Sam poziom znajomości danego języka wpływa dość istotnie na wysokość wynagrodzenia. Jak wynika z badań portalu wynagrodzenia.pl, zaawansowana znajomość danego języka oznacza nawet 30-50% wyższe wynagrodzenie. Oczywiście nie można tego faktu wiązać wyłącznie ze znajomością języków, ale korelacja jest silna i widoczna.

Badania brytyjskich naukowców należy oczywiście traktować pół-żartem, pół-serio, w końcu tak naprawdę udowodnili oni raczej wyłącznie to, że po spożyciu alkoholu ludzie stają się bardziej otwarci, dzięki czemu swobodniej się komunikują nie tylko w ojczystym języku, ale i w obcym. Z drugiej strony, z pewnością nauka np. hiszpańskiego jest dużo przyjemniejszy, gdy przy okazji popija się sangrię, prawda? Więc może warto połączyć przyjemne z pożytecznym (oczywiście, w umiarkowanych ilościach).