Poczta Polska już sonduje, gdzie będzie mogła dostarczyć pakiety wyborcze. Zaczęto od DPS-u zamkniętego od dwóch miesięcy

Państwo dołącz do dyskusji (61) 06.05.2020
Poczta Polska już sonduje, gdzie będzie mogła dostarczyć pakiety wyborcze. Zaczęto od DPS-u zamkniętego od dwóch miesięcy

Edyta Wara-Wąsowska

Jak się okazuje, mimo że ustawa o wyborach korespondencyjnych trafiła z powrotem do Sejmu (i nie do końca wiadomo, czy zostanie ostatecznie przegłosowana), Poczta Polska już sprawdza możliwość roznoszenia pakietów wyborczych. Jak alarmują władze Sopotu, PP sondowała m.in. Dom Pomocy Społecznej oraz Pomorskie Centrum Reumatologiczne. Co ciekawe, w rozmowie podobno padła data 17 maja. 

Poczta Polska sonduje, gdzie może rozdać pakiety wyborcze

Wczoraj władze Sopotu poinformowały na konferencji prasowej, że Poczta Polska sonduje, czy pakiety wyborcze może dostarczyć m.in. do Domu Pomocy Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego. Obie placówki miały odebrać telefon od jednego z pracowników poczty. Próbował wybadać, kto i kiedy odbierze pakiety wyborcze. Co interesujące, podobno sugerował, że Poczta Polska miałaby dostarczyć pakiety wyborcze w okolicach 17 maja. To z kolei mogłoby sugerować, że rządzący faktycznie mocno rozważają datę przesunięcia wyborów na późniejszy termin. Pakiety powinny bowiem trafić do wyborców najpóźniej na tydzień przed głosowaniem.

Zdaniem prezydenta miasta, Jacka Karnowskiego, „wybory to przedsięwzięcie nierealne i niebezpieczne”. Prawdopodobnie miał na myśli obecnie wybory w obecnym czasie i proponowanej formie. Potwierdza to zresztą inna jego wypowiedź z konferencji i określenie wyborów forsowanych przez rządzących jako „pseudowyborów”.

Sopot nie zgadza się na dostarczenie pakietów wyborczych

Dodatkowo władze Sopotu podkreśliły również, że nie pozwolą na dostarczanie pakietów wyborczych do wspomnianych wyżej placówek. I trudno się dziwić – głównie dlatego, że już blisko dwa miesiące temu władze miasta zdecydowały o zamknięciu DPS. Pensjonariusze i pracownicy nie mają nawet prawa poruszać się między strefami wewnątrz budynku. Oczywiste wydaje się zatem, że organizacja wyborów w takim miejscu jest po prostu nierealna. Mogłoby to całkowicie zniweczyć wysiłki podejmowane przez DPS.

Można się spodziewać, że podobnie zareagują władze innych miast (a jeśli nie one, to same DPS-y). Umożliwienie wzięcia udziału w głosowaniu (nawet w formie korespondencyjnej) mogłoby po prostu w niektórych przypadkach poskutkować zagrożeniem zdrowia i życia pensjonariuszy, którzy mają znacznie obniżoną odporność.

Co dalej z wyborami korespondencyjnymi?

Na ten moment cały czas nie wiadomo, czy wybory 10 maja się odbędą (chociaż wszystko wskazuje na to, że jednak będzie to nieco późniejszy termin). Marszałek Sejmu Elżbieta Witek postanowiła zresztą zasięgnąć opinii TK, czy przesunięcie wyborów byłoby zgodne z konstytucją – a to już poważny znak, że rządzący rozważają plan B, a może nawet i C.

61 odpowiedzi na “Poczta Polska już sonduje, gdzie będzie mogła dostarczyć pakiety wyborcze. Zaczęto od DPS-u zamkniętego od dwóch miesięcy”

 1. A to może świadczyć o tym, że PIS wie, że jest spora szansa na przegłosowanie ustawy w sejmie.

 2. Ciekawostka: jeżeli mowa o DPSie przy ulicy Mickiewicza w Sopocie (nie wiem czy są inne) przez całe swoje istnienie był on obwodową komisją wyborczą. Ciekawe czy coś zrobiono żeby adres zmienić na wypadek wyborów które miały by się odbyć w tym roku.

  P.S.

  Bezprawniku co się dzieje z Waszymi reklamami ostatnio? „Najsilniejszy spalacz tłuszczu”? (Nie, nie odchudzam się, nie szukałem nic na ten temat). Tylko czekać aż pojawią się reklamy oszustw…

 3. Problem w tym że wybory 10 maja (za 4 dni) a Ja jeszcze nie znalazłem obwieszczenia o adresach lokali wyborczych i ich obwodach , czy raczej o obwodach wyborczych i adresach lokali wyborczych dla tych obwodów. Korespondencyjne, też jeszcze nie mam pakietu wyborczego, ani adresu skrzynki oddawczej a podobno powinienem go otrzymać minimum na tydzień przed datą wyborów., ba co tam data nawet stosownej ustawy nie ma , a i ewentualne zmiany mniej niż 6 miesięcy przed wyborami.

  • Dlatego smieszy mnie ze niektorzy wierza wciaz ze te wybory sie odbeda. Nic nie bedzie mialo miejsca 10 maja. Zrobiono duzo szumu wokol problemu, ktory jest zbyt bardzo zlozony zeby nawet zadzialal na zasadach absurdalnych.

   Nie da sie calej Polsce wrzucic za wycieraczke pakietu wyborczego w 3-4 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *