Nieufność do PPK nie wzięła się znikąd. I nie chodzi tylko o OFE, ale o całokształt działań kolejnych ekip rządzących

Finanse Społeczeństwo dołącz do dyskusji (19) 21.08.2019
Nieufność do PPK nie wzięła się znikąd. I nie chodzi tylko o OFE, ale o całokształt działań kolejnych ekip rządzących

Edyta Wara-Wąsowska

Pracownicze Plany Kapitałowe wcale nie wydają się złą ideą. W końcu jest to szansa na wyższą emeryturę po latach, i to stosunkowo niewielkim kosztem. Niestety Polacy nie darzą PPK zaufaniem i to nie może nikogo dziwić. I obecna, i poprzednie ekipy po prostu na to zapracowały. 

Pracownicze Plany Kapitałowe mogłyby być sukcesem, ale przeszkodą jest brak zaufania Polaków

Powiedzieć, że Polacy nie ufają PPK, to jakby nie powiedzieć nic. Nawet czytając komentarze naszych czytelników pod artykułami o PPK, które dość regularnie publikowaliśmy na łamach Bezprawnika (szczególnie warto zajrzeć do tekstu, w którym tłumaczymy, co to są PPK czy do artykułu o PPK w Wielkiej Brytanii) można było łatwo zrozumieć, że nowy projekt rządzących nie wywołuje, mówiąc delikatnie, wielkiego entuzjazmu. I niestety nie ma w tym niczego dziwnego. Kolejne ekipy rządzące dokonywały różnych ruchów, które bynajmniej nie prowadziły do realnego pomnożenia emerytalnych majątków Polaków. Co ważne, warto przy okazji zauważyć, że wiele osób niesłusznie obwinia same instytucje, np. ZUS – a należy przecież pamiętać, że poszczególne decyzje były decyzjami rządzących, a nie urzędników.

Na wyobraźnię Polaków bez wątpienia najmocniej wpływa to, co na przestrzeni lat działo się z OFE. Teraz Otwarte Fundusze Emerytalne mają zniknąć. Przy okazji przeniesienia środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego państwo pobierze sobie 15 proc. prowizji. Niewiele lepiej zachowała się poprzednia ekipa, która przeniosła część środków do ZUS. Oba posunięcia (zarówno tamtej ekipy jak i obecnej) określa się mianem skoku na OFE. Nie przeszkadza to jednak obu stronom we wzajemnym przerzucaniu się oskarżeniami. Wiele osób dochodzi do wniosku, że gdyby samodzielnie dysponowały środkami, które trafiały do OFE, być może ich emerytura – paradoksalnie – byłaby wyższa.

Nic dziwnego zatem, że Polacy pragną uczyć się na błędach (w tym wypadku błędem było zaufanie do polityków) i do PPK podchodzą z dystansem. Niby swoje dokłada państwo (ale ustaliliśmy już, że co państwo daje, to może i w każdej chwili zabrać) i pracodawca, jednak nieufność pozostaje. Bo i jak Polacy mają wierzyć, że tym razem będzie inaczej?

Polacy nie ufają PPK nie tylko ze względu na OFE

Sprowadzanie jednak tego, że Polacy nie ufają PPK, tylko do kwestii OFE, byłoby sporym uproszczeniem. W dużej mierze niechęć może też wynikać z ogólnego działania państwa. Nieustannie zmieniające się przepisy (a przy okazji ogromny chaos przy ich przyjmowaniu), odmienne zdanie na ten sam temat różnych instytucji (przykład: kwestia interpretacji dokonywanych przez MF a tych dokonywanych przez skarbówkę) czy wreszcie linia orzecznicza sądów (obywatel nigdy nie może być pewien, kiedy nagle coś zacznie być inaczej interpretowane niż do tej pory).

To wszystko wzmacnia tylko poczucie wielu osób, że państwo nie chroni ich, a raczej zachowuje się jak nieprzewidywalny strażnik z pałką, którego teoretycznie ogranicza prawo, ale w praktyce – bywa już bardzo różnie. Na takie podejście obywateli do państwa pracowały wszystkie poprzednie ekipy, a obecna wydaje się pracować pod tym względem jeszcze ciężej. W efekcie nawet dobre pomysły (a do takich – pod względem samej idei – można zaliczyć PPK) są skazane na nieufność Polaków. I trzeba będzie nie tylko wielu wysiłków ze strony rządzących, ale także mnóstwa czasu, by coś się w tej kwestii zmieniło.

19 odpowiedzi na “Nieufność do PPK nie wzięła się znikąd. I nie chodzi tylko o OFE, ale o całokształt działań kolejnych ekip rządzących”

  1. Zrezygnowalem w pierwszym dniu, kiedy przyszla stosowna komunikacja od pracodawcy. Przede wszystkim problem jest taki, ze projekt zacheca do oszczedzania i obiecuje wyzsza emeryture ale jednoczesnie nawiazujac do „moich pieniedzy” nagle pojawiaja sie podatki od wczesniejszej wyplaty czy inne haki, ktore powduja ze nie mam poczucia ze te pieniadze sa tak naprawde moje. Poza tym rzad upadl na glowe naprawde. Nie dosc jak jestesmy koszeni z wynagrodzenia wszystkimi skladkami to jeszcze chca mi sciagac cos z podstawy? Dobre sobie a do UK sie nie porownujmy bo to smieszne w ogole.

  2. W mediach co i rusz słychać, że to kolejny parapodatek, czyli mówiąc prościej okradanie Polaków. No to jak może być jakieś zaufanie?

    • Nie będzie zaufania bo wszystko zabierają. ZUS to czarna magia, OFE zabrali, teraz reszte zabiorą (potrącając sobie „ciutke”), PPK wprowadzają i też będą zabierać… ile jeszcze? Poza tym podatek od praktycznie podatku (OFE/PPK/ZUSu = emerytury/renty) to już w ogóle śmiech na sali.

  3. W UK też nie działa to jakoś fantastycznie. Poza tym mają i tak większe emerytury i ten ich program oszczędzania dodatkowo ich zachęca. O tym, że te pieniądze znikną po drodze, to już raczej nie ma co gdybać, demografia to tylko potwierdza. Nie będzie komu pracować na te emerytury, a kasa z ppk wytrzyma maks 10-15 lat. Jeden kryzys i większość inwestycji z tych funduszy upadnie. I co wtedy ludzie mogą na to poradzić?
    Poza tym finanse świata bazują na długu. Drukuje się pieniądze, które pożycza się rządom na procent, a one dalej pożyczają je na procent. Więc zadłużeń na świecie nie sposób spłacić, bo odsetki nigdy nie zostały wydrukowane. Dlatego robi się skoki na emerytury, bo inaczej nie ma jak spłacać odsetek.

  4. Nie nie ja się nie wypisze. Uważam że to bardzo dobre przedsięwzięcie to całe PPK . Wszyscy bez względu na to ile zarabiamy, możemy oszczędzać w takiej samej formie. I to jest sprawiedliwe.

  5. Ja nie zrezygnuje.Ja z tych osób które nie lubią robić czegoś pochopnie. Poczekam ,zobaczę ,teraz nic nie tracę jak będę się chciała wypisać to mogę to zrobić w każdej chwili.A co jak PPK faktycznie okażą sie dobrym rozwiązaniem? Wtedy będe stratna jeśli wypisze się teraz..Nie nie ja zaczekam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *