Zdrożeje abonament RTV – KRRiT podała już nowe stawki. A jeszcze niedawno niektórzy uważali, że likwidacja abonamentu jest niemal pewna

Codzienne Finanse dołącz do dyskusji (91) 04.08.2020
Zdrożeje abonament RTV – KRRiT podała już nowe stawki. A jeszcze niedawno niektórzy uważali, że likwidacja abonamentu jest niemal pewna

Edyta Wara-Wąsowska

To już pewne – abonament RTV będzie w przyszłym roku droższy. Podwyżka jest niewielka, ale w skali roku jest to już znacznie większa kwota. 

Podwyżka abonamentu RTV w 2021 r.: KRRiT zdecydowała

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję – nastąpi podwyżka abonamentu RTV w 2021 r. Za telewizor (lub telewizor i radio) zapłacimy miesięcznie o 1,80 zł więcej. Po podwyżce opłata będzie wynosić 24,50 zł.

Z kolei jeśli ktoś płaci za sam odbiornik radiowy, to w przyszłym roku co miesiąc będzie płacić 7,50 zł – podczas gdy obecnie płaci jeszcze 7 zł.

Nie ma natomiast żadnych zmian, jeśli chodzi o opłacenie abonamentu za co najmniej kilka miesięcy z góry. Osoby, które się na to zdecydują, otrzymają 10-procentowy „rabat”. Ten, kto opłaci abonament za rok z góry, zapłaci 264,60 zł, z kolei jeśli opłata dotyczy samego radia – 81 zł.

To ma zachęcać obywateli do tego, by nie tylko jak najszybciej uregulowali należność, ale także… by w ogóle ją uregulowali. Nie jest bowiem tajemnicą, że wielu Polaków abonamentu RTV po prostu nie płaci. Kończy się to różnie, o czym najlepiej świadczy historia emerytów opisywana przez Gazetę Wyborczą. Bywa zresztą też tak, że Poczta Polska sama już nie do końca wie, kogo ma ścigać, w związku z czym żąda zapłaty należności od osób, które odbiornik telewizyjny wyrejestrowały dawno temu.

Co ciekawe, ostatnia podwyżka abonamentu RTV miała miejsce w 2015 r. Wtedy opłata za abonament radiowo-telewizyjny wzrosła o 1,20 zł, a za sam odbiornik radowy – również o 50 groszy.

Podwyżka abonamentu RTV: żadnej likwidacji nie będzie

Jeszcze w zeszłym roku media przekonywały, że nastąpi w końcu likwidacja abonamentu RTV- i to może w 2020 r. W końcu po wygranych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość mogłoby w końcu już jawnie przerzucić w całości na budżet państwa obowiązek finansowania mediów publicznych. Tym samym zniknąłby model hybrydowy, który zakłada, że do mediów państwowych z jednej strony wpływają środki z abonamentu, a z drugiej – rekompensata z tytułu… niepłacenia abonamentu. Pytanie brzmi jednak – po co, skoro jak widać, taki model świetnie się sprawdza? Likwidacja abonamentu RTV nie ma dla obecnej ekipy rządzącej żadnego sensu. Mediom pod wodzą Jacka Kurskiego i tak można przecież przyznać rekompensatę w dowolnej wysokości – a jeśli do tego jednak wpłyną jakieś środki z abonamentu, to… dlaczego nie?

91 odpowiedzi na “Zdrożeje abonament RTV – KRRiT podała już nowe stawki. A jeszcze niedawno niektórzy uważali, że likwidacja abonamentu jest niemal pewna”

  • A jak się da wyegzekwować…
   To kupujesz MONITOR a nie telewizor ;p I już nie posiadasz odbiornika radiowo-telewizyjnego.
   Problem solved.

   Tak, wiem, i’m evil ;p

    • Tak, dlatego napisałem monitor ;p
     Bo kupno telewizora i oglądanie na nim materiałów z komputera nie rozwiązuje problemu – ciągle posiadamy odbiornik radiowo-telewizyjny ;p

 1. To ma sens. Wyższą rekompensatę będzie można potem zarządzić, a nawet po jej wypłaceniu dalej będzie można ścigać emerytów za niezapłacone rachunki. Oświadczenia o wyrejestrowaniu lubią też ginąć w stercie dokumentów, no wiecie jak jest :)

 2. PISS i kurwizja ciezko sie napracowali przy ruchaniu Polakow a za dobry anal nalezy sie wieksze honorarium.
  Popieram podwyzki analbonamentu.
  Niech wyborcy Moczu placa. Przeciez to prz3de wszystkim oni ogladaja te stalinowskie wymiociny.
  Smacznego!
  I nie zakladajcie majtek…

 3. Od razu niech zwieksza stawki za dzialki na Ksiezycu.
  Taka sama szansa na wyekzekwowanie kasy.

  Aaa… bo na ment pensje nie bede placil.

 4. Jak by powiedzial goral:

  PISS dostal dutki na promocje dudki,
  nie mogly byc inne tych wyborow skutki.
  A sprzedajny kanal za nasze miliardy,
  nie jest godzien misji a tylko pogardy.

 5. a ja tak nieśmiało by prosił, aby wszystkim abonentom wysłano aneks do umowy,
  w którym będzie przypomniane za co ten abonament
  i czy zgadzają się na podwyżkę abonamentu,
  czy rozwiązują umowę.

 6. Właśnie moja znajoma mi o tym opowiadała i była bardzo oburzona, jak dla mnie to normalna sprawa, to tylko 3 zł miesięcznie więcej wydajecie na jakieś głupoty, a uwierzcie nawet tego nie odczujecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *