Praca zdalna po polsku: sprzątanie, gotowanie i chodzenie po zakupy

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (161)
Praca zdalna po polsku: sprzątanie, gotowanie i chodzenie po zakupy

Polacy podczas pracy zdalnej: czy zawsze sumiennie pracujemy w godzinach przeznaczonych na wykonywanie obowiązków służbowych? Temu zagadnieniu przyjrzano się w pewnym badaniu, którego wynik może być zaskakujący. A nie powinien.

Polacy podczas pracy zdalnej

Przedmiotem badania ARC Rynek i Opinia dla OLX Praca było zachowanie Polaków podczas home office. Mówiąc precyzyjniej, chodziło o to, by sprawdzić, czy Polacy… faktycznie pracują, czy też może wykonują inne czynności – na przykład domowe.

Niedługo minie pierwsza rocznica wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce, a tym samym i wielu zmian, które dotknęły w zasadzie każdą dziedzinę życia. W niektórych firmach praca zdalna została wdrożona niezwłocznie, a samo home office stało się jednym z symboli pandemii – obok maseczek.

Fakt, że minęło już trochę czasu, pozwala na przeprowadzenie badań dotyczących naszego zachowania podczas pracy zdalnej. Pierwsze, co w wynikach badań rzuca się niewątpliwie w oczy, to fakt, że w sumie aż 82% ankietowanych przyznaje się do tego, że w godzinach pracy zdarza się im wykonywać także jakieś czynności zupełnie niezwiązane z pracą zawodową.

Aż 72% respondentów wskazało, że sprząta lub pierze podczas pracy zdalnej. Niespełna siedmiu na dziesięciu ankietowanych (69%) przyznało się do tego, że zdarza im się gotować. Na liście pojawiają się także inne czynności, jak zakupy (34%), opieka nad dziećmi (34%), bądź też nadzorowanie nauki zdalnej swoich pociech (25%).

Czy badanie jest w jakiś sposób zaskakujące? Oczywiście nie.

Nie da się zapomnieć o domu jeżeli się w nim pracuje

W ankiecie znalazły się także pytania o zalety pracy w domu. Wskazano na m.in. elastyczne godziny pracy (55%), oszczędność czasu (54%), a także bezpieczeństwo (53% – zaskakująco mało). Do zalet zalicza się również możliwość pracy zdalnej (53%), a także indywidualne tempo i metody pracy (49%).

Wskazano też szereg wad, bo aż 44% wskazuje na brak kontaktu ze znajomymi z pracy, 43% narzeka na to, że domownicy ich rozpraszają, 39% nie może się skupić. Tylko 13% przyznało się do tego, że tęskni za swoim przełożonym. Zapytano też ankietowanych o to, jak woleliby pracować w przyszłości. Wyniki są zaskakujące: 11% chciałoby pracy jedynie zdalnej, 60% optuje za modelem hybrydowym. Na całkowity powrót do pracy „tradycyjnej” liczy jedynie 29% respondentów.

Powyższe wyniki nie są w żaden sposób zaskakujące. Praca zdalna, która odbywa się z domu, jest zupełnie innym rodzajem wykonywania służbowych zadań. Oczywiste jest, że wiąże się z koniecznością wykonywania niezbędnych domowych czynności, a jeżeli ktoś ma pod opieką domowników (dzieci, osoby chore), to także i nimi musi się zająć.

W ramach pracy zdalnej wyróżnić można także zagrożenia, o których nie mówi się w badaniu. Chodzi m.in. o to, że czasem powstaje nawet bezwzględna konieczność ciągłego pozostawania w kontakcie. Z tego powodu Unia Europejska chce wprowadzić zakaz dzwonienia do pracowników po godzinach pracy.